Klassieker: steeds hetzelfde liedje c 2-0 Feyenoord als 2 Analyse Erik ten Hag krijgt precies de start waarop de nieuwe Ajax- trainer had gehoopt. Is het een opmaat naar de landstitel? EREDIVISIE AJAX-FEYEN00RD W'j K Klaas-Jan Huntelaar nam niet eens de moeite een arm in de lucht te steken. Hakim Ziyech gaf achteloos wat handjes. Ner gens een Amsterdamse vreugde dans, nergens een vleugje ontla ding of dolle blijdschap. Daar was ook weinig reden toe, want Ajax-Feyenoord (2-0) eindigde zoals het zo vaak ein digt: met het gevoel dat je naar een repeterende langspeelplaat zit te kijken. De Klassieker is, ze ker in Amsterdam, een ronduit voorspelbare vertoning gewor den de laatste jaren- en bovenal is dat Feyenoord te verwijten. Vrijwel nooit biedt de Rotter damse club echte weerstand. Ook nu weer regeerden angst, apathie en onmacht, alsof Fey enoord zich steeds opnieuw laat verlammen door het sentiment rondom de wedstrijd, en nooit eens onbevangen van eigen kracht uitgaat. Pijnlijk detail: trainer Gio- vanni van Bronckhorst besloot de laatste training deze keer ach ter gesloten af te werken. For meel om 'tactisch' te kunnen trainen, maar vooral om zijn elf tal af te sluiten van de buitenwe reld, juist voor dit duel, dat im mer omringd wordt door opge fokt gedoe. Het experiment had geen seconde effect. Ironisch genoeg benadrukte Ajax-trainer Erik ten Hag na af loop juist hoe de laatste training op de Toekomst, voor 5.000 fans, de boel extra op scherp had ge zet. Maar Feyenoord speelde de Klassieker zoals het die vrijwel altijd speelt, achter gesloten deuren of niet: verkleed als angsthaas. In trainerstaai zou je nog kun nen zeggen dat Feyenoord de boel voor rust 'op orde' had. Het gaf defensief amper kansen weg, het beteugelde doorgaans de op bouw van Ajax via Frenkie de Jong en het kreeg de beste kans bovendien, vlak voor rust uit een kopbal van Steven Berghuis. Maar in balbezit toonden de be zoekers zo weinig lef, dat het geen moment aanspraak mocht maken op de overwinning. Slaperige vertoning Vrijwel meteen na rust was de wedstrijd al beslist. Eerst vond Ajax-debutant Nico Tagliafico de weg binnendoor en bediende Donny van de Beek: 1-0. Drie minuten later stoomde Joël Velt- man goed op richting achterlijn en bediende Klaas-Jan Hunte laar: 2-0. Toen Feyenoord-spits Nicolai Jorgensen even later ook nog zijn tweede gele kaart pakte, transformeerde de Klassieker tot een slaperige vertoning. Zo hemeltergend slecht als in oktober in de Kuip was het duel niet, maar ook deze Ajax tegen Feyenoord mocht nauwelijks het stempel van een 'topper' dragen. Bovenal de aanloop is immer meeslepend, deze keer zelfs uitgesmeerd over een volle dige wintermaand, compleet met beschouwingen, hitsige te levisietrailers, allerhande terug blikken en opgeklopte verwach tingen. Maar het eindigde in een voor Feyenoord steeds pijnlijker soort vanzelfsprekendheid. Als een nachtkaars. B3HEH Vlak voor het einde van Ajax - Feyenoord hoort de Argentijnse linksback Nicolas Ta gliafico zijn naam door de speakers van de Arena. De aanwinst van Ajax is zojuist verko zen tot de belangrijkste man op het veld. Op de tribunes is hij na negen tig minuten direct omarmd. 'Nico, Nico, Nico', klinkt het tijdens de ereronde na een overwinning op de rivaal die voor spelers en publiek als vanzelfsprekend voelt. Het belang van de wedstrijd heeft geen se conde negatieve invloed op de Ar gentijnse debutant. Hij speelt fel en slim. Al redt André Onana hem na zijn enige fout van de wedstrijd als Steven Berghuis vrij kan inkoppen. Langs de lijn ziet die andere de butant dat het goed is. Erik ten Hag dus, de man naar wie veel meer nog dan bij Tagliafico de aandacht uit gaat als debuterende coach in de grootste wedstrijd van de eredivi sie. Op een moment dat de druk er in Amsterdam vol op staat na alle onrust van afgelopen maand. Een wedstrijd bovendien die het eerste sentiment rond de trainer bij de kritische achterban bepaalt. Ten Hag slaagt. Een dag voor de Klassieker geniet hij al van de fak kelzee en het gezang van duizen den supporters tijdens de afslui tende training. „Het geeft aan hoe groot deze club is en hoe deze wed strijd leeft." Maar zenuwen? „Nee, ik heb nooit zenuwen." Ajax domineert en heeft niets van Feyenoord te vrezen. Het is his torisch gezien een vertrouwd beeld De concurrentie is gewaarschuwd. Algemeen directeur Jan de Jong sprak die woorden uit vijf dagen voor de bijna traditionele nederlaag van Feyenoord tegen Ajax en liet daarna tijdens de nieuwjaarsrecep tie in de Kuip een stilte vallen. Die stilte duurde ongeveer net zo lang als de geluidloosheid die trainer Gi- ovanni van Bronckhorst gisteren nodig had om een antwoord te for muleren op de vraag of Feyenoord zelf nog wel in kwalificatie voor de Champions League geloofde. In vijf dagen is de club, die zich zo stoer presenteerde als de nietsont ziende jager die punt voor punt dichterbij wilde sluipen, een elftal geworden dat wanhopig de meube len nog maar moet zien te redden. In Amsterdam kopje onder gaan te gen Ajax, het is bepaald geen pri meur voor Feyenoord. Maar voor een elftal dat zich bijna drie weken minutieus en blessurevrij kon voorbereiden op de kraker was de maandag 22 januari 2018 Ook deze editie van Ajax - Feyenoord mocht nauwelijks het stempel van 'topper' dragen. De laatste Rotterdamse zege in de Arena (2005) is nu al zo lang geleden, dat een overwin ning van Ajax al bijna een vanzelfsprekendheid is. Sjoerd Mossou Amsterdam Na het tweei Nicolai Jorgse sieker als een FOTO PIM RAS Daniël Dwarswaard Amsterdam 50. Van de Beek 1-0 53. Huntelaar 2-0 Opstellingen Onana Jones Veltman St. Juste De Ligt Van Beek F. de Jong Tapia Tagliafico Malacia 89. Wöber 84. Haps Ziyech El Ahmadi Schone Toornstra Van de Beek Vilhena 85. S. de Jong Berghuis Neres 63. Amrabat Huntelaar Jorgensen IBI (59.) Kluivert Boëtius 73. Basacikoglu 18 Doelpogingen 4 65% Balbezit 35% 14 Overtredingen 16 5 Hoekschoppen 0 1 Buitenspel 2 Reddingen keeper Scheidsrechter: Kuipers Toeschouwers: 53.320 Een kansloze nederlaag en spits Nicolai Jorgensen van het veld gestuurd. Bij Feyenoord is het glas dit seizoen te vaak halfvol en dat begint de club onderhand lelijk op te breken. Mikos Gouka Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 30