Overleven in de eigen duisternis Overmatig zweten Lees mee met de boekenredactie OP HET NACHTKASTJE recensies Een prentenboek over een meisje dat in bed ligt en bang is voor de nacht? Op het eerste gezicht niets bijzon ders. Maar Slapen met draken (Unieboek I Het Spectrum, €12,50) is net even anders dan andere prentenboeken. Deze variant voor (jong)vol wassenen - in het Engels geschreven door Debi Gliori en vertaald door dichter Ellen Deckwitz - laat in woord en beeld zien hoe een depressie vanuit het niets eerst je kamer, dan je bed en uit eindelijk je hoofd binnen kan sluipen. Een serieus prentenboek dus, aan grijpend ook, en toch allesbehalve droevig stemmend. Gliori ver beeldt middels sfeervolle houtskooltekeningen hoe een meisje wordt ge plaagd door momenten van depressie, de draken, maar ze laat zien dat deze ook weer kunnen ver dwijnen, net zo onver wacht als ze kwamen. Gliori schreef het boek op basis van haar eigen erva ringen. Grote kans dat lotgenoot Deckwitz even eens haar eigen ondervin dingen gebruikte bij de vertaling. Desondanks is dit boek geen in prenten vermomd zelfhulpboek geworden. Daar zijn de teksten en visualisaties te poëtisch voor. Eerder sti muleert het wat Gliori zo mooi noemt een ieders 'nachtvaardigheid: het vermogen om te overle ven in de eigen duister nis'. Diana Chin-A-Fat In Zeg dat je van mij bent (Prometheus, €20) vraagt psychotherapeute Stella zich af of patiënte Isabella inderdaad haar dochter Alice is, die twintig jaar geleden zomaar verdween uit de kinderwagen. Kerstin is de pleegmoe der. Maar zit het wel zo? Laten we ons verplaatsen in de lezers die houden van hoofdpersonen die voortdurend melding maken van hoofdpijn, flauwtes, overmatig zwe ten, haat, verdriet, rouw en frustratie en die hon derden pagina's lang nét niet vertellen hoe het zit en waar het heen gaat. Die lezers zullen blij zijn met deze thriller van de Zweedse Elisabeth Nore back, waarin de spanning best vaardig wordt op gebouwd. In 'Laatste vrienden', het derde deel van haar veel geprezen trilogie, voert Jane Gardam een aantal kleinere personages op. „Als je het mij vraagt, zijn er in het leven eigenlijk geen bijfiguren." k ben blij dat ik zo oud ben geworden dat ik dit nog mag meemaken." Jane Gardam lacht, haar oude ogen lichten fel op. De Britse schrijfster wordt in juli 90, en tot haar eigen verrassing is ze de afgelopen paar jaar internationaal doorgebroken. In Duitsland staan haar drie boeken over Britten in den vreemde al twee jaar in de bestsellerlijsten en ook de Nederlandse uitgaven Een onberispe lijke man en Een trouwe vrouw werden goed verkocht, onder meer nadat De Wereld Draait Door het eerste deel tot Boek van de Maand bombardeerde. Best vreemd dat die bekendheid zo lang op zich heeft laten wachten, want Gardams eerste roman verscheen al in 1978 (in 1971 verscheen een kinderboek van haar), en aan literaire waardering heeft het niet ontbroken. Met die debuut roman, God on the Rocks, haalde ze met een de shortlist van de Booker Prize, de meest prestigieuze literaire prijs van het Verenigd Koninkrijk. Naast tal van an dere nominaties en prijzen is Gardam tot nu toe de enige schrijver die twee maal de Whitbread Novel Award in de wacht sleepte. Toch was het pas Old Filth, in Engeland gepubliceerd in 2004, die Gardams literaire kwaliteit ook buiten het Verenigd Koninkrijk op de kaart zette. Knap en innemend Een onberispelijke man, Een trouwe vrouw en Laatste vrienden draaien om de levens geschiedenissen van drie personages: advocaat (en later rechter) Edward Fea- thers, zijn vrouw Betty, en Feathers' grote rivaal Terrence Veneering. Feathers is een keurige onberispelijke jurist, een knappe en innemende man, over wie niemand iets slechts kan zeggen. Behalve Veneering dan, want sinds hun degens elkaar voor het eerst kruisten in de rechtszaal, was het tussen de mannen haat op het eerste gezicht. Beiden bou wen in het Verre Oosten een respectabele carrière op in de juridische tak van de bouwgeschillen. Feathers heeft de bij naam Filth (en als bejaarde Old Filth), wat staat voor Failed in Londen, Try Hong lezen Ruud Roodhorst: Een tuin in de winter van Anna Enquist - herinneringen aan Gerrit Kouwenaar; over schrijven, literaire uitstapjes en logeerpartijen. Ellen den Hollander: Hellebaarden van José Sarama- go - z'n laatste, onvoltooide werk; prachtig uitgegeven. Slapen met draken Prenten boek Zeg dat je van mij bent Thriller Drie vrou wen, drie perspectieven, drie gedachtestromen. Egbert Jan Riethof Weg met de losse eindjes Tekst VIVIAN DE GIER Illustratie AART-JAN VENEMA 161 zaterdag 20 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 80