Turken trekken Syrië binnen Rohingya zijn bang voor terugkeer naar Myanmar Piloten wisten niet dat ze recordtijd vlogen 7 De Nederlandse piloot die maandag in recordtijd van New York naar Londen vloog, was zich helemaal niet bewust van zijn prestatie. „We hebben het ook nog niet kunnen vieren." De uit Goes afkomstige piloot Harold van Dam (53), werkzaam bij luchtvaartmaatschappij Nor- wegian, kwam pas gisteren weer thuis in zijn woonplaats Javea, tussen Valencia en Alicante. Hij trainde de afgelopen dagen in de vluchtsimulator in Londen. Zijn snelheidsrecord leverde hem een berg reacties op, zegt de gezag voerder terugblikkend. „Hartstikke leuk, maar het leidde af en toe wel af." Dankzij zeer sterke rugwind vloog de door hem bestuurde Boeing 787 Dreamliner maandag met een snelheid van omgerekend 1.248 kilometer per uur van de luchthaven JFK naar Londen Gatwick. Daardoor duurde de vlucht geen 7 uur zoals gebruike lijk maar slechts 5 uur en 13 mi nuten, 3 minuten sneller dan het vorige record op dit traject. Dat stond sinds begin 2015 op naam van British Airways. Van Dam hoorde pas de vol gende dag van Norwegian-colle- ga's dat hij een recordtijd had neergezet. „Ik was me er hele maal niet van bewust en mijn Nederlandse copiloot René Mole naar evenmin. Als we dat hadden geweten dan hadden we onze tijd scherper gesteld, maar dan had den we wel meer brandstof ver bruikt. Ik had voor vertrek in mijn praatje voor de passagiers wel gezegd dat we met een beetje geluk in 5 uur en 10 minuten in Londen konden zijn." Het wer den uiteindelijk drie minuten meer. Speciale trucjes kwamen er vol gens hem niet aan te pas en van concurrentie tussen piloten on derling is naar zijn zeggen geen sprake. „Je voert gewoon het vliegplan uit en veiligheid gaat voor alles. Je bent bovendien af hankelijk van de luchtverkeers leiders. Ik kreeg weliswaar reac ties van collega's die meldden dat ze al een veel snellere tijd hadden neergezet dan wij, van bijvoor- New York De hardste wind stond op32.000 voet. Uit veiligheid vlogen we hoger Geluk „We hadden geluk dat we meteen konden landen en niet rond hoef den te cirkelen", zegt de piloot. Maar het had volgens hem nog sneller gekund. „Als we lager hadden kunnen vliegen, waar het nóg harder waaide, dan waren we twintig minuten sneller ge weest." Van Dam vloog met 'zijn' Dreamliner op een hoogte van 38.000 tot 39.000 voet, zo'n 12 ki lometer. De hardste wind stond op een hoogte van 32.000 voet, bijna 10 kilometer hoog. „Omdat er voor vertrek was gewaar schuwd voor turbulentie op die hoogte, vlogen we hoger." De eerstvolgende keer ga ik weer op zoek naar zo'n sterke rugwind beeld Florida en Denver naar Londen, maar er bestaat niet zoiets als een club van snelste pi loten." Ondanks de vele reacties hoorde Van Dam nog niks van zijn werkgever. De Nederlan der vliegt sinds eind 2014 bij Norwegian na een vrijwillig vertrek inclusief vertrekpremie bij Martinair. „Hoewel een col lega het record meteen meldde bij de communicatieafdeling, die er mee naar de Daily Mail stapte, vind ik het niet zo vreemd dat mijn baas nog niet reageerde. Het is mooie reclame voor Norwegian maar het is een groot bedrijf met twee vloten, een voor de Boeings 737 en een voor de 787's, en elke maand komt er een nieuwe bij." Bali Gelegenheid om het snelheidsre cord te vieren, hebben de Neder landse piloot en copiloot nog niet gehad. Van Dam: „René vertrok na de landing op Londen Gatwick op vakantie naar Bali, ik ging naar mijn hotel. Maar er komt vast en zeker een gelegenheid om dit Ne derlandse feestje samen te vieren. En de eerstvolgende keer ga ik weer op zoek naar zo'n sterke rugwind." Volgens Turkse functionarissen vielen de troepen de Noord-Syri- sche regio Afrin binnen, een dag nadat tientallen Turkse straaljagers en artillerie-eenheden de Syrisch- Koerdische milities onder vuur na men. Volgens een woordvoerder van de Koerdische strijders is de Turkse aanval afgeslagen. Bij het geweld zijn diverse bur gers omgekomen, melden bronnen ter plaatse. Het aantal gerappor teerde burgerslachtoffers varieert tussen 7 en 18. Ook aan de Turkse kant van de grens is minstens één burger omgekomen. Een Syrische vluchteling stierf door een raket- aanval vanuit Syrië, vermoedelijk een vergeldingsactie. Daarbij vielen ook tientallen gewonden. Bij de aanvallen op Koerdische doe len krijgt Turkije steun van het Vrije Syrische Leger. Internationaal wordt bezorgd ge reageerd op de schermutselingen. Frankrijk heeft gevraagd om een spoedzitting van de VN Veilig heidsraad. De VS, een bondgenoot van de Koerdische milities, is van tevoren door de Turken geïnfor meerd over de acties. Turkije beschouwt de Syrisch- Koerdische milities, die zich Volks- beschermingseenheden (YPG) noemen, als een terreurorganisatie en een bedreiging voor de veilig heid vanwege haar verbondenheid met Koerdische rebellen die in het zuidoosten van Turkije strijden. De groep maakt de dienst uit in Afrin, in de noordwestelijke Syri sche provincie Aleppo, en gebie den in het oosten langs de grens met Turkije. DHAKA De geplande terugkeer van Rohingya-vluchtelingen naar My anmar leidt tot onrust in de kam pen waar zij zijn opgevangen. Tien tallen ontheemde mensen maakten tijdens een bezoek van de speciale VN-rapporteur Yanghee Lee met spandoeken duidelijk dat ze niet te ruggestuurd willen worden. Zo'n 655.000 Rohingya zijn uit Myanmar naar Bangladesh ge vlucht. De stroom ontheemden kwam in augustus op gang nadat het leger van Myanmar op geweld dadige wijze reageerde op aanvallen van Rohingya-opstandelingen. Ge tuigen verklaarden dat soldaten zich schuldig maakten aan moord partijen, verkrachtingen en brand stichting. Buurlanden Bangladesh en My anmar hebben inmiddels afspraken gemaakt over de terugkeer van de vluchtelingen. Dat proces moet ui terlijk twee jaar in beslag nemen en begint morgen. De plannen voor zien onder meer in de komst van doorgangskampen. Niet alle vluchtelingen willen te rugkeren, bijvoorbeeld omdat ze vrezen voor hun veiligheid. Ook willen ze dat hun verwoeste hui zen, scholen en moskeeën worden herbouwd. Ontheemde Rohingya vragen verder om erkenning als burgers van Myanmar. Ze zijn momenteel feitelijk stateloos. Meerdere Rohingya-leiders be weren dat druk wordt uitgeoefend om mensen weg te krijgen. Ze zeg gen dat het leger van Bangladesh heeft gevraagd om lijsten te maken van gezinnen die teruggestuurd kunnen worden. De militairen zouden gedreigd hebben weigeraars te straffen door kaarten in te nemen waarmee ze rantsoenen kunnen ophalen, clai men de bronnen. maandag 22 januari 2018 GO Harold van Dam hoorde pas achteraf dat zijn vlucht van New York naar Londen de snelste ooit was. F0T0FACEB00K 'Ik had 20 minuten sneller kunnen zijn' Caspar Naber Javea/Rotterdam Wind op 15 jan. BRON.TROPICAL TIDBITS —Harold van Dam, piloot —Harold van Dam Het Turkse leger en troepen van de Syrische oppositie zijn giste ren een Koerdische enclave in het noorden van Syrië binnen getrokken. Zij pogen de Koer dische milities uit de regio te verdrijven. ANP Ankara Beelden van de gevechten zijn te zien op onze site Turkse troepen verzamelen zich bij de grens met Syrië. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7