'De mooiste woorden schrijf ik in mijn dagboek' II Jongerenproject wil vervolg Damen negeert wapenembargo 17 voor het eerst van hun leven." „Niet elk nummer is geschikt", zegt Van Kampen. „We zijn best wel lang bezig om te kijken: wat is nou goed repertoire?" Ook tekstu eel wordt er goed opgelet, vult Heijmans aan. „Een vluchteling kun je geen 'Op een onbewoond eiland' laten zingen. Of'Vluchten kan niet meer'. Terwijl het heel mooie liedjes zijn." De volgende edities van 'Zing mee met me' zijn op zaterdag 17 fe bruari in Middelburg (24.30 uur, ZB) en zaterdag 3 maart in Vlissin- gen (14.00 uur, café CineCity). Dikki Vijlbrief uit Middelburg is een trouwe bezoekster van de 'Zing mee met me'-sessies in Middelburg. Deze middag is ze samen met dochter Eva en zoon Jeroen. „Het is gezellig, ik geniet van de muziek en leer meteen de Nederlandse taal. Het is dus leuk en leerzaam." Ze komt oorspronkelijk uit Tibet en probeert haar Nederlands verder te verbeteren. „Elke maandag en donderdag heb ik taalles in de bi bliotheek. Toen ik een flyer zag van 'Zing mee met me', sprak het mij direct aan. Het zingen helpt me zeker. Als ik een woord niet begrijp, vraag ik het aan mijn kinderen. Die vertellen dan wat het betekent. De mooiste woorden schrijf ik in mijn dagboek." Als voorbeeld wijst ze op de tekst van 'Alle kleuren' van K3; 'Waarom doen mensen elkaar toch zo'n pijn? Zou het niet beter zijn als wij voortaan verdraagzaam zijn?'. Maar ook 'Opzij' van Herman van Veen spreekt haar aan. „Het is een oud liedje, maar het lijkt te vertellen wat er nu en in de toekomst gebeurt. Iedereen is te genwoordig zo gehaast. Men heeft bijna geen tijd meer voor elkaar." „Ik vind het heel fijn dat dit soort dingen ge beuren in de bibliotheek", zeg ze. „Het is ook gratis, dus je kunt zo binnenlopen. Het is heel leuk om samen te zingen en je ontmoet met een andere mensen, zoals ouderen. Zij vertel len over hun leven en ik over mijn leven. Zo ontstaat echt contact. Als je thuisblijft, mis je veel en leer je niets." gaat steeds verder omhoog. An dere bezoekers van de bibliotheek kijken geamuseerd toe. In Middelburg loopt 'Zing mee met me' al sinds april vorig jaar. „Het publiek is elke keer anders", zegt Jenny van Kampen na afloop. „Het is bedoeld voor iedereen die lekker wil zingen. We mikken wel specifiek op die doelgroep uit het buitenland, omdat het bewezen werkt. Door een taal te horen, leer je de klanken kennen en door de herhaling van het refrein leer je de woorden beter." Die vergen soms enige uitleg. Neem de regel 'Vandaag uit Praag Door een taal te horen, leer je de klanken kennen en door de herhaling van het refrein leer je de woorden beter een kattebel' uit 'Liefs uit Londen' van Blof. „Wat is nou een kattebel? Mensen denken dan toch aan een belletje voor een kat", zegt Hans Heijmans. „Nederlands is niet zo'n makkelijke taal. Of kijk naar de re gel 'Zo kalm en bedaard' uit 'In een rijtuigje' van Wim Sonneveld en Leen Jongewaard. De meeste men sen horen het woord 'bedaard' In ODE denken jongeren na over de toekomst van Europa. Er doen der tien Zeeuwse leerlingen van Neha- lennia en CSW aan mee. Daarnaast zijn er jongeren uit België, Polen en Denemarken bij betrokken. Tijdens vier regionale en vier internatio nale seminars hebben zij zich ver diept in thema's zoals werk en on derwijs, innovatie, duurzaamheid, armoede en sociale uitsluiting. Dit weekeinde was de afsluitende bijeenkomst in het Belgische Roe selare. Vandaag gaan de jongeren naar het Europees Parlement in Brussel om een rode koffer met hun bevindingen aan te bieden. „Het was erg leuk om te doen", De kracht van de jongeren is indrukwekkend zegt Suzanne Krijger uit Vlissingen. „Je leert zoveel mensen kennen. Er zitten verschillen in de culturen, maar tegelijkertijd zijn er veel over eenkomsten in interesses. En we kunnen heel goed samenwerken aan de thema's. We zijn daarom be zig met een vervolg." Dick van den Bout, projectleider namens ZB Planbureau en Biblio theek van Zeeland, is te spreken over de resultaten. „De jongeren dragen dit project echt en hun kracht is indrukwekkend. Dat is heel geruststellend voor de toe komst." In Roeselare is Van den Bout al bezig geweest om een vervolg in de steigers te zetten. „Nu moeten we ervoor zorgen dat we meer scholen mee krijgen in deze methodiek van werken, die toch heel bijzonder is en waar we echt mee verder wil len." Damen Shipyards levert Libië pa trouillevaartuigen die ter plekke worden uitgerust met wapens. Daarmee negeert het bedrijf mo gelijk het in 2orr ingestelde Euro pese embargo op wapenhandel met het land. Dat stelt DutchArms, een team dat Lighthouse Reports, Belling- cat en KRO-NCRV hebben ge vormd om via openbare bronnen de wapenhandel vanuit Neder land te onderzoeken. Damen, dat ook een vestiging in Vlissingen heeft, zou na 2011 de schepen vanuit Gorinchem als 'ci viele vaartuigen' aan Libië hebben verkocht. Volgens DutchArms waren deze voorzien van bevesti gingspunten voor wapens. Op foto- en videomateriaal is te zien dat er inmiddels ook daadwerke lijk wapens zijn gemonteerd. Een woordvoerder van Damen zegt niet inhoudelijk te kunnen reageren. „Het enige wat ik kan zeggen is dat wij altijd leveren in overeenstemming met de Neder landse wetgeving en toestem ming vragen aan de ministeries indien dat nodig is. Voor de rest geven we nooit commentaar op schepen die zijn geleverd aan een klant. Dus in dit geval doen wij dat ook niet." maandag 22 januari 2018 Zing mee met me in de Middelburgse bibliotheek, fotorubenoreel beter Nederlands leren - Jenny van Kampen Het jongerenproject Our Demo cratie Europe (ODE) verdient een vervolg. De deelnemers zijn zo enthousiast over de afgelo pen maanden, dat al wordt ge werkt aan een volgende stap. Rolf Bosboom Roeselare - Dick van den Bout, projectleider Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 17