Vrouwen: valse start van carrière as Sale Weken 1S¥I Tot 1699 «uC1939 'Nergens anders in Europa werken jonge vrouwen zo weinig uren als hier' 3 TULPENDAG GRATIS PLUKKEN Veel vrouwen komen rechtstreeks vanuit de schoolbanken, tegen hun wil, in parttime banen terecht. Dat blijkt uit onderzoek van het SCP. Daardoor verdienen vrouwen meteen al minder. KRAS voordeel p.p. Van de 18- tot 25-jarige vrouwen werkt 63 procent minder dan 35 uur in de week, constateert het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in het onderzoek Werken aan de start Jonge vrouwen en mannen op de ar beidsmarkt, dat vandaag verschijnt. Opvallend is dat bijna de helft van de vrouwen tot 25 jaar die deeltijd werkt, liever meer uren zou willen draaien. Bij de vrouwen tussen 26 en 30 jaar is dat een kwart. Het ge werkte aantal uren is voor een groot deel van de jonge vrouwen dus geen vrijwillige keuze. Nergens anders in Europa wer ken jonge vrouwen zo weinig uren als in Nederland en nergens anders zijn de verschillen tussen vrouwen en mannen zo groot (29 uur tegen over 37 uur per week). En omdat jonge vrouwen minder uren werken dan jonge mannen, hebben zij een lager jaarinkomen. Ook zijn jonge vrouwen minder vaak economisch zelfstandig dan mannen in deze leeftijd. In de cate gorie 30 tot 35 jaar is het verschil het grootst: 67 procent van de vrouwen is economisch zelfstandig tegen over 82 procent van de mannen. Dat jongeren terechtkomen in een deeltijdbaan, kan volgens Joop Schippers, hoogleraar arbeidseco- Ook in de opvang krijgen vrouwen te horen dat meer dan 32 uur te zwaar is nomie, te maken hebben met baan- beschikbaarheid. „Zeker de afgelopen jaren is er een hoge jongerenwerkloosheid geweest. Als je dan net van school op zoek bent naar werk, neem je misschien eerder genoegen met een baan die qua salaris en uren niet helemaal is wat je wil. Je denkt 'Ik neem dit maar aan, dan heb ik in elk geval een inkomen. De rest zien we later wel'." Voor zowel mannen als vrouwen waren banen de afgelopen tijd schaars. Waarom lukt het mannen dan vaker een baan met meer uren te vinden? Dat zou voor een groot deel aan de beroepskeuze van vrou wen kunnen liggen. „Sectoren waarin zij meer wer ken - bijvoorbeeld de zorg en het onderwijs - zijn in een patroon ge raakt dat deeltijd normaal is gewor den", stelt Schippers. „Vrouwen met kinderen willen vaak parttime werken omdat een voltijdbaan in gewikkeld is om te combineren. De werkgever heeft zich vervolgens zo georganiseerd dat er bijna alleen deeltijdbanen zijn. Als er iemand weggaat die een baan voor 24 uur had, is het logisch om een vervan ger te zoeken voor diezelfde 24 uur. Zo blijft dat systeem in stand." Onderzoeker Ans Merens van het SCP constateert een ander verschil tussen jonge vrouwen en jonge mannen. „Mannen hechten over het algemeen meer aan de finan ciële aspecten van een baan", zegt ze. „Daardoor zijn ze eerder geneigd om te zoeken naar een functie waar meer uren geboden worden. Vrou wen kijken meer naar de inhoud." Voor sommige vrouwen is het niet zo makkelijk om naar meer Arbeidsduur per week 18-25 uren te vragen. „In de thuiszorg, waar vooral vrouwen werkzaam zijn, wordt door veel werkgevers een maximum van 32 uur gehan teerd." Meer werken zou te zwaar zijn voor de rug van de werkneem ster, waardoor uitval op de loer ligt. Merens: „Ook vrouwen die in de kinderopvang werken, krijgen te horen dat meer dan 32 uur werken niet mogelijk is omdat het te zwaar zou zijn. Dat is voor hen zeer frus trerend. Deze vrouwen zijn jong en willen werken, maar het mag niet." Behoeftes Met een maximum aantal uren bij zwaar fysiek werk lijkt de werk gever rekening te houden met de behoeftes van de werknemer. Of toch niet? „Het lijkt erop dat er voor mannen en vrouwen verschillende normen worden gehanteerd", zegt Merens. „In traditionele mannen- sectoren wordt het argument 'het is te zwaar' niet op deze manier ge bruikt. In de bouw wordt niet tegen werknemers gezegd dat ze niet te veel mogen werken voor hun rug. Daar worden andere oplossingen gezocht, zoals het lichter maken van cementzakken. We willen dit onderscheid in normen voor man nen en vrouwen graag verder on derzoeken." Ontdek Noord-Europa met Cruise Maritime Voyages Boek vóór 1 februari! Kras.nl of bel 088-0885 886 maandag 22 januari 2018 GO Met een pluktuin in hartje Amsterdam, met daarin on geveer 200.000 tulpen, geven de bloemenkwekers het startsein voor het tul penseizoen. Tijdens deze Nationale Tulpendag kon den voorbijgangers afge lopen zaterdag gratis een ruikertje plukken en mee nemen. Duizenden mensen grepen hun kans. De ko mende maanden, het sei zoen loopt tot eind april, worden 1,7 miljard tulpen verhandeld. FOTO ANP Priscilla van Agteren Den Haag Ans Merens, onderzoekster SCP Ook bij jongere werknemers is een 35-urige werkweek vooral voor mannen weggelegd. 26-30 31-35 jaar jaar 1-11 uur 12-19 uur 20-27 uur 28-34 uur 35 uur Bron: SCP cijfers 2015 100% 50% Noorse Fjorden Andalsnes Noorse Fjorden 8 dagen v.a. Per MS Columbus*** O.a. Flam, Andalsnes en Bergen Vertrek en aankomst Amsterdam Per MS Magellan*** O.a. Flam, Bergen en Londen Bezoek de Sognefjord! Kras.ni/37795 |€50 Kras.nl/37751 Van Liverpool naar IJsland 13 dagen v.a. Per MS Magellan*** y/ O.a. Dublin, Isafjordur en Reykjavik Klantbeoordeling 8,S Kras.nl/37562 Noorwegen, Noordkaap Rusland 18 dagen v.a. Per MS Marco Polo*** 1/ O.a. Trondheim, Murmansk en Bergen Inclusief Captain's Cocktail Party Kras.nl/37718 ANVR (Wj/ Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief servicebijdrage, reserveringskosten en Calamiteitenfonds sgr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3