'RUIMTE IN MIJN OMGEVING GEEFT KALMTE IN MIJN HOOFD' Hier gaat hetover begon het allemaal met een boek. „Ik las een jaar of tien geleden The 4-hour Workweek, over hoe je een leven kunt ontwerpen met veel vrijheid. Dat leek me wel wat. Ik besloot met de principes aan de slag te gaan: alle overbodige zaken uit je leven weghalen en vooral tijd en aandacht besteden aan wat je echt belangrijk vindt. Dat lukte aardig met mijnwerkomgeving; ik merkte dat hoe minder mails ik hoefde te versturen of beantwoorden, hoe leu ker en makkelijker mijn werk als blogger en schrijver werd. Maar de kelderbox en alle kasten puilden nog steeds uit. Ik kocht veel te graag leuke spulletjes voor in huis. Na een tijdje belandden die dan weer in de kast, bij de andere leuke spulle tjes. Mappen met dingen van vroe ger, verouderde computersystemen, een spelcomputer, terwijl ik geen televisie meer had om hem op aan te sluiten... Hoewel al deze dingen niets toevoegden aan mijn leven en vooral ruimte innamen, vond ik het lastig er afscheid van te nemen. Tot ik drie jaar geleden opnieuw een boek las: dat van opruimgoeroe Marie Kondo. Toen ik daarna met een frisse blik rondkeek, zag ik ineens alle rotzooi en meuk. We hadden gewoon te veel van alles! Te veel spullen, te veel kas ten, te veel herinneringen. Ineens lukte het wel om dingen weg te doen. Nu hebben we nog maar één wok, en geen drie. Er is maar één soeplepel. Ik hoef nooit meer naar iets te zoeken, weet precies waar alles ligt. De helft van alle kasten is leeg, de kelder en zolder zien er niet meer uit of er een explosie heeft plaatsgevon den. Voor mij geldt heel sterk: lucht en ruimte in mijn omgeving geven ook rust en kalmte in mijn hoofd. Sinds ik dat weet, ben ik minder materialistisch geworden. Voor tech nologie ben ik nog steeds gevoelig. Als blogger mag ik soms gadgets tes ten, zoals laatst een robotstofzuiger. Na afloop mocht ik 'm houden. Dat klinkt als gemak, maar het ding vergt onderhoud en updates, waardoor hij het leven niet simpeler, maar juist ingewikkelder maakt. Daar trap ik dan toch weer in. Maar dat is niet erg; ik ben minimalist vooral om mijn leven leuker te maken, niet om zo min mogelijk spullen te hebben. Dan is het eerder een neurose." 41 Minimalisme is een levensstijl, waarbij je afstand doet van alles wat overbodig is, om je te kunnen focus sen op wat voor jou belangrijk is. De invulling daarvan is voor iedereen anders. Een paar basisprincipes: Minimalisten zoeken hun geluk niet in dingen, maar in het leven zelf. Minimalisme is een manier om meer betekenis te geven aan je leven, aan de hand van vijf pijlers: gezond heid, relaties, be zieling, groei en betrokkenheid. Minimalisme gaat niet over het weg doen van zoveel mogelijk dingen, maar over je tijd en energie richten op dat wat er voor jou echt toe doet. Beginnen met minimalisme? Internet helpt. Kijk bijvoorbeeld op theminimalists. com, growthin- kers.nl, moeders- minimalisme.nl (de site van Dieuwke van der Meer-Post- humus) of sochic- ken.nl (de site van Jelle Hermus, die het boek Steeds leuker schreef, ge nomineerd voor Beste Spirituele Boek 2018). -Jelle Hermus Voor Jelle Hermus (31) 241 zaterdag 20 januari 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 88