II 8 Wegens omstandigheden gesloten: de Amerikaanse overheid. Het is een flinke smet op de eerste verjaardag van het tumultueuze presidentschap van Donald Trump. SHUTDOWN VERENIGDE STATEN De president, die zichzelf profileert als meesteronderhandelaar, moest zijn overheid sluiten vanwege mis lukte onderhandelingen. Een weekend lang zijn Amerikaanse overheidsinstellingen buiten be drijf geweest, omdat Trump en de twee partijen in het Congres het niet eens konden worden over een nieuwe begroting en geen geld uit de schatkist kon worden uitgege ven. Bij het ter perse gaan van deze krant was er nog geen compromis gesloten. Als dat zo blijft, is de zo geheten shutdown een feit. President Trump en zijn partijge noten vinden dat de schuld van de Democraten en spreken van de 'Schumer Shutdown', naar de frac tievoorzitter van de Democraten, Onderhandelen met Trump is als onderhandelen meteen gelatinepuddinkje Chuck Schumer. Democraten wei gerden in te stemmen met een be groting zolang er geen oplossing is voor zo'n 800.000 illegale immi granten die als kind het land in zijn gebracht, 'dreamers' genaamd. Zij dreigen na een jeugd in de VS te worden uitgezet. De Democraten geven juist de schuld aan de Repu blikeinen: zij hebben met meerder heden in beide kamers van het Congres én een partijgenoot in het Witte Huis alle macht, maar zijn niet in staat die effectief in te zetten en de overheid open te houden. Winnen Aan beide kanten heerst frustratie over gebrek aan leiderschap van Donald Trump. Het is onduidelijk wat de president wil, klagen zowel opponenten als partijgenoten. Trump, die altijd al meer gaf om 'winnen' dan om ideologie, veran derde meermaals van gedachten. Hij beëindigde vorig jaar onder druk van immigratiehardliners in zijn team bescherming voor de dreamers, maar gaf daarna toch aan dat hij ze in de VS wil houden. Er zou voor hen een 'wet van liefde' komen, zei Trump. Maar tegelijk eist hij dat in ruil in de begroting onder meer geld wordt vrijgemaakt voor de bouw van zijn grensmuur - iets waar Democraten niet over peinzen. Volgens de Washington Post kwam het Witte Huis in de begro tingsonderhandelingen met harde anti-immigratieplannen waarvan Trump zelf niet op de hoogte was. Hij droeg Congresleden op een memo dat zijn staf erover schreef te negeren. Toen Republikeinen pro beerden Democraten over te halen om vóór de financiële plannen te stemmen door daarin medische zorg voor kinderen uit arme gezin nen veilig te stellen, keerde Trump zich in een tweet tegen dat plan van zijn eigen partij. Muur „Onderhandelingen met president Trump is als onderhandelen met Jell-O," zei Schumer, verwijzend naar een gelatinepuddinkje. Hij zegt Trump ten lange leste finan ciering voor de muur te hebben aangeboden om de dreamers te hel pen - iets wat het Witte Huis te genspreekt - maar de president zou een deal uiteindelijk toch hebben geweigerd. Zijn Republikeinse col lega-fractievoorzitter Mitch Mc- Connell uitte vlak voor het ingaan van de shutdown eveneens erger nis: „Ik zoek naar iets dat president Trump steunt. En hij heeft nog niet aangegeven welke maatregel hij be reid is te tekenen." De shutdown komt nota bene op de eerste verjaardag van zijn presi dentschap. Geheel in stijl werd die gedomineerd door crisis en on vrede. Terwijl politici verbitterd ru zietjes uitvochten, gingen Ameri kanen in het hele land de straat op voor een tweede Women's March. Een groep gematigde senatoren uit beide kampen probeerde in de afgelopen dagen een weg uit de cri sis te vinden, zodat ambtenaren aan het werk kunnen en militairen en douaniers hun salaris krijgen. Ze noemen zich de 'gezond-verstand- coalitie'. Het meest waarschijnlijke scena rio was gisteren: opnieuw een 'stoplapbegroting' die de overheid voor een paar weken openhoudt, zodat meer tijd is om de onenigheid over immigratiebeleid uit te vech ten voordat een budget voor de lange termijn wordt vastgesteld. maandag 22 januari 2018 Gezichtsverlies voor Karlijn van Houwelingen Washington -Chuck Schumer, Democraat "ÏHENEWS fl li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8