II 16 Horecaondernemers halen alles uit de kast om te voorkomen dat ze hun zaak moeten sluiten wegens gebrek aan personeel: woonruimte, een scooter of inspraak in de hoogte van het salaris. Kort ING stopt met TAN-codes De circa 3,5 miljoen ING-klanten kunnen hun online betalingen binnenkort niet lan ger bevestigen met behulp van sms of via de oude papieren TAN-codes. Nederland's grootste bank wil dat iedereen daarvoor de mobiele app gaat gebruiken. Om dat te sti muleren gaat het internetbankieren op de pc en laptop radicaal op schop. De bank heeft een nieuwe omgeving ontwikkeld die meer lijkt op de app. Ook de wijze waarop klanten hun betalingen verifiëren veran dert: nu dienen klanten nog een zes cijfers tellende code in te toetsen die ze per sms ontvangen of die ze van een papieren lijst moeten overtikken. De bevestiging gaat voortaan via de mobiele app lopen. De Transactie Autorisatie Code (TAN-code) fungeert al sinds 1986 als bevestigingsme thode. TAN-codes via sms doen sinds 2004 dienst. De wijzigingen gaan komende maanden geleidelijk in. Protest centralepersoneel Zo'n honderd medewerkers van kolencen trales in Amsterdam en Rotterdam vragen vandaag nogmaals aandacht voor de peni bele situatie waarin ze verzeild dreigen te raken. Het kabinet wil tussen 2020 en 2030 vijf kolencentrales sluiten om de uitstoot van broeikasgassen terug te dringen. Daar door gaan 2800 banen verloren. Medailles van 'oud' goud Het goud, zilver en brons in de medailles die komend weekeinde worden uitgereikt tij dens het NK Allroundschaatsen Sprint in Thialf zijn allemaal afkomstig uit oude, af gedankte mobieltjes. Coolrec is de maker van de medailles. De mobieltjes zijn afgelo pen maanden ingezameld bij grote schaats- evenementen in Thialf Heerenveen en in KPN winkels in Nederland. Flitsen Takeaway.com NN Group Philips RELX In plaats van met elkaar te vechten om schaarse mede werkers hebben hoteleige naren in Amsterdam de handen ineengeslagen en zijn ze samen op zoek gegaan naar een pand om medewerkers in te huisvesten. In de hoofdstad is betaalbare woon ruimte zo'n beetje even schaars als goed horecapersoneel, verklaart regiomanager Frank Koreman van brancheorganisatie Koninklijke Horeca Nederland (KHN). „Hotels hebben nu een probleem met de ontbijtdiensten. Mensen van bui ten de stad kunnen met het ov niet vroeg genoeg in de hotels zijn. We denken dat een betaalbare kamer een aantrekkelijke secundaire arbeidsvoorwaarde is." Hans Vugts van Hotel Casa in Amsterdam kocht 2,5 jaar geleden al een huis om stagiairs en nieuwe medewerkers onder te brengen. Die acht kamers zijn een druppel op een gloeiende plaat. „Ik moet alles aangrijpen om personeel te vinden." Zo betaalt hij mee aan sportschoolabonnementen en geeft hij 100 euro bonus aan me dewerkers die een nieuwe collega aandragen. In de horeca zijn maar liefst 37.000 vacatures, waarvan bijna twee derde langer dan drie maanden open staat. Vooral aan koks is een nijpend tekort. En zo dra de strandtenten en terrassen opengaan, zullen koks en serveer sters nog lastiger te vinden zijn. Nu al sluiten restaurants verdie pingen of schrappen ze de lunch omdat ze hun rooster niet rond- krijgen, zegt voorzitter Robèr Wil- Op onze advertentie reageerden alleen 61-jarigen met een sollicitatieplicht lemsen van KHN. „Het is een ge vecht. De situatie dwingt onder nemers creatief te zijn." Oorzaak is niet alleen de forse groei van het aantal banen doordat het goed gaat in de horeca, de branche kampt ook met een nega tiefimago als werkgever. Het ver loop onder personeel is groot. Op jaarbasis zoekt de branche 90.000 nieuwe medewerkers, terwijl er maar 11.000 jongeren een mbo- horecadiploma halen. Koks uit Spanje Zelfs topkoks hebben moeite hun vacatures te vervullen. Sterrenchef Ron Blaauw zocht afgelopen na jaar personeel met de tekst 'huisje, baantje, brommertje'. Zijn aanbod voor een baan inclusief woon ruimte in Amsterdam en scooter lease leverde 280 sollicitaties op. Zestien sollicitanten nam hij voor zijn Gastrobar in dienst. „We moeten af van het imago dat je in de horeca heel hard moet werken en weinig ver dient", verklaart hij die actie. Met overuren kun nen medewerkers van zijn Gastrobar boven dien sparen voor bijvoor beeld een messenset of weekendje Londen. Ook in Brabant zitten veel horecaon dernemers met de han den in het haar. Bij Dick van Ostaden van restaurant Bos- huys Hermitage in Oisterwijk was de nood vorig jaar zo hoog dat hij bordjes met 'gereserveerd' op tafels moest zet- We vragen nu expliciet jongeren zonder ervaring en leiden ze zelf op ten omdat de keuken het niet meer aankon. „Plaatste ik een dure advertentie, kreeg ik alleen reac ties van 61-jarigen met sollicitatie plicht of mensen die van negen tot vijf wilden werken. Dat kan na tuurlijk niet in onze branche." Via een kennis haalde hij koks uit Spanje. In zijn keuken staan nu vier Spanjaarden achter het for nuis. Zijn telefoon staat tegen woordig roodgloeiend; collega's uit het hele land bellen met de vraag of hij ook hen een Spaanse kok kan bezorgen. „Gisteren kreeg ik negen tien aanvragen, van een sterrenrestaurant tot een strandtent." Via het net werk dat hij met zijn Spaanse chef opzette, heeft hij inmiddels 'enkele tien tallen' koks uit Spanje gehaald. Het Groningse Steakhouse André Dokter gooide het over een andere boeg. Toen twee jaar geleden voor een nieuwe vesti ging medewer kers met ruime horecaervaring werden gezocht, solliciteerden meer dan honderd men sen. Afgelopen jaar leverde een vaca ture nog maar een INTERNETBANKIEREN KOLENCENTRALES MOETEN DICHT RECYCLING VAN MOBIELTJES De bitcoin en vrijwel alle andere crypto- munten zijn gisteren opnieuw flink gedaald. De digitale valuta verloren tussen de 8 en 15 procent aan waarde na geruchten dat Zuid- Korea een hoge belastingaanslag voor cryp- tobeurzen voorbereidt. Air France-KLM heeft volgens de Finan cial Times recent gesproken met de be windvoerders van de failliete Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia. Italiaanse media meldden eerder dat Air France-KLM en ea- syüet een bod zouden hebben gedaan. O dinsdag 23 januari 2018 Topman Jitse Groen ziet een fusie met het Duitse Delivery Hero als een mogelijkheid. De verzekeraar profiteerde van een adviesverho ging door Mor gan Stanley. Het medische technologiebe drijf behoorde tot de verliezers op het Damrak. De informatiele verancier kreeg een adviesverla ging van Morgan Stanley aan de broek. o GO bochten voor orecapersonee Annemieke van Dongen Amsterdam —Ondernemer Dick van Ostaden —Peter Havinga, bedrijfsleider -4 Dick van Ostaden van Boshuys Hermitage. FOTO KOEN VERHEI JDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16