V Teamklus O \mm 13 Aantrekkelijke belegging voor particulieren OP DE WERKVLOER Zet je goede medewerkers samen in een team, vallen de resultaten toch nog vies tegen. Een manager vertelde me eens er wanhopig van te raken. „Moet ik ze allemaal ontslaan? Moet ik mezelf ontslaan?" vroeg hij zich hardop af. Nee hoor, dat hoeft niet. Wetenschappers zoomden in op deze kopzorg voor managers én medewerkers. Ze denken dat medewerkers vooral bezig zijn met in het team te worden geaccepteerd en gewaardeerd. Daarom praten ze over werkzaken die ze allen kennen en kunnen delen. Samen herkauwen is veiliger. Zo voelt iedereen zich al snel thuis in de nieuwe kudde. Knus, maar het gaat ten koste van een unieke inbreng, nieuwe infor matie of een heel ander perspectief. Zonder het delen en integreren van juist verschillende soorten kennis kan werken in teams zelfs tot lagere productiviteit leiden, denken onder zoekers. Bedrijven proberen dit probleem aan te pakken. Laatst was ik op bezoek bij een multi national. Ook daar hebben ze behoefte aan nieuwkomers met veel ervaring van elders. Die moeten in een nieuw team natuurlijk niet vastlopen op 'zo doen wij dat hier niet' en op samen herkauwen. Dan belandt de jaren lange ervaring die je net hebt ingekocht pardoes in de prullen- Het werkt om bak- Biideze muiti- national maken ze persoonlijke dit bespreekbaar en kwaliteiten te praten ze over de waarde van de oudere benoemen nieuwkomers. Slim, ook omdat uit onderzoek blijkt dat het werkt om in teams ieders persoonlijke kwaliteiten te benoemen. Mensen voelen zich gewaardeerd en dat geeft ze een kontje om met nieuwe inbreng te ko men. Zo verander je in de teamvergadering 'wij doen dat hier niet zo' in 'waarom doen we het hier niet eens zus?' Teamwerk is dus bouwen aan werkrelaties. Lastig dat er ook nog gewerkt moet worden. Een groep Amerikaanse en Engelse weten schappers had daar eens een oplossing voor. Ze wilden het 'ik ben oké'-gevoel een boost geven nog vóór medewerkers in het team zouden stappen. De redenering is dat iedereen zich be ter voelt met een opgepoetst positief zelfbeeld. Voor dat poetswerk stelden ze voor gebruik te maken van ieders sociale kring van vrienden, familie en collega's. Die konden momenten beschrijven waarop de medewerker iets bij zonders deed voor zijn moeder of een school vriend. Na lezing zou die met versterkt zelf beeld het team instappen en voor je het weet een uniek inzicht op tafel smijten. Hier ligt een mooie klus voor personeels zaken. Betere bedrijfsresultaten beginnen met een telefoontje. Kan mama even een briefje schrijven? Saoedi's: langer minder olie Britten willen akkoord Spaanse economie in de lift Het aantal vakantiewoningen om in te investeren neemt in hoog tempo af. Center Paros, de marktleider in recreatief onroerend goed, is in Nederland zelfs al uitverkocht. Afgelopen jaar verkocht Center Parcs Vastgoed in Nederland, België en Duitsland voor ruim 300 miljoen aan vakantiewo ningen, 30 procent meer dan in dezelfde periode een jaar eerder. Vooral particulieren staan in de rij om een huisje te kopen op va kantieparken, verklaart het bedrijf. „Nu de spaarrente al langere tijd extreem laag is, zoeken veel parti culieren steeds vaker naar andere investeringsmogelijkheden." Ook makelaars zien de markt voor recreatiewoningen in Neder land 'ongekend groeien'. Na jaren lange prijsdalingen verdubbelde het aantal verkochte vakantiehuis jes in 2015. Het jaar erop nam het aantal transacties volgens make laarsvereniging NVM toe met 20 procent. Dat was mede te dan ken aan het recordaantal nieuwe vakantiehuisjes dat werd gebouwd. Weinig nieuwbouw Inmiddels komen er nog maar mondjesmaat nieuwe vakantie woningen op de markt. Zo is het overgrote deel van de huisjes van Center Parcs in handen van insti tutionele vastgoedbeleggers. „Zij doen in deze tijden amper vastgoed van de hand, terwijl onder parti culieren de vraag naar vakantie woningen als investering sterk stijgt", aldus Enrico Koster, direc teur vastgoed van Center Parcs in Nederland, België en Duitsland. „Er is weinig nieuwbouw, waar door de markt op een gegeven mo ment opdroogt. De woningen die wij nu in de verkoop hebben, zul len met dit tempo begin dit jaar verkocht zijn. In Nederland is dat al het geval." Door de lage spaarrente zoeken mensen andere investeringen Een huisje aan de Zeeuwse kust of op een mediterrane zonbestem- ming: het klinkt als een aantrek kelijke belegging voor mensen die geld over hebben. Een paar weken per jaar maak je er zelf gebruik van, de rest van de tijd wordt de woning verhuurd aan andere vakantiegan gers. Vaak via de exploitant van het vakantiepark, zodat je er zelf geen omkijken naar hebt. Dat levert, als het goed is, een leuk rendement op - extra aantrekkelijk nu de spaar rente bij banken nihil is. Maar risico's zijn er ook. Om rendement te maken, moet het huisje ook daadwerkelijk worden verhuurd. Bovendien takelen recre atiewoningen sneller af dan regu liere huizen. Onderhoud kost geld en het is maar de vraag of de waarde van de woning daadwerke lijk is gestegen op het moment dat je er weer vanaf wilt. Geschillen Afgelopen jaren kwam het herhaal delijk tot hoogoplopende geschil len tussen particuliere investeer ders en vakantieparkaanbieders, waaronder EuroParcs, DroomPar- ken en Topparken. Kopers klaagden over tegenvallende rendementen en stijgende prijzen voor het be heer van de parken. Ook een aantal Nederlanders dat via reisaanbieder Corendon een vakantiewoning kocht in Turkije zit nu met een kater, zo berichtte deze krant on langs. Zij hadden geen rekening ge houden met afschrijvingen als ge volg van gebrekkig onderhoud. Eigenaren van vakantieparken halen via de verkoop van huisjes geld op, waarmee ze de parken verder kunnen uitbreiden of ver nieuwen. Vakantiegangers eisen steeds meer luxe, zoals een jacuzzi of sauna in hun huisje. Daarom is Center Parcs momenteel bezig met een grootscheepse renovatie. Binnen vijf jaar worden alle 7.000 vakantiehuizen van het be drijf verbouwd; een investering van 400 miljoen euro. maandag 22 januari 2018 GO Waarom een veelbelovend team toch vies tegenvalt X v sr - Bart van Eldert OPEC Saoedi-Arabië pleit voor het langer beper ken van de olie productie door leden van olie kartel OPEC. Volgens olie minister Khalid Al-Falih moet ook na 2018 een rem op de productie. HANDEL Britse onder nemers pleiten opnieuw voor een allesomvat tende douane overeenkomst die voorziet in tariefvrije han del in goederen na de brexit. KREDIET Kredietbeoor delaar Fitch schroeft de kre dietwaardigheid van Spanje op naar A-. Fitch rekent erop dat de economie blijft groeien. E o Het klinkt heerlijk: een eigen vakantiehuisje dat geld opbrengt als je er zelf niet in zit. fotoanp Bijna geen vakantiehuisjes meer te koop Annemieke van Dongen Capelle aan den IJssel —Woordvoerder Center Parcs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13