at er geen letter overdreven is aan het woord wolkenkrabber, begrijp je pas als je in Hongkong bent geweest. Daar zijn ze zo hoog en staan er zo veel bij elkaar op zo weinig ruimte dat ze met een beetje fantasie lijken op zuurstokken in een goedgevuld schap in een kermiskraam. Fotograaf Michael Wolf- München 1954, opgegroeid in Canada en de VS, en lange tijd inwoner van Hongkong - is al jaren gefascineerd door het leven in dichtbevolkte megasteden. En daarvan is Hongkong een mooi voorbeeld. Om een idee te krijgen: de stad is ongeveer zo groot als de provincie Utrecht en er wonen 7 mil joen mensen. De metropool, waar de ruimte schaars is en de vraag naar apparte menten gigantisch, bestaat uit het ei land Hongkong, het schiereiland Kowloon en de New Territories, het gebied ten noorden van Kowloon, grenzend aan het vasteland van China. Door het ene nieuwbouw project aan het andere te rijgen, is de stad de afgelopen twintig jaar min of meer vastgegroeid aan de Chinese stad Guangzhou. De delta van de Parelrivier telt bij elkaar 62 miljoen mensen en is daarmee de grootste metropoolregio van de wereld. Intrigerend gegeven is dat de huizen prijzen in Hongkong nog hoger rei ken dan de wolkenkrabbers. Het New York van Azië wordt de Chinese pro vincie wel genoemd, omdat een vier kante meter woonoppervlak er inmiddels zo'n 22.800 euro kost. Ter vergelijking: eenzelfde oppervlakte is in Amsterdam 5000 euro waard, in Eindhoven doet-ie iets meer dan 2500 euro. Voor Michael Wolfis Hongkong een inspiratiebron. De foto's op deze pagina's komen uit het project Archi tecture ofDensity, een van zijn be roemdste series, waarin hij ook Tokio en Chicago opnam. De foto's van wolkenkrabbers in Hongkong zijn zo aangesneden dat lucht en horizon ontbreken. De flats worden daardoor zo abstract dat je goed moet kijken- wat zie ik eigenlijk? 41 Het Fotomuseum Den Haag toont een overzicht van Wolfs werk, Life in Cities, vanaf zijn vroegste jaren als documentairefotograaf tot en met zijn recentere series Architec ture of Density (2003 - 2014) en Transparent City (2006). De ten toonstelling is te zien van 20 ja nuari tot 22 april, van dinsdag tot en met zondag van 11 tot 18 uur. magazine 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 93