Ifc 9 ruggaan naar IS-gebied. Het is onverteerbaar voor de fa milie van de kinderen in Syrië. Zij kunnen alleen maar blijven vragen of Nederland gehoor wil geven aan de oproep van Koerdische strij ders. De zus van één van de moe ders die in een kamp verblijft: „Ik smeek de overheid de kinderen te rug te halen, om meer te doen dan afwachten of ze een consulaat be reiken. De kinderen zijn Neder lands en ze hebben aandacht no dig, liefde, warmte en voedsel. Hun levens staan op het spel, ter wijl zij nooit een keuze hebben gemaakt. Zelfs hun eigen moeders zeggen, 'laat ons desnoods ach ter'." Gapend gat „Alles." Dat zou een oom van neefjes en nichtjes in een kamp er voor over hebben ze weer te zien. „Als ik het op kon lossen met een tweede hypotheek, zou ik die ook nemen." In de familie heerst machteloosheid en er is een ga pend gat. De tante denkt eraan, als haar dochtertje geen groente wil eten. De familie viert geen feesten meer met elkaar, omdat de opa en oma het niet aankunnen zo duide lijk te zien wie er ontbreken. Als de oom zijn kinderen instopt, ex tra stevig, voelt hij verdriet voor de anderen. En opa Klaas moet onder ogen zien hoe de droom over zijn oude dag - gewoon opa zijn en genieten van een huisje in het Egyptische Hurghada - uiteindelijk zijn nachtmerrie werd. Het was in zijn vakantiewoning dat Mandy haar Egyptische echtgenoot ontmoette, die haar meenam naar het kalifaat. „Al het mooie is er af." En Klaas rest niets dan daarover vertellen, ook al doet hem dat nog zo veel pijn. Hij spreekt niet over Mandy. Over haar kan hij kort zijn, zij ver dient straf. Hij vertelt over zijn kleinkinderen, die het zo goed de den op school, die hij cadeaus gaf voor hun verjaardag. De kinderen die niets te kiezen hadden. werden vervangen door andere strijders. Er zijn ook Nederlandse stellen die bij elkaar bleven. Som mige vaders hebben ervoor geko zen bij IS te blijven, op het laatste stuk land aan de Syrisch-Irakese grens dat de terreurbeweging nog in handen heeft. Anderen zijn ge sneuveld of het is onduidelijk waar ze zijn. Wel duidelijk is dat veel Nederlandse kinderen daar zijn geboren: familieleden gaan er vanuit dat het officiële aantal van honderd kinderen met tenminste tien verhoogd kan worden. Onderzoek Als opa Klaas aan hen denkt, spoelt het verdriet over hem heen. „Het begint als ik mijn ogen open doe. Ik sta ermee op en ga ermee naar bed. Mandy is mijn enige kind, elke dag denk ik aan de kleinkinderen. Als ik mijn dochter iets kon vragen, zou het maar één ding zijn: waarom?" Hoewel naar de behandeling van in Irak gedetineerde strijders en vrouwen onderzoek is gedaan, wil of kan geen humanitaire of men senrechtenorganisatie uitspraken doen over het leven in de Syrische kampen, die worden bewaakt door bewapende Koerden. Toch zijn er berichten over Ne derlandse verhoren die in dat ge bied zijn afgenomen. Dat zou erop wijzen dat ons land er actiefis en wel degelijk toegang heeft tot de kampen. De geheime dienst AIVD, de voornaamste kandidaat voor dergelijke verhoren, geeft geen commentaar. Nederland heeft de plicht om te kijken of staatsburgers in gevan genschap goed behandeld worden, of hun rechten worden gerespec teerd en of ze toegang hebben tot een advocaat, zegt Sarah Leah Witson van Human Rights Watch. De executive director voor het Midden-Oosten was deze week nog in Nederland was om te praten over mensenrechten. „Voor Europese strijders en hun vrou wen gelden dezelfde regels als voor mensen die gevangen wor den genomen nadat ze drugs heb ben gesmokkeld." Eigen kracht Waar de familieleden ook aan kloppen, Nederland geeft aan geen actieve rol te willen spelen om vrouwen en kinderen terug te ha len. Zij moeten op eigen kracht een consulaat in Turkije bereiken. Pas dan worden papieren en de reis naar Nederland geregeld. Dat is het officiële Nederlandse beleid. Opa Klaas zat tegenover toen malig vice-premier Asscher om aan te kaarten wat dat betekent voor zijn kleinkinderen. Hij sprak ook nationaal coördinator terroris mebestrijding Dick Schoof erop aan. „Iedereen leeft mee, als vader, als moeder, maar er gebeurt niets." Dat terwijl de Koerden die de kampen in Noord-Syrië beheren er in de media op aandringen dat landen, ook Europese, vragen om uitlevering van vrouwen en kin deren. Dan kunnen die landen hun onderdanen komen halen, Hun levens staan op het spel, terwijl zij nooit een keuze hebben gemaakt zeggen ze. De Russen deden dat bijvoorbeeld al. Ook Indonesië zou al enkele vrouwen hebben terug gehaald. Frankrijk, dat honderden uitreizigers kent, stelt 'elke zaak apart te bekijken'. De Koerdische YPG, de baas in het gebied, reageerde deze week niet op vragen van deze krant over de vluchtelingenkampen. De Koerden zouden de Europese vrouwen vasthouden omdat ze bang zijn dat ze anders weer te- zaterdag 20 januari 2018 GO kinderen van het kalifaat Kinderen in vluchtelingen kampen in Syrië. Onder hen waarschijnlijk zo'n honderd kinderen van Nederlandse jihadgangers. De kinderen leven onder erbarmelijke omstandigheden. FOTO'S GETTY IMAGES/ REUTERS/AFP -Tante van kalifaatkinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9