Archeologen hopen op sporen middeleeuwen Stichting De Cleene Hooge wil geen woningen in gelijknamig gebied EN 19 J duinen blijven zien vanuit huidig Middelburg. Daar strijdt Sticht,ng De Cleene Hoogevoo_ R v r4>- V Jolanda Appel (32) woont nog geen jaar in de Mid delburgse wijk Griffi oen. Van het uitzicht over de velden tot aan de duinen bij Domburg geniet ze vanaf het begin, haar achtertuin grenst tenslotte aan het Laurens Stommespad. Maar een 'ommetje linksom' door Cleene Hooge maakte ze niet eerder. Met een buurman als Jan Hen- driksen, oud-voorzitter van Stich ting De Cleene Hooge, kon zo'n wandeling door de nabije natuur niet uitblijven. En omdat dochter Laura intussen ruim twee maan den oud is, kon die gelijk ook een frisse neus halen. Veel van de vliedberg, de kreekruggen, de Domburgsche Watergang, de twee trekpontjes, de rustbankjes en de waterberging met rietkragen kreeg Laura niet mee. Want: dik ingepakt, met het gezichtje tegen moeders borst onder ma's jas. „Ja, ik moet ook voor haar kijken en genieten", lacht Jolanda. „Ik stel me nu al voor dat ze over een paar jaar op een trekpontje springt om snel het water over te steken." Het tij mee Door de wandeling ontdekt Jo landa Appel ook boerderij winkel Bioduin aan de Perduinsweg net aan de andere kant van Cleene Hooge in Koudekerke. Een per fecte plek om even aan te leggen, legt Jan Hendriksen uit. „Biologi sche producten aan de rand van een natuurgebied. Onder het ge not van een kop warme chocola demelk en een plak cake kunnen we het verhaal van onze stichting vertellen." Hoewel Hendriksen dat betoog zelf uitstekend voor het voetlicht kan brengen, laat hij dat over aan zijn opvolger als voorzit ter, Hans Hooftman. Die hoeft de bijzonder- en aantrekkelijkheden van Cleene Hooge niet aan de 25 wandelaars uit te leggen, want die zijn bijna allemaal al donateur van de stichting. Ze nemen de folders beleefdheidshalve mee om buren en kennissen de boodschap over te brengen. De crisis heeft de Cleene Hooge een decennium terug gered De stichting, die bijna tien jaar geleden werd opgericht, heeft het tij mee. Ze werd opgericht toen de gemeente Middelburg serieuze plannen lanceerde voor de bouw van elfhonderd woningen in Cleene Hooge. Met de bouw van die woningen zou de investering van meer dan tien miljoen euro, waarvoor de gemeente de grond aankocht, ruimschoots worden te rugverdiend. Omwonenden, on der wie het echtpaar Hendriksen, kwamen in het geweer en richtten Stichting De Cleene Hooge op. „Of we destijds enige kans hadden gemaakt, is te betwijfelen. We zijn gered door de crisis, waardoor de bouwplannen op de lange baan raakten", zegt Jan Hendriksen rea listisch. Intussen is de Middelburgse ge meenteraad geen voorstander meer van het volbouwen van Cleene Hooge. Maar het bouwen van enkele grotere landhuizen, ze ker als de percelen worden om ringd door hoge hagen, zou het landschap ook al ernstig verstoren. „Kavels moeten toch worden ge ëgaliseerd, waardoor de typische hoogtes en laagtes verloren gaan", betoogt Aagje Feldbrugge, die zich onder meer inzet voor de Stich ting Voetpaden Walcheren. Afblijven Projectontwikkelaars en andere onverlaten moeten gewoon met hun handen van Cleene Hooge af blijven, vinden de dames Joke Vies, Lous Molster en Marijke Kie- boom. Op de wat pesterige vraag waarom haalt Kieboom het ge dicht 'De Cleene Hooge groots' van voormalig stadsdichter Johan- nes Herman Buma aan. Met strofes als 'uitzicht over, open weids, boe- rengroen, mosselschelpblauwe lucht gespiegeld in watergangen' en 'Niet nodeloos vernielen, over bodig vol bouwen. Dat moet een zonde zijn.' Dat als de verwachting van de Wal- cherse Archeologische Dienst (WAD) uitkomt. Archeologen en helpers beginnen vandaag met op gravingen in De Kempenaerstraat en omgeving, vlakbij de bestaande vliedberg. Op die verhoging stond vroeger een mottekasteel vermoe den WAD-medewerkers. Naar aanleiding van vondsten in proefsleuven en eerdere Walcherse opgravingen aan de nabije Lamme- renburglaan en in Serooskerke, Domburg en Arnemuiden hopen archeoloog Bernard Meijlink en helpers dat ze sporen van een voor malig neerhof vinden; een groot boerenerf waarop de boerderij van een ambachtsheer stond samen met een aantal bijgebouwen. Juist in die neerhof speelde het dagelijks leven zich af. Vondsten geven een duidelijker beeld op de middeleeuwse bewoners van Wal cheren. In februari begint een gere nommeerd bureau een archeolo gisch onderzoek in Claverveld. Ook daar zou een nederzetting zijn ge weest. Reisinformatiedag Goes Omnium Zwembadweg 3 REIZEN maandag 22 januari 2018 WA TT -'H's'i'aÉL fMB Middelburg achter de duinen In ganzenpas struinen wandelaars langs de rietkragen aan de oever van de Domburgsche Watergang. In de verte zien ze de duinenkust tussen Westkapelle en Domburg. FOTO RUBEN OREEL René Hoonhorst -Jan Hendriksen, Stichting De Cleene Hooge VLISSINGEN In de Vlissingse wijk Paauwenburg worden bin nen enkele weken restanten blootgelegd van een mottekas- teel en bijbehorend neerhof uit de late middeleeuwen. Zaterdag 27 januari 2018 Geopend van 10.00 tot 15.00 uur Gratis entree Introductie van de nieuwe zomergids 2018 Presentaties van onze bestemmingen Persoonlijk advies door onze deskundige medewerkers Kennismaken met üw reisleider

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19