Duitse SPD gaat voor coalitie met Merkel Martelingen op Goeree voor de rechter Vrouwen lopen te hoop tegen president 9 O. Hoop op verstandig vervolg Ta •S.O T pOWN THIS IT-HOLE Het was voor de tweede keer sinds het aantreden van Trump begin vorig jaar dat de marsen werden gehouden. De grootste bijeen komsten waren in steden als Was hington, New York, Chicago en Los Angeles. Trump trad zaterdag precies een jaar geleden aan als president van de VS. Vorig jaar werden de vrou wenmarsen gehouden een dag na dat Trump was geïnaugureerd om te demonstreren voor mensen rechten, vrouwenrechten en rech ten van minderheden. In reactie op opmerkingen van Trump, die velen als vrouwon vriendelijk bestempelden, groei den de marsen vooral uit tot de monstraties tegen de nieuwe pre sident. Pussy Power De betogingen van zaterdag gin gen vergezeld van vele toespraken waarin Trump en zijn beleid fel werden bekritiseerd en als vrouw onvriendelijk werden bestempeld. 'Tijd voor pussy power' en 'Shut- down Trump', zo was te lezen op de borden. Sommigen eisten de af zetting van de president. In Los Angeles liepen beroemde sterren mee als Eva Longoria, Na talie Portman en Scarlett Johans- son. „Onze stem is het krachtigste middel dat we hebben om veran dering teweeg te brengen", zo zei actrice Eva Longoria. „Iedereen die het voorrecht heeft om te stem men, moet dat ook doen." Volgens de burgemeester van Los Angeles, Eric Garcett, waren er in zijn stad ruim een half miljoen mensen op de been. De totale op komst was wel minder dan vorig jaar, toen naar schatting zo'n vijf miljoen mensen deelnamen. 'Jawohl', dus. Maar bepaald niet van harte. Er was na een onduidelijk handopsteken een formele telling nodig om het verschil te meten. Met 362 tegen 279 won Schulz. De na het laatste verkiezingsverlies aangeslagen SPD - met een verlies van bijna 6 procent aan stemmen verwerken de sociaaldemocraten hun slechtste uitslag sinds 1949 - volgde tenslotte toch de par tijleider. Die probeerde in een toespraak van een uur vooral duidelijk te ma ken dat er eigenlijk geen alternatief was. Nieuwe verkiezingen zouden de partij alleen maar verder omlaag duwen. De SPD had een nationale en zelfs Europese verantwoorde lijkheid en moest dit bitter tot zich nemen om erger te voorkomen, al dus Schulz. Met dat laatste doelde hij op een verdere opmars van de rechtse po pulisten die nu al de wind in de zei len hebben door alle problemen met vluchtelingen. Schulz liep op eieren. Zijn partij is zeer verdeeld en verbitterd dat er steeds minder overblijft van de socialistische idea len. Incasseren Met name de jongere garde binnen de SPD vindt dat het beter is nog een electoraal verlies te incasseren en dan maar met frisse moed op nieuw te beginnen. Het meeste ap plaus oogstte de 28-jarige Kevin Kühnert, voorzitter van de jonge renafdeling van de SPD. Eis van het congres is wel dat de SPD zich niet REACTIES door de CSU laat vastpinnen op een maximum aantal vluchtelingen dat nog het land in mag. Ook voor Schulz zelf betekent dit opluchting. Bij een 'nein' had hij waarschijnlijk moeten opstappen. Overigens heeft de SPD-leider straks nog een klip te omzeilen: het definitieve akkoord met CDU en CSU moet wel worden goedgekeurd door de 450.000 SPD- leden. Maar voorlopig doet de SPD dus mee en dat is ook goed nieuws voor de Franse president Macron. Die heeft de Duitse bondskanselier hard nodig om zijn Europese ambi ties te verwezenlijken. Mogelijk is een partij xtc-pillen in het spel geweest. De aanklacht doet denken aan praktijken uit een horrorfilm. De slachtoffers, mannen van in de 20 van wie er twee bij de stich ting Sjaloom Zorg in Dirksland begeleid woonden, werden vastge houden in woningen in Oude Tonge en Sommelsdijk en moes ten dagenlang de meest bizarre ontberingen doorstaan. Ze werden verkracht met uiteenlopende voorwerpen, bedreigd en mishan deld. Bij één van hen werden ha ren uit zijn hoofd getrokken. De ander kreeg te horen dat zijn fami lie zou worden uitgemoord en hij zou worden verkocht aan 'een grote homo-neger'. Het derde slachtoffer dat het 't zwaarst kreeg te verduren, is vol gens het Openbaar Ministerie (OM) in juli in een auto rondgere- i De slachtoffers moesten de meest bizarre ontberingen doorstaan den en onder schot gehouden. Ge dreigd werd met een kniptang zijn oren, een pink en zijn penis af te knippen. Hij zou gedwongen zijn ontlasting van een kat en één van de verdachten te eten of voedsel dat was bespoten met afwasmid- del. De bizarre praktijken gingen nog verder. Er zou op zijn hoofd zijn geurineerd en voor zijn ver krachting werden een fles en een honkbalknuppel gebruikt. Ook zou zijn geprobeerd hem te ver moorden door zijn keel dicht te knijpen en werd de man gedwon gen telefoonabonnementen af te sluiten. De verdachten - vijf mannen en een vrouw in de leeftijd tussen 25 en 46 jaar - zijn afkomstig uit Oude Tonge, Achthuizen, Abben- broek, Den Haag en Spijkenisse. Ze zouden kennissen zijn van de slachtoffers, maar hebben geen band met zorginstantie Sjaloom. Van één van hen, de 44-jarige Jerry den B. uit Abbenbroek, is tij dens een zogenoemde pro forma- zitting het voorarrest geschorst omdat zijn rol minimaal zou zijn geweest. Justitie heeft nog niet bloot wil len gegeven wat de aanleiding voor de mensonterende folterin gen is geweest. Advocaten gaven aan niet op de zaak vooruit te wil len lopen. Een van de verdachten zit in een gesloten afdeling van een psychiatrisch ziekenhuis. PROTEST maandag 22 januari 2018 GO Honderdduizenden mensen zijn zaterdag in zo'n 250 Ameri kaanse steden de straat op ge gaan om mee te doen aan zoge noemde vrouwenmarsen, vooral gericht tegen president Donald Trump. Ze scandeerden onder meer: „We hebben een leider nodig, geen creepy twitteraar." Trumps omstreden uitspraken komen vaak terug in de teksten op protestborden die grote groepen demonstranten dit weekeinde met zich meedroe gen. FOTO'S AFP, REUTERS Op een ingelast congres in Bonn ging partijleider Martin Schulz met de hakken over sloot. For mele coalitieonderhandelingen kunnen nu beginnen. Rond Pasen zou dat tot een nieuwe Duitse regering kunnen leiden. Bob van Huët Bonn BONN „We zijn alle maal opgelucht, na tuurlijk", zei SPD- leider Martin Schultz vlak na de stemming in Bonn tegen Phoenix tele- vision. „Maar de co alitiebesprekingen zullen net zo zwaar zijn als de verken nende gesprekken." Hij twitterde later: 'Voor mij betekent het resultaat: ver trouwen van dege nen die voor hebben gestemd. En een verplichting om te vechten voor ieder een die tegen heeft gestemd. Bedankt voor het eerlijke debat. Laten we nu het leven van de mensen in het land concreet gaan ver beteren.' Bondskanselier An- gela Merkel (CDU/CSU) verwel komde het besluit van de SPD. Ze liet weten dat ze 'uitkijkt naar de intensieve gesprekken die nu zullen volgen' en dat ze hoopt dat die worden gevoerd in een verstandige sfeer. „De manier waarop de verken nende gesprekken zijn gevoerd zijn maatgevend voor de manier waarop we gaan onderhande len." Wat was het motief achter de weerzinwekkende martelingen van drie mannen uit Dirksland op Goeree-Overflakkee in de zomer van 2016? De rechtbank trekt er deze week vier zittings dagen voor uit om daar van de zes verdachten een antwoord op te krijgen. Sander Sonnemans Rotterdam Trump atthias Micl Martin Schulz Andrea Nahles A De spanning is om te snijden als het congres stemt, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9