Vroege vogels tellen ganzen bij gemaal van Nummer Een t Postzegelverzamelaars treffen elkaar op beurs in Terneuzen Reken er maar niet op dat de verzameling postzegels van opa nog veel waard wordt. wsmi EN 19 De hobby verdwijnt, de prijzen dalen. Alleen de postzegelverzame laar zelf wordt een zeldzaamheid. In gemeenschapscentrum De Kameleon in Terneuzen werd zaterdag een verzame- laarsbeurs gehouden. Het gros bestond uit postzegel verzamelaars. Collegaverzamelaars bladeren door de albums, op zoek naar nog ontbrekende exempla ren. De beurs trekt maar weinig niet- verzamelaars. Een man uit Ritt- hem kan onverrichter zake weer naar huis met de postzegelalbums van zijn vader zaliger. De impo sante collectie eerste dag-envelop pen bracht hem niet het gehoopte fortuin. In Terneuzen werd in elk geval lauw gereageerd op de erfe nis: „Amper iets waard, neem maar weer mee." Postzegels verzamelen is in rap tempo een uitstervende hobby. Beurzen worden een gezellig sa menzijn voor de volhouders. Min der verzamelaars, minder hande laars en wanneer de markt kleiner wordt, dalen ook de prijzen. Van daar ook dat er niet veel interesse is voor de Ritthemse collectie. Willy De Keyzer is secretaris van de postzegelclub Eeklo. Hij zag in twaalf jaar het aantal leden van zijn club halveren. „De gemid delde leeftijd van onze leden is 76 jaar, dat zegt genoeg hé?" De Key- ser heeft zich toegelegd op Scandi navische zegels. Hoe hij daar zo op kwam weet hij niet meer. „Ik spaarde daarvoor vooral zegels van de kanaaleilanden, Jersey, Guern- sey, Isle of Man maar dat werd te duur." Voor veel eilanden was het uitbrengen van unieke postzegels vaak een bron van inkomsten. Ver zamelaars kochten immers toch wel wat er uitgebracht werd. Tot email de ouderwetse brief en post zegel de das omdeed. Kees Vleugel uit Goes zag het aantal leden van Filatelistenver eniging De Bevelanden dalen van zeshonderd, begin jaren tachtig, naar zo'n honderdzestig nu. Zijn interesse gaat vooral naar Ameri- Mijn kinderen vroegen wel eens 'hoe weetje dat pappa?' Nou van postzegels, zei ik dan kaanse zegels. „Soms kun je op ze gels heel goed de geschiedenis van een land zien. Mijn kinderen vroe gen wel eens 'hoe weet je dat nou allemaal pappa?' Nou van postze gels, zei ik dan." De dalende interesse voor post zegels verzamelen ziet Vleugel als een gegeven. „De jeugd heeft an dere interesses. Mijn zoon heeft ook nog even verzameld maar hield er mee op. Hij gaf me zijn al bums, 'hier pap, zie maar wat je er mee doet'." Greta van Dam rangschikt post zegels van toen Tsjechoslowakije nog bestond. De Belgische is hele maal van Vilvoorde naar Terneu zen gereden voor de beurs. Haar specialiteit: liefst alles van België en wat ze aan Europese zegels kan krijgen. De Belgische collectie compleet krijgen zal er wel nooit van komen. „De omgekeerde Den dermonde, die ontbreekt nog", lacht ze. „Op die zegel staat het stadhuis van Dendermonde om gekeerd. Ik heb die nog gezien een tijd geleden op een expo in Ant werpen. Daar stond allemaal secu- rity omheen." De omgekeerde is legendarisch. Slechts achttien exemplaren van de misdruk kwamen in omloop. Een Brusselse postzegelhandelaar werd in 1942 vermoord. De twee omgekeerde Dendermondes die de man bezat zijn sindsdien spoorloos. De cataloguswaarde ligt momenteel rond de 130.000 euro. „Geen klein bier. De omgekeerde gaat u nooit zien zonder security." Met twaalf leden van de vogelwerk groep van natuurvereniging 't Duumpje gaat het de dijk over naar de kant van het water met zicht op de Hooge Platen. Ganzen 'slapen' op deze zand bank. „Niet echt slapen", weet Eric Martijn, al vele decennia vogelken ner en - teller. „Ze staan dicht naast elkaar. Nee, ze krijgen geen koude voeten. Af en toe trekken ze één poot op, soms steken ze hun hoofd even onder hun vleugel, maar ze staan altijd." Het wordt wachten op het opstij gen en vertrek naar hun foerageer- plaatsen in de polders. „Ze worden een half uur voor zonsopgang ac tief', weet Piet du Burck, een van de vroege vogels. „Dan vertrekken ze." Laagvliegers Hopelijk werkt hun biologische klok deze morgen ook. Het blijft koud en donker, al zien we boven de Westerschelde langzaam de ochtend gloren. Mooi. En dan de stem van Eric: „Ze ko men." Automatisch kijk ik naar bo ven: geen gans, wel een vroege meeuw. „Daar, laag," verduidelijkt Eric. „Ganzen vliegen niet hoog als MWk - het niet nodig is. Alleen tijdens de trek." Ja, nu zie ik ze ook, hele zwer men, grote groepen en steeds meer. Ze vliegen heel laag boven de zee spiegel. Eric helpt ze te herkennen, hij hoort het krachtige geluid van de kolgans, het keffen van de brandgans en vooral de grauwe gans. Hun eee, eee, eee wordt ver mengd met het gestage klikken van de teller van Eric. „Alleen de riet gans vliegt vrij stil", weet hij nog. „Alle andere zijn behalve aan hun kenmerken zoals bouw en kleur, aan het geluid te herkennen." Uiteindelijk wordt er deze mor gen geteld tot 9.30 uur. Het resultaat was voor leken bijzonder: 1.716 kol- ganzen, 5.039 brandganzen, 425 grauwe ganzen, 1.393 keer kwam er een toendrarietgans over, de grote Canadese gans werd 14 keer geteld en uiteindelijk waren er nog twee nijlganzen en een soep/parkgans. Totaal 8.590 ganzen. De uitslagen zijn doorgegeven aan Sovon Vogelonderzoek Neder land. Die houdt zo de vogelstand bij en weet aan de hand van de aantal len welke soorten voor- of achteruit gaan in aantal. Dit biedt een basis voor natuurbeleid en natuurbeheer in ons land. maandag 22 januari 2018 2V Zoeken naar de ontbrekende zegel Guido van der Heijden Terneuzen r Greta van Dam uit Vilvoorde reed ooit naar Antwerpen om een blik te werpen op de omgekeerde Dendermonde. foto peter nicolai -Kees Vleugel, verzamelaar Voor de jaarlijkse slaapplaatstel ling van ganzen moeten we vroeg in de morgen aanwezig zijn. Het is koud en donker, en tevens glad, daar bij het Gemaal van Nummer Een. Wilma Valk Nummer Een r~TlA -J-— Ganzentellers, waaronder Eric Marteijn (I). foto peter nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 58