Muzikanten Watersnoodorkest herbeleven ellende en hoop 1953 7 18 Zierikzeese wijk neemt het voortouw 7 3 3 3 Eerdere pogingen om een brede stadsraad op te stellen voor Zierik zee, strandden in het verleden. Bij die pogingen bleek de grote diver siteit van de verschillende wijken binnen de stad een te hoge drem pel. Hart van Poortambacht heeft zich de afgelopen jaren gemanifes teerd als een hechte netwerkorga nisatie met een steeds wijder wor dende waaier aan activiteiten. De overkoepelende stichting krijgt daarvoor jaarlijks 2.500 euro subsi die van de gemeente. Maar wan neer die zelfde organisatie onder de vlag van een wijkraad wordt gehan gen, schetst Tange één van de voor delen, schuift de gemeente jaarlijks een vast budget van zo'n 8.000 euro naar de buurt. „Dat geld is onder meer voor leefbaarheidsinitiatie ven (wat we dus al doen) en organi satiekosten. Met een wijkraad kom je in een formelere situatie terecht. Je krijgt als directe gesprekspartner van de gemeente ruimere moge lijkheden in te spelen op het ge meentelijk beleid. Je krijgt meer in formatie vooraf over bepaalde za ken die in de wijk spelen. En daar naast kan een wijkraad de ge meente altijd gevraagd en onge vraagd advies geven." Met een wijkraad kom je in een formelere situatie terecht Wil een wijkraad goed kunnen functioneren, dan zijn minimaal zeven tot negen leden nodig. Tij dens de nieuwjaarsbijeenkomst van Hart van Poortambacht vrij dagavond deed Tange een oproep aan kandidaten om zich aan te mel den. Dat leverde voldoende reacties op om de gewenste oprichting door te kunnen zetten. Wethouder Jacqueline van Burg juicht de ontwikkeling toe. „Een wijkraad heeft de zelfde rechten en plichten als een dorpsraad, zoals bijvoorbeeld het houden van open bare vergaderingen. Daar staat een budget tegenover, waarmee je nog meer leuke dingen kunt doen voor de leefbaarheid. Zierikzee is te groot voor een stadsraad is in het verleden gebleken. Die komt niet van de grond. Dan maar per wijk, ook prima als dat lukt." Bijdrage naar rato Die constructie betekent niet dat de gemeente duurder uit is wanneer nu ook andere wijkraden opstaan. Het vaste budget wordt aangevuld met een bijdrage naar rato van het aantal inwoners. Voor Poortam bacht zijn dat er volgens de laatste telling deze maand 4.560. Ook in Noorderpolder zijn de eerste schreden op het pad van de vorming van een wijkraad gezet. Vanuit Malta en de binnenstad van Zierikzee blijft het vooralsnog stil op dat vlak, aldus de wethouder. Dirigent Jaap Everwijn tikt af. De muziek in zaal De Harmonie sterft binnen luttele seconden uit. „Even rich ting de hoorns, want dat ging de vorige keer niet helemaal goed. Het hoeven voor mij geen solo's te zijn, als de toon er maar is. Laat maar horen! We gaan langzamer hand transponeren naar de om vang van de Nieuwe Kerk." Het gelegenheidsorkest her neemt het muziekstuk, dat het pu bliek straks bij de herdenking van de watersnoodramp van 1953 de ellende van toen moet doen voe len. En dat lukt. Het eerste kippen velmoment is daar, wanneer de diepe, zwarte klanken van de hoorns de ruimte even vullen. Everwijn is tevreden: „Nu hoor ik hoorngeluid. Als dat straks net zo goed gaat, is dat uitstekend. En dan komen er ook nog twee hoorns bij!" Zaterdag was de derde keer dat de tachtig muzikanten van de di verse korpsen van Schouwen-Dui- veland bij elkaar kwamen om te repeteren voor het speciale concert op 1 februari. Nog één oefensessie en de generale te gaan. Everwijns rechterhand in de organisatie van dit huzarenstuk, Jolanda den Boer, speelt zelf altsaxofoon. Water Mu- sic van Handel is één van haar fa voriete stukken uit het gekozen re- pertoire. „Omdat het zo mooi de verzoening van de mensen met het water weergeeft. Ondanks alle ellende waar het ook voor heeft gezorgd." Den Boer heeft de ramp zelf niet meegemaakt, maar de gebeurte nissen tekenen ook haar familie- Ze spelen de muziek niet alleen, ze voelen ook wat ze spelen geschiedenis. Everwijn woonde als 11-jarige buiten de gevarenzone in West-Zeeuws-Vlaanderen. Zo hebben de meeste muzikanten wel een persoonlijke voetnoot op die zwarte bladzijde. „En dat merk je", zegt Everwijn. „Ze spelen de muziek niet alleen, ze voelen ook wat ze spelen." Den Boer: „Ik er vaar dat ook bij mij zelf. De inten tie zit op de één of andere manier dieper. Wanneer je in het gelegen heidsorkest van de Brouwse dag speelt, zit je vlak van te voren nog wel eens te praten. Dat zal ik hier nooit doen. Niemand niet." Ever wijn knikt. „Dat is heel anders. De Brouwse Dag is feest; dit is her denken en hoop." IN DE REGIO Middag vol spelletjes Nieuwjaars bijeenkomst '2, r 6 7 KidsParty MIJN DORP, MIJN STAD maandag 22 januari 2018 SD Eigen bestuur voor Poortambacht De Zierikzeese nieuwbouwwijk Poortambacht krijgt een eigen bestuur. Voorzitter Adrie Tange van het activiteitencomité Hart van Poortambacht verwacht dat de wijkraad dit jaar nog kan wor den opgericht en aan de slag kan. Marcel Modde Zierikzee -Adrie Tange, voorzitter Stichting Hart van Poortambacht Marcel Modde Zierikzee Tijdens de repetitie in zaal De Harmonie klinkt het nog ietwat in getogen. FOTO MARIEKE MANDEMAKER -Jaap Everwijn, dirigent gelegenheidsorkest Voor het concert 1 februari in de Nieuwe Kerk in Zierikzee is nog een beperkt aantal kaarten be schikbaar, gratis af te halen in het gemeentehuis. De uitvoering begint om 20.00 uur. ZIERIKZEE Senioren Vereniging Schouwen-Duive- land houdt dinsdag 23 januari een spel letjesmiddag in Zie rikzee. Leden en andere belangstellenden zijn om 14.00 uur welkom in het Her vormd Kerkcentrum aan het Havenplein in Zierikzee. BURGH-HAAM- STEDE De gemeente Schouwen-Duive- land houdt woens- dag 24 januari samen met Onder nemerskring Schouwen-Duiven- land de gezamen lijke nieuwjaarsbij eenkomst in Burgh- Haamstede. Stichting Aemstie Alive is gastheer. De nieuwjaarsbij eenkomst is van 17.00 tot 19.00 uur in Sportcentrum Westerschouwen. Aanmelden kan via www.osdsignaal.nl/ nieuwjaarsreceptie. BURGH-HAAM- STEDE De stichting Aems tie Alive houdt vanaf woensdag 24 januari een reeks evenementen voor alle leeftijden in Sportcentrum Wes terschouwen in Burgh-Haamstede. 27 januari vindt de KidsParty plaats. Dat is een 'Sprook jesconcert on Tour' met onder andere Maud, de 'Dino Ex- perience' en DJ BEE. Aemstie Alive stelt 50 kaarten be schikbaar voor kin deren die het thuis financieel moeilijker hebben. DANSDEMONSTRATIE MIDDELBURG Dansen is op Walcheren nog behoorlijk po pulair. Vooral meisjes sluiten zich bij een vereniging aan. „Daarom is die groep 11- tot 15-jarigen van E-Star uit Oost- kapelle zo leuk. Daar zitten een paar jongens bij", zegt woordvoerster Nicole de Kam van de Commissie Dans Zuid- West Nederland. In een choreografie van Esther Coppoolse (Rotate your body like) laten de jongens en meiden van E- Star in gescheurde spijkerbroeken zien hoe lenig ze zijn. Naast hen geven zaterdagmiddag en -avond nog 33 dans groepen van zeven verenigingen een demonstratie in de Middelburgse sporthal De Kruitmolen. foto ruben oreel BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, van 19.00 tot 22.30 uur: Boogschieten Jeugd Artemis; BURGH-HAAM- STEDE Dorpshuis, van 13.00 tot 16.45 uur: Bridgemiddag; van 18.30 tot 21.30 uur: repetitie van de Harmonie en het leerlingenorkest; van 19.00 tot 20.30 uur: Tai-Chi, 20.00 uur: Hand- werkcafé; DREISCHOR Trefpunt de Dors vloer, 14.45 uur: Slagwerklessen van Muziekvereniging Crescendo; 17.00 uur: Repetitie van Slagwerkgroep CresBeat; ELLEMEET Dorpshuis, van 19.00 tot 23.00 uur: biljarten door Bil jartvereniging Onder Vrienden; NIEUWERKERK Ons Dorpshuis, 13.30 uur: Koffie en ontmoeting voor 65-plussers; 19.30 uur: Muziek van O&U; NOORDGOUWE Dorpshuis, 19.15 uur: Bodyshape, 20.30 uur: Badmin ton, 19.00 en 20.15 uur: les Fytaal Pilates; Kuuroord de Schouw, 18.30 uur: Yogales. Wordt ge geven door yoga- docente Marianne van den Haak; OOSTERLAND Dorpshuis, 20.00 uur: Repetitie van zangvereniging V.Z.O.S.; OUWERKERK Dorpshuis, van 10.00 tot 11.00 uur: Yogales; 19.00 uur: repetitie van het Koor Rodonis; ZIERIKZEE FiZi, 20.00 uur: Ver toning van de film Thelma; Yogastudio Zee land, 10.30 uur: Yoga en meditatie, ZONNEMAIRE Dorpshuis, 9.00- 10.30 uur: och tendje dansen voor ouderen; 19.30-21.15 uur: Re petitieavond van Nut en Uitspanning;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50