Vervolg lezen Met typisch 15ril se humor en ironie snijdt (lardam serieuze thema's aan schrijver leest JANE GARDAM Een onberispelijke man delingen van de andere personages, waardoor ze listig op elkaar reageren, elkaar aanvullen, of elkaar tegenspreken. Gardam laat de boeken met elkaar reso neren, door bepaalde zinnen of scènes terug te laten komen; soms in (bijna) precies dezelfde formulering, soms juist net vanuit een ander perspectief. Ook zitten er mooie spiegelscènes in, zoals de evacuatie van Feathers en Veneering aan het begin van de Tweede Wereldoorlog. Feathers vertrekt tegen heug en meug naar zijn vader in Singapore, maar vlak voor aankomst blijkt Singapore ingeno men door de Japanners en moet hij terug keren naar Engeland. Veneering besluit juist de boot naar Canada niet te nemen, en ontsnapt daardoor aan de dood. Iets wat Terry's zoon Harry later trouwens ook overkomt, als hij een vlucht niet haalt en dat bewuste vliegtuig neerstort. Met een wreed gevoel voor humor laat Gardam Terry denken dat de eer een even goede afgestudeerde advocaat te zijn als Feathers 'bijna net zo verschrikkelijk [is] als de gedachte dat ik een vrouw met hem zou delen. Maar ik kan me niet voorstellen dat zoiets ooit mogelijk zou zijn'. Liefde, passie en trouw Met de typisch Britse onderkoelde humor en ironie worden wel degelijk serieuze thema's aangesneden. Gardams romans gaan niet alleen over de teloor gang van de oude wereld, maar ook over de invloed van jeugd en opvoeding op een mensenleven; over diepe verwondin gen; over liefde, passie en trouw; over kennen en gekend worden; over vriend schap, ouder worden en doodgaan. En dat alles in een geestige, lichtvoetige stijl met sprankelende metaforen (zoals een hand schrift 'dat leek op een kleine spin die over het dikke papier zwierf en flauw viel', of documenten die uit een kast vie len 'als braaksel over de vloer'). Mooi van Laatste vrienden is dat Gar dam ook allerlei bijfiguren uit de eerdere delen naar de voorgrond schuift. „Er waren nog te veel losse eindjes," zegt Gardam, „en ik wilde ook graag schrijven over de kleinere personages. Ik was nogal op ze gesteld geraakt. En als je het mij vraagt, zijn er in het leven eigen lijk geen bijfiguren. Iedereen heeft zijn functie." Old Filth was Gardams redding in de periode dat haar man stervende was ten gevolge van alzheimer en haar dochter niet lang daarna overleed aan borstkan ker. De personages sleepten haar door die moeilijke tijd. Komt er nog een deel vier? Gardam lacht. „Ik weet het niet. Ik zou graag een roman schrijven over Isobel Ingoldby. Een vreemde, enigszins sprookjesachtige figuur. Er valt nog zo veel aan haar te ontdekken. Maar ik weet niet of ik voldoende uithoudingsvermo gen heb om al die passie tegemoet te treden. Misschien ben ik er een beetje te oud voor. Maar ik heb er wel veel over nagedacht... Ik zou het graag doen." <1 Ik lees nu... Wat veel indruk maakte is... Als ik schrijf, lees ik... Waar ik maar niet doorheen kom... lezen TERUGKEER Vfkl FLORENCE FLORENCE In Terugkeer van Florence ontvlucht een vrouw haar familie. Haar zoon maakt in deze roman van Sana Krasi- kov net zo'n soort reis. (De Geus, €25) NAPELS Een tenor ligt dood in zijn kleedkamer in het San Carlo Theater. Ricciardi wordt op de zaak gezet. Thriller van Maurizio de Giovanni. (Xander, €20) Van Kira Wuck verscheen deze week de dichtbundel De zee heeft honger. Een onberispelijke man, Een trouwe vrouw en Laatste vrienden zijn verschenen bij uitgeverij Cossee, €23. Kinderen van het ruige land van Auke Hulst. Het wachtte al jaren op de sta pel boeken die ik verza melde om te lezen tijdens het schrijven van mijn roman. Dit boek sluit aan op de jeugd die mijn ou ders hadden, waarin over leven centraal stond. Mammie van de Zuid-Afri kaanse Ronelda Kamfer. Ik lees er af en toe een ge dicht uit, het zijn rauwe ontroerende vertellingen. Haar taal raakt mij. zoveel mogelijk verschil lende stijlen. Vooral met poëzie vind ik dat fijn. Zodat ik niet door één schrijver beïnvloed raak. Het kaartenhuis van Mark Danielewski. Ik had een boekenclub die door dit boek uit elkaar is gevallen, omdat we er niet door kwamen. Nu drinken we al leen nog maar samen wijn. 181 zaterdag 20 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82