Rutte, Bumaen nepnieuws Ossenisse in de prijzen met nieuwe dorpshart Toiletpot 16 ZE Meezingen met Herman van Veen of Marco Borsato blijkt heel goed te zijn om de Nederlandse taal onder de knie te krijgen. Maar ook wie gewoon wil meegalmen is welkom bij 'Zing mee met mé. TAALZINGMEEMETME POKEREN VOORRONDE Commentaar Het Haagse Mauritshuis toont nog steeds een beelte nis van Johan Maurits, in de koloniale tijd gouver neur te Brazilië. De ophef die vorige week ontstond omdat een buste van Maurits zou zijn verwijderd vanwege zijn aandeel in de slavenhandel, blijkt op niets gebaseerd. Premier Mark Rutte (VVD) en CDA-fractieleider Sybrand Buma zullen zich er niet goed bij voelen. Want zij gingen meteen met het nepnieuws aan de haal om de discussie over het belang van de geschiedenis voor de Nederlandse identiteit warm te houden. Rutte en Buma zeggen het niet, maar zij zijn duidelijk bang dat hun partijen op dit thema rechts worden ingehaald. Rutte gaf zijn fout toe, maar hij had toen al wel gesproken over een 'beeldenstorm' en hij nam het standpunt in dat we 'de geschiedenis niet moeten beoordelen met de bril van nu'. Hoe dan wél, liet de premier in het midden. Buma was ook even helemaal de weg kwijt, in deze krant haalde hij er zaterdag behalve Johan Maurits ook Jan Pieterszoon Coen bij. Buma vindt dat we dit soort grote, maar inmiddels omstreden namen niet mogen wegmoffelen. Daar kun je over twisten. Net als over de vraag hoe belangrijk die oude ijzervreters zijn voor de Nederlandse identiteit. Buma gaat vooral ernstig in de fout door dit thema aan te bevelen als onderwerp voor de gemeenteraadsverkiezingen. Want de gemeenten lossen hun problemen niet op met de geschie denislessen van het CDA. Gemeenten lossen problemen niet op met politieke strijd over Nederlandse identiteit Busje negeert stopteken politie Goesenaar gepakt voor bezit taser Inbreker aangehouden aterdagmiddag, het café bij de Vlissingse bioscoop CineCity. Zangeres Suzan Steke- I tee zet 'M'n opa' in, Annie M.G. Schmidts loflied op de grootvader. De tekst verschijnt op schermen. Het publiek doet al snel mee. Eerst hummend, maar gelei delijk steeds luider zingend. „In heel Europa was er niemand zoals hij!" Het is de tweede editie van 'Zing mee met me' van de Vlis singse bibliotheek. „We organise ren dit vanuit het Taaihuis, het doorverwijspunt voor mensen die het Nederlands nog niet goed on der de knie hebben", zegt Cas de Nood. Zingen blijkt een effectief leermiddel. „Woorden in een an dere taal pikje makkelijker op als er een deuntje onder zit en als het op rijm staat. Denk aan je eigen kinderliedjes. Vaak weet je ze nog steeds te reproduceren. Dat blijft altijd hangen." De ZB heeft het idee geleend van Paradiso in Amsterdam, die het op haar beurt weer heeft over genomen van concertpodium An- cienne Belgique in Brussel. Het concept is overal gelijk: een uur lang worden bekende Nederlands talige liedjes gezongen met live begeleiding. Immigranten vormen de voornaamste doelgroep, even als buitenlandse studenten en ex- pats. Maar anderen zijn welkom. „De eerste keer zat hier veertig man uit volle borst mee te zin gen", zegt De Nood. „Dat was hartstikke leuk." Deze zaterdag is het, mogelijk door het regenach tige weer, beduidend rustiger. De eigenlijke doelgroep laat het helaas afweten, maar het enthousiasme van de rest is er niet minder om. „Maar het regent, en het regent zonnestralen", zingen ze. Op hetzelfde moment klinkt ne gen autokilometers verderop eve neens gezang. Ook de ZB in Mid delburg biedt deze middag 'Zing mee met me'. Daar is het drukker en het publiek gemêleerder: men sen met een buitenlandse achter grond, andere belangstellenden, maar ook de opvang van mensen met een verstandelijke beperking heeft er een uitje van gemaakt. Een vluchteling laatje geen 'Opeen onbewoond eiland' zingen Jenny van Kampen en Hanneke Luxembourg leiden het vocaal in goede banen, terwijl Hans Heij mans op de piano begeleidt. Elk nummer wordt ingeleid met een video van het origineel. Vooral 'Alle kleuren' van K3 wordt volop meegezongen. Bij 'Tulpen uit Am sterdam' krijgt iedereen een tulp. 'Opzij' van Herman van Veen be gint langzaam, maar het tempo RILLAND Heler rijdt op gestolen brommer ALMANAK Wat er in het kleinste kamertje van het huis precies gebeurt, blijft vaak geheim. Gelukkig. Maar laatst vertelde iemand op kantoor dat zij de telefoon uit haar achterzak in de toiletpot had laten vallen. Collega's zagen voor zich dat dit vooral een eu vel is bij vrouwen zodra ze gaan zitten. „Mannen laten hun tele foon juist in de pot vallen van uit het borstzakje", beweerde een collega. Fronsend probeerde men zich dit voor te stellen. Na wat bedenktijd kwam het ant woord: „Dat is natuurlijk omdat ze hem niet kunnen vinden". „Wie?" vroeg een ander nog. „De insteek was om meer cohesie in het dorp te brengen", volgens dorpsraadsvoorzitter Ineke Eibers. „We zijn een kleine gemeenschap van 350 inwoners zonder voorzie ningen en we merkten dat er wat afstand was ontstaan tussen nieuwe en oude bewoners. We hebben hiermee geleerd hoe we met de gemeente Hulst om moeten gaan. De samenwerking met de ge meente en de aannemer ging echt prima." Juist die punten werden door de jury gewaardeerd. Het grote draag vlak onder de bewoners en de sa menwerking met de gemeente en de aannemer werden geroemd. Dat is ook de kern, stelt Elders. „Dat we dit met de mensen zelf hebben aangepakt. We hebben vrij willigers gezocht op basis van wat ze kunnen zodat de mensen echt bij konden dragen." Aan de titel is een cheque van 1.500 euro verbonden. Wat met dit geld gebeurt moet nog beslist wor den. „In ieder geval iets leuks voor het dorp", belooft Elders. maandag 22 januari 2018 ii SAS VAN GENT Bij een achtervolging van een busje in de nacht van zaterdag op zondag heb ben de Nederlandse en Belgische politie samen gewerkt om de 58-jarige bestuurder uit Hoek aan te houden. De achtervol ging werd ingezet vanuit Sas van Gent, waar agenten het busje wilde controleren. De bestuur der van het busje ne geerde een stopteken en ging er vandoor. Ook toen de agenten hun si rene aanzetten. GOES Een 17-jarige Goesenaar is in de nacht van zater dag op zondag aange houden nadat bleek dat hij een stroomstootwa pen in zijn bezit had. Een medewerker van een horecagelegenheid in Goes zag dat de jongen de taser uit zijn zak haalde en vervolgens aanzette. Daarop werd de politie ingelicht die de jongen aanhield. OOST-SOUBURG Dankzij K3 Rolf Bosboom Middelburg - Hans Heijmans, pianist Ter hoogte van de Oes- terdam in Rilland is in de nacht van zaterdag op zondag een 31-jarige in woner van Stavenisse aangehouden op ver denking van heling. De man kon niet duidelijk vermelden waar zijn brommer vandaan kwam. Hij kon ook de naam van de eigenaar niet noemen. VLISSINGEN Middelburger Aron Donze slaagde er zaterdag morgen vroeg niet in zijn titel als winnaar van de Vlissingse voorronde van het Open Nederlands Kampioenschap Poker te prolongeren. Donze werd derde. Hij mag evenals Darja Cestnik uit Vlissingen, die tweede werd, meedoen aan een van de vier halve finales om te proberen de finale in Ermelo te halen op 30 juni. Winnaar Jens van der Heijden uit Vlissingen is zeker van een finaleplaats. De voorronde in café De Concurrent was 'spannend en gezellig', vond Evert-Jan van I Jzendoorn van Poker Events. foto ruben oreel Tip? redactie@pzc.nl In een woning aan de Dongestraat in Oost- Souburg zijn vrijdag avond twee inbrekers be trapt tijdens een inbraak poging. De bewoners van het huis troffen hen aan bij thuiskomst. De inbre kers zijn vervolgens via de achtertuin gevlucht. Daarop schakelden de bewoners de politie in. Een 18-jarige jongen uit Oost-Souburg is opge pakt. De politie sluit nieuwe aanhoudingen niet uit. Een echt dorpsplein had Osse nisse niet. Tot de bewoners zelf de schouders eronder zetten. Het initiatief werd zaterdag be loond met de titel Kern met Pit. Guido van der Heijden Ossenisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16