eaenae storm Blof-uitdrukking komt in Van Dale Lyme-patiënte Nicole begint behandeling 2 MARLEEN BLOMMAERT w Column In de storm van donderdag dacht ik voor een veilige haven te kiezen. Gelijk de spookkapi- tein van weleer vloog ik langs de boorden van de Schelde en meerde afinTerneuzen. Naast mijn werkplek verrijst daar in rap tempo 'de Sluiswach ter'. Een woontoren met winkel centrum eronder. Inderdaad, te genover die concentratie van reeds bestaande winkels en op een steenworp afstand van de lege winkelpanden in de winkelstraat. Maar het geheel krijgt een mooie naam: 'Kennedy Retail Park', dus het komt ongetwijfeld goed. Mijn Haagse man vindt dat ik vaak te negatief denk en zeker als het gaat over Terneuzen. De mooi ste boekhandel in de wijde omtrek zit daar toch, zegt hij dan. Inder daad de vriendelijkheid en be hulpzaamheid zelve daar. Verder is er in Terneuzen een busstation, een beetje winderig en ver, je moet er met de auto heen, en- Maar kom laat ik niet te flauw doen. Toegegeven, het aanzien van Hulst is ook ooit florissanter ge weest dan het nu is. De tijd dat we als inwoners uit aanpalende stad jes elkaar de hersens insloegen ligt gelukkig achter ons. De bereik baarheid van de overgebleven winkels in de stad van de Vlie gende Hollander wordt er niet be ter op. Om de haverklap wordt de Kennedylaan, toch niet de onbe langrijkste straat van Terneuzen, voor kortere of langere tijd afgeslo ten. Deze periode is dat weer lan ger. Zo ook donderdag maar na be studering van het kaartje begreep ik hoe ik op mijn werkplek kon ge raken. Als ik het parkeerterrein voor de woonwinkel bereik, lijkt het alsof ik in de Wizard of Oz ben beland. Een wind met orkaankracht zwiept alles op wat los en vast zit. Op de bouwplaats zit nogal veel los. De isolatieplaten vliegen in het rond. Dunne blauwe en dikke grijze die eruitzien als betonpla ten. Terwijl ik mijn regenjas pro beer bij me te houden hou ik angstvallig het rondvliegend puin in de gaten. Net voordat ik het kantoor bereik, knalt één van de platen pijnlijk in mijn rug. Jon gens, zo wordt het natuurlijk nooit wat met dat 'Terneuzen Winkel stad', onschuldige lieden vanaf de daken bekogelen. Of zou het Van der Decken zelf zijn geweest? Zo wordt het natuurlijk nooit wat met dat 'Terneuzen Winkelstad' DESTELLING Vandaag: Blof-teksten zijn juweeltjes Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Vader wildplasser slaat agent KOUDEKERKE Gewonden bij frontale botsing Super Bowl in bioscoop TERNEUZEN Film Frans Weisz te zien in Zeeland Den Boon heeft een vaste rubriek waarin hij Nederlandse liedteksten ontleedt. Als een bepaalde kenmer kende zinsnede zich na tien of vijf tien jaar heeft bewezen en ontwik keld in de Nederlandse taal, dan wordt deze vaak opgenomen in de Van Dale. De klassieker van Blof uit 1999 voldoet aan deze definitie. „'Harder dan je hebben kan' is sinds 1999 een gevleugelde uit drukking geworden die je nu in al lerlei betekenissen en combinaties terugvindt", legde Den Boon in het programma uit. „De uitdrukking is de combinatie met regen inmiddels ontstegen. Het verwijst nu ook naar emoties of verdriet zónder die re gen. Het is een heel dwingende me tafoor." De baas van de Van Dale merkt op dat de uitdrukking steeds vaker wordt gebruikt in kranten en op so ciale media. „Het citaat werd al op vallend vaak gebruikt als het in ver- slagen of recensies ging over rege nen tijdens popconcerten", legt hij uit. Maar 'harder dan ik hebben kan' wordt nu ook gebruikt in contexten die niets meer met menselijke emoties of regen te maken hebben. „Er wordt bijvoorbeeld gesproken over geluiden die harder klinken dan iemand hebben kan. Of auto's of vliegtuigen die harder gaan dan mensen hebben kunnen. De uit drukking vindt geheel los van het lied zelf zijn eigen weg in de Neder landse taal." Peter Slager, tekstschrijver van Blof, is aangenaam verrast over de officiële status die zijn vondst waarschijnlijk krijgt. „Dit vind ik heel leuk en eervol." 'Harder dan ik hebben kan' is een heel dwingende metafoor „Het programma is erg zwaar", zegt Nicoles moeder Margot de la Ru- elle, die samen met haar andere dochter Janna in Frankfurt is. Ni cole heeft pijn, is ontzettend moe en misselijk. „Ze heeft veel infusen en injecties gehad. Maar ze wil dit zo verschrikkelijk graag: ze blijft positief en zet alles op alles om dit te doorstaan." Nicole is al negen jaar ziek. Ze ligt bijna 24 uur per dag op bed. Ze is wanhopig, omdat ze in Nederland De doktoren zeggen dat het zeker negen maanden duurt voor er echt resultaat is alle mogelijke behandelingen ge probeerd heeft. Volgens de artsen is ze uitbehandeld. De therapie in Duitsland is daarom haar laatste hoop. Vrienden en familie zetten de stichting Hope for Nicole op. Via een crowdfundingsactie werd in december ruim 50.000 euro opge haald, die de behandeling en reva lidatie nadien mogelijk maakte. Komende week blijft Nicole ook nog in de kliniek in Frankfurt. „Dan begint de stamceltherapie. De art sen halen vetweefsel weg, dat wordt schoongemaakt. Daarna plaatsen ze het terug. Nicoles li chaam heeft dan honderd dagen nodig om te 'resetten'", legt haar moeder uit. Na die periode moet Nicole nog een week terug voor weer een stamceltherapie. „De doktoren hebben gezegd dat het negen maanden tot een jaar duurt voor er echt resultaat is." Nicoles moeder doet bijna dage lijks verslag van de behandeling via de website www.hopefornicole.nl. kani&i&aten tv-proöramma's VAAK &O0R PARTNER OPSESEVEN maandag 22 januari 2018 Reageer op pzc.nl Zaterdag: Ik vertrouw erop dat mijn kinderen goed onderwijs krijgen 835 reacties GOES Een 47-jarige Belg uit Oostnieuwkerke is in de nacht van vrijdag op za terdag aangehouden nadat hij een agent een kaakslag had gegeven. De man is opgepakt, de agent heeft aangifte ge daan. De agenten wilden de 15-jarige zoon van de man bekeuren wegens wildplassen tegen de gevel van een pand aan de Lombardstraat in Goes. De jongen kon zich niet legitimeren. De Belg haalde uit het niets uit. Een automobiliste is za terdagmiddag zwaarge wond geraakt bij een ver keersongeval in Koude- kerke. Er waren drie au to's bij het ongeluk be trokken. De vrouw moest uit de auto geknipt wor den door de brandweer. Ze is met spoed naar het ziekenhuis vervoerd. Ook een andere automobilist raakte gewond en is meegenomen door de ambulance. Over de oor zaak is nog niets bekend. VLISSINGEN Liefhebbers van American Football kunnen de Super Bowl bekijken in Cinecity in Vlissingen. De finale van het Amerikaanse footballseizoen wordt ge speeld op zondag 4 fe bruari om 00.30 uur Ne derlandse tijd. De show in de pauze halverwege de finale is jaarlijks een spek takel. Dit jaar treedt Justin Timberlake op. De zaal in Cinecity gaat om 23.00 uur open. Kaarten kosten 13,50 euro. Gelijktijdig met de lande lijke première in Tuschinski in Amsterdam is 'Het leven is vurrukkulluk' vanavond (20.00 uur) te zien bij Film by the Sea in CineCity in Terneuzen. Morgen (14.00 en 19.30 uur) draait de film van Frans Weisz, naar het boek van Remco Campert, in Vlissingen. Hoofdrol speelster Romy Louise Lauwers ontving in sep tember de Sylvia Kristel Award. De uitdrukking 'harder dan ik hebben kan' uit het gelijknamige lied van de Zeeuwse band Bief wordt vrijwel zeker opgenomen in de nieuwe editie van de Dikke Van Dale. Dat heeft hoofdredac teur Ton den Boon gemeld in het Radio 5-programma Volg spot. Rolf Bosboom Vlissingen Ton den Boon - Ton den Boon, hoofdredacteur Van Dale Nicole van Dorst (23) uit Sas van Gent heeft een loodzware week achter de rug in de kliniek in Frankfurt. Ze is begonnen aan de behandeling die de ziekte van Lyme te lijf moet gaan. Cornelleke Blok Frankfurt - Margot de la Ruelle, moeder WIJ ZIJN VAN HET PROÖRAMMA 'HIJ VERTREKT' A Nicole van Dorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2