K ProRail geeft Tim een nieuwe trampoline EUWS 11 IND al een jaar bezig met haar aanvraag voor gezinshereniging De Syrische vluchteling Fadia Qais kan niet nadenken over haar toekomst zolang haar man en zoons nog niet hier zijn. Ze wacht al een jaar op de beslissing van de IND over de hereniging. Als Qais via WhatsApp contact heeft met Hamza, haar zoontje van 5 in Syrië, is hij vaak boos. „Mama, je zei dat wij ook snel zouden ko men, maar je hebt gelogen, zegt hij dan", zegt Qais. „Ik weet niet meer wat ik tegen hem moet zeggen nu." De Syrische (43) zit op de bank in een heel Nederlands rijtjeshuis in een heel Nederlandse straat: aange harkte tuintjes, de buurman zwaait als hij voorbijloopt. De vluchtelinge vindt het een geweldige plek, is blij met haar buren, maar heeft toch tranen in haar ogen. Want ze zit al leen in haar eengezinswoning: ze wacht al een jaar totdat haar man en drie zoons zich via gezinshereni ging bij haar kunnen voegen. Haar huis is er klaar voor, Qais is er méér dan klaar voor, alleen de papieren zijn dat nog niet. De Im migratie- en Naturalisatiedienst (IND) heeft nog geen beslissing ge nomen of haar gezin naar Neder land mag komen. Tot dan blijft ze een moeder zonder haar kinderen. „De IND zegt tegen me dat het druk is. Ik heb alle papieren, alle docu menten naar ze opgestuurd. Maar elke keer krijg ik een brief dat ik weer moet wachten. Na weer zo'n brief word ik soms letterlijk ziek, kom ik een week niet buiten." Griekenland Qais vertelt het verhaal van haar gezin. Ze zijn van oorsprong Pales tijnen, maar wonen in de Syrische hoofdstad Damascus. Na het uit breken van de burgeroorlog pro beert haar man Mohammad naar Europa te vluchten, maar hij wordt meerdere keren tegengehou den. Als haar oudste zoon Achmad 18 wordt en het leger hem wil in lijven, besluit het gezin dat hij sa men met zijn moeder naar Europa gaat. Ze komen een paar dagen na de veelbesproken Turkije-deal, in maart 2016, met een rubberbootje aan op het Griekse eiland Chios. Elke keer krijg ik een brief dat ik weer moet wachten. Na weer zo'n brief word ik soms letterlijk ziek, kom ik een week niet buiten Een smokkelaar zegt, ondanks de gesloten Griekse grens, een van hen verder Europa in te kunnen bren gen. Zijn moeder moet gaan, vindt Achmad. Dat is veiliger. Qais belandt in augustus van dat jaar in een azc in Nederland, vraagt asiel aan en krijgt in januari 2017 een verblijfsvergunning. Ze vult direct de 'nareispapieren' in voor haar gezin. Anderhalfjaar nadat ze in Nederland aankwam, zit Fadia in een rijtjeshuis in Hendrik-Ido-Am bacht. Achmad zit nog vast in Athene en echtgenoot Mohammad verblijft in Damascus met hun twee andere zoons, Anas (17) en Hamza. Zoals het gezin Qais wachten nog zo'n 6.000 andere asielzoekers op een besluit over hun nareisverzoek. De wachttijd voor zo'n beslissing staat nu op 319 dagen. Nog steeds langer dan de termijn van 9 maan den die ervoor staat, maar het is al fors minder dan afgelopen zomer, toen de wachttijd op 383 dagen stond en er een voorraad van meer dan 10.000 verzoeken lag (vooral van Syriërs en Eritreeërs). De IND keurt verzoeken tot gezinshereni ging van Syriërs, uiteindelijk, over het algemeen goed. Het dossier van de familie Qais is bijzonder, omdat meestal de vaders van het gezin als eerste naar Europa komen. Nu zit de moeder al die tijd zonder haar kinderen, Fadia's huis vulde zich de afgelopen maanden met wanhoop. Contact met Damascus en Athene gaat via Whatsapp. Haar huis is knus, maar zonder persoonlijke spullen. Foto boeken konden niet mee op het rubberbootje naar Europa. Oorlog Heeft ze er weieens aan gedacht dan maar terug te gaan naar Syrië? „Nee. Misschien denken mensen in Europa dat de oorlog in Syrië aan het veranderen is, maar het is nog niet veilig in Damascus, er vallen nog steeds raketten. Mijn man en zoons wonen steeds op andere plekken, daar waar het redelijk veilig is." En Qais? Ze volgt drie dagen per week Nederlandse les en doet wat vertaalwerk voor andere Syriërs in het dorp. „Maar ik ben vooral aan het wachten. Ik kan niet over mijn toekomst naden ken, zolang mijn hoofd vol zit met maar één gedachte: wanneer komt mijn gezin?" De razende storm van afgelopen donderdag tilde Tims trampoline uit de tuin op en smeet hem tien tallen meters verderop op het spoor. Daar werd het ding platge reden door de sprinter tussen Gouda en Alphen. Het be richt van de NS over de aanrijding werd veel gedeeld op Twitter. Zelfs The Washington Post en de Engelse krant The Independent pikten de aanrijding op. Gisteren verraste ProRail de teleurgestelde Tim met goed nieuws. „De inmiddels we reldberoemde trampoline van Tim (9) kwam, tot zijn grote verdriet, tijdens de storm op ons spoor te recht en werd overreden. Je krijgt een gloednieuwe trampoline van ons, Tim. Veel plezier ermee! Groetjes van ProRail", schreef de spoorbeheerder in een bericht op Twitter. „ProRail nam contact met ons op", zegt de verbaasde Robin Zuidam, vader van Tim. „Ze zei den dat ze er iets mee wilden doen en hebben toegezegd dat ze een nieuwe trampoline voor Tim wil len regelen." De jongen zelf was heel erg onder de indruk van alle aandacht rond zijn trampoline. „Hij vond het cool, ze hadden het er ook op school over. Maar nu vind Tim het ook wel heel span nend allemaal." Luchtig berichtje Daarmee doelt zijn vader ook op enkele negatieve reacties die bin nenkwamen op het bericht van de weggewaaide trampoline. „Dat was ongelooflijk. Voor mijn gevoel was het juist een leuk, luchtig be richtje in de stroom van ellendige berichten over de storm." Deze week neemt ProRail op nieuw contact op met de familie om het afleveren van de nieuwe trampoline te regelen. „We heb ben e-mailadressen uitgewisseld. We gaan het beleven." maandag 22 januari 2018 GO Syrische moeder wacht eenzaam op haar kinderen Cyril Rosman Hendrik-ldo-Ambacht tTadia Qais heeft vooral via WhatsApp contact met haar man en kinderen. FOTOMARCODESWART - Moeder Fadia Qais Fadia Qais Bekijk een video van het gesprek met Fadia Qais op onze site De 9-jarige Tim uit Gouda werd wereld nieuws toen zijn tram poline op het spoor terechtkwam en werd platgereden. Hij krijgt nu van ProRail een nieuwe. Sidney Dijkers Gouda De trampoline van Tim kwam onder een sprinter terecht. FOTO TWITTER COEN VAN KRANENBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11