Dertigers in SP moeten nieuw elan geven Spanje dreigt Puigdemont voor Deense reis Politie Las Vegas vermoedt toch medeplichtige aan massa-schietpartij 5 'Nee, een tof kroeggesprek is raadswerk niet' Het is een kwestie van niet alles willen doen de onderwereld in de gemeente raden, en was er behoorlijk wat gemor over de stijgende werk druk, de toegenomen complexi teit van de dossiers en de achter gebleven (onkosten-)vergoeding. De vijfhonderd bezoekers van 'Klaar voor 4 jaar!', het raadsle dencongres in Den Bosch, leken er afgelopen zaterdag niet mee te zitten. Ze zeggen allemaal dat ze het sowieso niet voor het geld doen (Mladen Acinger: 'Ik lever er zelfs een dag werk als ict-consultant voor in'), benadrukken een oli fantenhuid te hebben, (Corrie Vonk: 'Ik kan er wel tegen om af en toe het pispaaltje te zijn') en vertellen dat ze zich wel een weg door al die stapels A4 banen. 'Kwestie van niet alles willen doen', reageert het jonge raadslid Jarno Groenveld. Deze drie men sen vertellen waarom ze zich met liefde storten in het campagne- geweld voor de gemeenteraads verkiezingen van 21 maart. „Ik ben er klaar voor en ik hoop jul lie ook, om ons land terug te pak ken van Rutte en zijn roofkapitalis- ten", trapte leider Lilian Marijnis- sen zaterdag op het partijcongres de verkiezingscampagne af. Marijnissen (32) uit Oss werd eind vorig jaar gekozen tot partijlei der na de plotselinge aankondiging van Emile Roemer dat hij wilde op stappen. De SP, die vele miljoenen op de bank heeft en daarmee veruit de rijkste politieke partij is, heeft al een dertiger op een andere sleutel- post zitten: Thijs Coppus (36) is de landelijk penningmeester. Daar kwam gisteren een gloednieuwe partijsecretaris bij, de 30-jarige Lieke Smits. Zij komt voort uit de jongerenbeweging van de SP. Campagneleider Waar Lilian Marijnissen de socialis tische strijd in de Haagse kaasstolp gaat voeren, zal de herkozen partij voorzitter Ron Meyer (36) in het land de 'verkiezingstrein' gaan coördineren als campagneleider. Op het congres bleek dat de SP, naast de gebruikelijke thema's als ongelijkheid en een Nationaal Zorgfonds, ook de strijd tegen mi lieuvervuiling en voor een beter klimaat kracht gaat bijzetten. En de ouderen en kunstenaars worden nu bestempeld als concrete doelgroep. Maar Meyer is en blijft vooral een actievoerder. Onder zijn leiding is in maart 2017 een buurtencam pagne gestart: Voor Elkaar. Het doel is één miljoen mensen te betrekken bij het verbeteren van buurten en gemeenschappen. Actieve SP'ers spreken met inwoners van hun af deling over de staat van Nederland en wat er beter en anders kan. „De komende jaren zetten we alles op alles om ons ledenaantal te laten groeien", staat er in de congresstuk ken. Aanval Marijnissen zette de koers van haar voorganger Roemer voort en be stempelde de WD als de bron van al het kwaad. „Achter die vriende lijke glimlach van Mark Rutte gaat een ruwe werkelijkheid verbor gen", zei Marijnissen, die het po dium op kwam met het lied Girl on fire van Alicia Keys. „Een openlijke aanval op onze verzorgingsstaat." Ook waarschuwde de SP-leider voor Baudet en Wilders. „Ze zijn op jacht naar de stem van de gewone man, maar strijden niet voor zijn belangen. In plaats daarvan wakke ren ze de tegenstellingen aan." De bredere koers van de socialis ten richting 21 maart is een ant woord van de top op veel interne kritiek op de koers en het functio neren van voormalig leider Emile Roemer, die de SP nooit meer dan 15 zetels in de Tweede Kamer wist te bezorgen. SP'ers uitten hun on vrede de afgelopen jaren via de me dia en zelfgeschreven boeken. Meyer deed een oproep om kri tiek op het bestuur en de koers van de partij binnenskamers te houden. LAS VEGAS Stephen Paddock, de man die op 1 oktober vanuit het Mandalay Hotel het vuur opende op een massa festivalgangers in Las Vegas, heeft mogelijk toch een me deplichtige gehad. Volgens politiechef Lombardo wordt er binnenkort zeer waar schijnlijk iemand in staat van be schuldiging gesteld. Dat is niet de vriendin van Paddock, verduide lijkte de sheriff. Bij de schietpartij vielen 58 doden en 851 gewonden, van wie 422 door kogels. Paddock pleegde zelfmoord. Gedurende een tussentijdse persconferentie gaf Lambardo zeer veel details vrij over het nog lo pende onderzoek. De schietpartij in Las Vegas is de dodelijkste in de recente geschiedenis van de VS. In totaal vuurde Paddock meer dan duizend kogels af. In zijn kamer trof de politie nog veel meer onge bruikte munitie, zo'n 4.000 stuks. Uit onderzoek van Paddocks computer komt naar voren dat de dader in mei vorig jaar kennelijk het idee kreeg voor de massa moord. Op zijn pc zoekt hij dan opeens naar zomerconcerten en openluchtfestivals. Vanaf septem ber zoekt hij vervolgens naar 'hooggelegen appartementen te huur in Las Vegas'. Hij zou ook het beroemde strand van Santa Mo- nica in gedachten hebben gehad als doelwit. De politie stelde vast dat hij in zijn leven 29 vuurwapens kocht. Vanaf oktober 2016 gaat Stephen Paddock er plots meer kopen dan gebruikelijk. Tegen vrienden en familie klaagde hij de laatste jaren regelmatig over pijn en moeheid. Volgens zijn arts had zijn patiënt last van depressieve buien maar weigerde hij daarvoor medicijnen. Volgens zijn vriendin werd hij de laatste jaren afstandelijk en re ageerde hij heftig op bepaalde geu ren. In de nachten voor de moord partij zat Paddock non-stop in het casino, geld te verliezen. PLAATS Spanje dreigt met het uit vaardigen van een nieuw Europees arrestatiebevel als de gevluchte ex- leider van Catalonië Carles Puigde mont vandaag naar Denemarken reist. Puigdemont, die in België ver blijft, heeft aangekondigd dat hij vandaag naar de universiteit van Kopenhagen gaat om daar aan een discussie over Catalonië en Europa mee te doen. Puigdemont heeft tegen een Ca talaanse omroep gezegd dat het best mogelijk is de regioregering vanuit België te leiden, beter dan vanuit een Spaanse cel. De Spaanse justitie zoekt hem wegens het illegale refe rendum waarmee Catalonië zich wilde afscheiden. Bij de verkiezin gen van december kregen de sepa ratisten en hun extreemlinkse bondgenoot weer een meerderheid in het regioparlement. De separa tisten willen hun afgezette regering herstellen. De ex-premier sloeg vorig jaar op de vlucht nadat de centrale regering in Madrid het gezag over de regio Catalonië had overgenomen en de regioregering buitenspel had gezet. Dat gebeurde omdat de regio zich onafhankelijk van Spanje had ver klaard. Ook toen vaardigde Madrid een arrestatiebevel uit voor Puigde mont, maar dat werd in december weer ingetrokken. maandag 22 januari 2018 GO als pispaalt j e - Jarno Groenveld, raadslid Jarno Groenveld (22), kandi daat-raadslid D66 (nummer 2), gemeente Houten. Groenveld is al raadslid, student geschiede nis en parttime leraar op een middelbare school. „Ik stond bij de vorige verkiezin gen op de lijst maar kwam pas in de raad toen een fractielid stop te. Ik vond het heftig: zat ik opeens in een dossier met woor den als 'solvabiliteitsratio'. Ik pro beer nu niet meer alle beleids stukken te lezen, maar kies waar ik mijn energie in stop. Vóór je het weet ben je fulltime bezig. Ik was 16 toen ik me voor politiek ging interesseren. Dat was in de tijd dat de PVV via de gedoog- constructie meeregeerde. Ik vond het goed hoe D66 daarmee omging. En ik vond het ook goed dat D66 heel erg pro-onderwijs is. Zo strijden we in Houten voor een gekwalificeerde gymleraar op elke basisschool. Mijn vrien den vinden het goed dat ik dit doe, maar als ik over de lokale ri oolverordening begin, haken ze snel af, ha! Nee, een tof kroegge sprek is raadswerk niet." De Socialistische Partij heeft sinds afgelopen weekeinde vier dertigers zitten op sleutelpos- ten in de top van de partij. Met een bredere agenda dan die van de vertrokken Emile Roemer gaat het kwartet de campagne in richting de gemeenteraads verkiezingen. Edwin van der Aa Hilversum Voor een filmpje over het afscheid van Roemer: ad.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5