Trend J Wie zn huis heeft leeggeruimd met Marie Kondo is klaar voor de volgende stap richting een zinvoller leven. ntevreden? Koop een nieuwe flatscreen. Last van stress? Boek een vakantie naar Bali. En met de nieuwste iPhone word je pas echt gelukkig. Toch? Dat dachten ook Joshua Fields Mill- burn en Ryan Nicodemus, twee Ameri kaanse yuppen met een salaris van zes cijfers, een kapitaal huis en een dure auto. Dat bleek niet zo te zijn; de constante jacht naar nog meer spullen en de bijbe horende tachtigurige werkweken hadden een averechts effect; ze voelden zich slechter. Vervolgens begonnen ze een zoektocht naar manieren om een betekenisvoller leven te leiden. Het antwoord vonden ze in minima lisme, 'dat wat je bevrijdt van onnodige spullen en ballast', zoals ze het zelf om schrijven. Hun website theminimalists.com werd een van de best bezochte in Ame rika, en deze week is in Nederland hun boek Minimalisme, leef een betekenisvol leven verschenen. Ze raken kennelijk een gevoelige snaar. De trend sluit naadloos aan bij de visie van tal van opruimgoeroes die de afgelo pen jaren furore maakten (denk Marie Kondo of Francine Jay), maar minima lisme gaat verder dan opruimen. Mini malisten besteden hun tijd, geld en energie graag aan wat ze echt belangrijk vinden in het leven: familiebanden, vriendschappen, reizen, persoonlijke ontwikkeling, mensen inspireren. Niet aan de zoveelste gadget, nog meer schoe nen of een nog groter huis. Trendwatcher Lieke Lamb ziet de nieuwe manier van leven ook in Nederland aanslaan. „Mini malisme raakt meer en meer ingebur gerd, mede door alle aandacht voor duurzaamheid en milieu. Kijk maar naar de populariteit van tiny houses, waarin je klein en vaak zelf voorzienend kunt leven. Het is prettig om minder spullen te bezitten en te onderhouden." En het hóeft ook niet meer, stelt Lamb. „We bevinden ons in een luxepositie. Alles is 24/7 beschik baar, je kunt kopen wat je wilt als je het nodig hebt. Dus waarom de zolder nog volstouwen? Bewaren en hamsteren is niet langer nodig." Een onrustige omgeving (die vol zit met spullen, maar ook met sociale media, reclame, informatie) leidt vaak tot een onrustige geest, zegt psychotherapeut Carien Karsten, onder meer bekend van haar boeken over koopverslaving en burn-out. „Mensen voelen zich overwel digd door alle spullen, informatie en re clames en ervaren dat als controleverlies. Met minimalisme kun je het gevoel van controle enigszins terugkrijgen." Dat is prima, vindt Karsten, want: „Ons brein heeft rust nodig om goede keuzes te kunnen maken. Met te veel afleiding lukt dat niet altijd even goed. Meer tijd voor bezinning kan waardevol zijn." Karsten ziet ook een valkuil. „Als je doorslaat, kan alle plezier uit je leven verdwijnen. Je bent dan alleen maar bezig met minder, minder, en zo verlies je de verbinding met wat je wel leuk vindt." Nieuwkomers op het pad naar een mi nimalistisch leven moeten zich opmaken voor een confrontatie. Karsten: „Spullen en sociale media kunnen een leegte op vullen. Als je je daarvan bewust bent, kun je onderzoeken: waar komt die leegte vandaan? Waar heb ik daadwerkelijk behoefte aan? Je leert jezelf echt kennen." magazine 21 MET MINDER Tekst DOMINIQUE PRINS Foto's KOEN VERHEIJDEN WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 85