ZEELAND GEBOEKT I Hoe Titia op Deshima verbleef Dichters tussen de grenspalen Avond vol spiritualiteit ZEELAND 21 Gerda van Wageningen schrijft een roman over de watersnood op Schouwen- Duiveland: 'Het water komt' in de polders van Nieuwerkerk en Sirjansland. De lijst met boeken over de waters nood groeit nog steeds. Ook de komende weken - 65 jaar na dato - worden weer titels toegevoegd. Successchrijfster Gerda van Wa geningen (1946) voegt zich in het rijtje. Een kwart eeuw geleden publiceerde ze al de ro man 'Toen de dijken braken'. Komende week presenteert ze een nieuw romantisch verhaal, dat zich op het geteisterde Schouwen-Duive- land afspeelt: 'Het water komt'. De schrijfster groeide op in Rotterdam. Ze had familie op een boerderij bij Kerkwerve, waar ze elke zomer naartoe ging. Tijdens de Ramp wer den haar grootouders en andere familieleden met bootjes van zolder gehaald. Een oom en een tante vonden een jaar lang bij haar thuis in Rot terdam onderdak. Die familiegeschiedenis is - vertelde ze vorig jaar in de PZC - de reden dat de watersnood haar nog steeds erg aangrijpt. Haar nieuwste boek speelt in Sirjansland en Nieuwerkerk in de periode van de Ramp. De 22-jarige Mimi de Roode is de spil in het boek. Ze woont op boerderij Landlust in de Vierban- nenpolder tussen Nieuwerkerk en Ouwerkerk. Antje, haar hartsvriendin, woont in een arbei dershuisje aan de rand van Nieuwerkerk. Zij staat op het punt te trouwen met boerenzoon Dingeman Joosse uit de omgeving van Sirjans land. Voor het zover is dient de februaristorm zich aan en breken de dijken. Het verhaal vertelt hoe de hoofdpersonen door het water worden overvallen en hoe ze wel of niet overleven. Het dak van boerderij Landlust gaat drijven en spoelt met de bewo ners aan op de Rampaartsedijk. Daar weet Mimi zich te redden. Over haar vriendin Antje in Nieuwerkerk maakt ze zich zorgen. Gerda van Wageningen heeft oog voor de harde werkelijkheid. Als het water stijgt, wordt er gesomberd over de staat van de zeeweringen (pag. 55): 'Maar toen de moffen weg waren, kwam er weinig geld beschikbaar om de dijken op een goede manier te herstellen en te ver sterken'. Burgemeesters en andere hoogge- plaatsten laten het afweten (pag. 74): 'De dijk graaf ging gewoon naar bed, net als bijna alle andere bestuurders die nacht gewoon naar bed waren gegaan'. Geloof biedt geen uitkomst voor hoofdpersoon Mimi (pag. 131): 'Hoewel er vanzelf sprekend niets mis was met een gebed, integendeel, vond ze dat gemurmel van al die biddende mensen in dit veel te kleine huis akelig'. En later (pag. 179): 'Er gingen verhalen over domi nees die dachten dat de mens zo zondig was dat zij de ramp wel over zichzelf afgeroepen moesten hebben'. De opvang in de Ahoyhal in Rotterdam biedt bij het uitdelen van ingezamelde kleding de volgende scène (pag. 151): 'Het was ontluiste rend om te zien hoe sommige mensen graai den om er het mooiste en duurste goed uit te halen'. Op het evacuatieadres in Schevenin- gen is de naastenliefde niet gratis, er moet worden gewerkt voor de kost (pag. 163). Over de wijze waarop eilandbe woners schade rapporteren wordt ge zegd (pag. 191): 'En hoewel bijna nie mand vóór de ramp een wasmachine 1 Ter komt had gehad, waren er in veel gezinnen ineens wasmachines verloren geraakt toen de papieren moesten worden in gevuld'. In dat verband wordt er zelfs gespot: 'Geef ons heden ons dagelijks brood, en om het jaar een watersnood'. buitenwereld. Jan CockBlomhoff gaf van 1817 tot 1823 leiding aan de handelspost. Hoewel hij wist dat er geen westerse vrouwen in Japan werden toegelaten, reisde hij in 1817 met zijn vrouw Titia Bergsma, zoontje Johannes en kindermeisje naar Deshima. De shogun gaf de vrouwen geen verblijfsvergun ning. In december van datzelfde jaar keerden Titia, Johannes en de oppas terug naar Nederland. Titia zou haar man niet meer terugzien, ze overleed op 35-jarige leeftijd in 1821. Jan Cock Blomhoff kwam pas drie jaar later terug. Tijdens hun korte verblijf waren Titia en haar gezinsleden beziens waardigheden. Titia's portret met gekruld haar en halssnoer van bloedkoraal is tot op de dag van vandaag populair in Japan. Sinds 1817 is ze naar schatting op vier miljoen voorwerpen afgebeeld. Ennius Bergsma, de vader van Titia, schreef een verslag over de reis van zijn dochter. Hij deed dat aan de hand van dagboekaanteke ningen en brieven. Dat verhaal is nu met ruim hon derd afbeeldingen in boekvorm verschenen. Jolien Hemmes uit Zierikzee trof het manuscript aan toen ze onderzoek verrichtte naar haar familie. In haar boek zijn de originele pagina's opgenomen met een transcriptie. Er wordt verteld over de zeereis naar de Oost, het leven van expats in Batavia en de cultuur van Japan. Theoloog en dichter Huub Oos terhuis en filosofe Elte Rauch zijn donderdag 25 januari te gast in boekhandel De Drvkkery in Middelburg (19.00 uur). Zij vertellen in het kader van de Maand van de Spirituali teit 2018 over hun nieuwste boeken. Voor Oosterhuis (1933) is dat de bundel 'Die wij denken' met nieuwe, religieuze poëzie. De bundel 'Een weg van dagen' is een samenwerkingsproject van beide gasten: Elte Rauch maakte een selectie uit gedich ten, psalmen, preken en verha len van Huub Oosterhuis - de teksten omspannen een peri ode van vijftig jaar. Toegangskaarten 5 euro. Zeeuwse schrijvers Thuis bij de buren. Zo kun je 'OverBuren. Poëzie tussen de grenspalen 269 en 369' samenvatten. Voor dit boek koos Bert Bevers gedichten over plaatsen in het grensgebied van Vlaanderen en Zeeuws-Vlaande- ren. Geografisch van Knokke tot Doel, alfabetisch van Aardenburg tot Zuiddorpe. De Heemkundige Vereniging Terneuzen heeft meegewerkt en de Terneuzense wethouder Frank Deij schreef een voorwoord: 'In 1815 hebben we elkaar gevonden in een innige omhelzing die helaas maar van korte duur was. Maar het elkaar opzoeken, het ra ken, het aan raken, het ge raakt worden door onze cul turen is geble ven.' De grens die geen grens is, of toch wel, want we heb ben natuurlijk die grenspa len, honderd stuks tussen het Zwin en het Verdronken Land van Saef- tinghe. Patrick Rottier bezingt nummer 275: 'Nu staat hij daar en kel voor de praal.' Je kunt misschien ook zeggen: nu staat hij daar enkel voor paal. Er zijn gevierde dichters als Jacques Hamelink, zoon van de streek, en van Menno Wigman, voorbijganger in Sluis. Maar we ko men ook minder bekende dichters en zelfs gloednieuwe gedichten te gen. Allerlei plaatsen waar niemand over had gedicht of zelfs maar aan had gedacht, krijgen nu hun tekst. Dichter te Draaibrug, zoals Chris- tina Guirlande. Of te Terhofstede, zoals Albert Hagenaars. 'Wat bete kent zo'n grenspaal', vraagt Patrick Cornillie zich afin een gedicht over Clinge/ De Klinge. Voor het gevoel niets, maar formeel gezien alles: bij voorbeeld dat de plaatselijke wie- lerheld Gustaaf Deloor, winnaar van de eerste Ronde van Spanje, niet in de boeken staat als Neder lander maar als Belg. Nee, ik ga geen favorieten aanwij zen, dan voelen lezers te Sint Kruis of Sint Jans teen, Koewacht (NL) of Koewacht (B) zich misschien ge belgd. Maar een wel heel charmant onderdeel van deze poëtische pa rade is de 'Mollekot Boogie' van de Zeeuws-Vlaamse muzikant Ries de Vuyst. Hij zette de grote stap, ver huisde van de ene kant van de grens naar de andere: "k Bin veruüst, 'k bin veruüst/ Uüt mijn eigen land vandaan,/ maar ik weun noe in m'n eigen uüs.' Het schiereilandje Deshima in de haven van Nagasaki was van 1641 tot 1860 een Nederlandse handelspost. Japan was in die tijd een her metisch gesloten rijk. Al leen via de Ne der landse hande laars op Deshima was er spaar zaam contact met de maandag 22 januari 2018 Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers De dijkgraaf ging slapen Jan van Damme Een familiegeschiedenis is de reden dat de watersnood Gerda van Wageningen nog steeds erg aangrijpt, foto ernestaverburg GERDA VAN WAGENIN' Gerda van Wageningen: Het water komt - Uit geverij Zomer Keuning, 216 pagina's, 16,50 euro. Presentatie: donderdag 25 januari om 16.00 uur in het Watersnoodmuseum in Ou werkerk. Zaterdag 27 januari signeert Gerda van Wageningen vanaf 14.00 uur haar boek in boekhandel Lectori in Kapelle. Brieven uit Deshima is een uit gave van Vivi Techni Zierikzee en is te bestellen via brievenuitdes- hima.nl (256 pagina's, 25 euro). BUREN Mario Molegraaf OverBuren. Poëzie tussen de grenspalen 269 en 369,80 pag./ 10 euro. Titia Bergsma met haar zoon Johannes, geschilderd door Ishi- zaki Yushi in 1817.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21