V1 Juf, bakker, chauffeur: iedereen staakt (heel af en toe) 7 Tweede Kamer schrikt van conclusies rapport commissie-Van der veer Éi 1 Incidenten worden wel gemeld, maar er wordt te weinig van geleerd. De com missie adviseert de militaire en ambte lijke leiding van veiligheid een priori teit te maken en een toezichthouder aan te stellen die gevraagd en onge vraagd advies geeft over veiligheid. Na het vernietigende oordeel van de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OW) over het fatale mortierongeluk in Mali, liet Defensie onderzoeken of het ministerie nalatig of verwijtbaar is geweest. Er blijkt van alles mis met de veiligheid, maar uitgerekend op die cruciale vraag gaf de onderzoekscom missie geen antwoord. Het ministerie dat gewend is te vech ten tegen een vijand van buiten, moet nu binnen de eigen organisatie aan de slag om de cultuur te veranderen. De Tweede Kamer noemt de conclu sies 'schokkend' en wil snel een debat over het rapport. Het is immers de tweede keer in vier maanden tijd dat Defensie dergelijke harde conclusies gepresenteerd krijgt. In het rapport van de OW werd eind september vorig jaar geconcludeerd dat de veiligheid en zorg voor de militairen ondergeschikt is geraakt aan de poli tieke wens om de missie in Mali voort te zetten. Daar kwamen in 2016 door ondeugdelijke mortiergranaten twee militairen om. In datzelfde jaar werd een commando doodgeschoten tijdens een oefening in Ossendrecht. De wan den van de schietbaan waren van vinyl; kogels vlogen er dwars doorheen. Ook over dit schietincident publiceerde de OW een kritisch rapport. Maar al in 2015 werd - in opdracht van Defensie - de veiligheidscultuur tegen het licht gehouden. Dat rapport bleef geheim, maar de commissie-Van der Veer onthulde gisteren dat Defensie ook toen een onvoldoende scoorde. De krijgsmacht werd 'gewezen op om vangrijke lacunes in de bedrijfsveilig heid'. Pas anderhalfjaar na het verschij nen van dat onderzoek - en drie omge komen militairen later - kwam er een actieplan. Presentatie Commissievoorzitter en oud-Shell- topman Jeroen van der Veer tekende gisteren tijdens de presentatie van het rapport aan dat er 'de laatste jaren' fors is bezuinigd - óók op het aantal veilig heidsfunctionarissen bin nen de krijgsmacht. „Je kunt niet zeggen dat Defensie onveilig is Syï benadrukte hij, „maar - Defensie kan wel meer 'in control'zijn. Er moet worden gestreefd naar AS^j maximale veiligheid." Je kunt niet zeggen dat Defensie onveilig is Zijn commissie deed daarom zeven aanbevelingen - waaronder het optui gen van een eigen onderzoeksraad en de aanstelling van een toezichthouder - en minister Ank Bijleveld van Defen sie beloofde die direct allemaal over te nemen. „Aan militaire missies kleven altijd risico's. Maar onnodige risico's moeten we voorkomen." Volgens Van der Veer moet Defensie leren van het bedrijfsleven. Daar zijn ook regels waaraan iedereen zich moet houden en als dat niet ge beurt, wordt er opgetreden, zo stelde hij. „Oók als de baas weg kijkt." Binnen de hiërarchische mili taire structuur moeten onderge schikten voortaan ook hun meerderen gaan corrigeren. Dat moet kun nen, vindt Bijleveld. „Mede werkers moeten dan we ten dat ze niet worden bestraft of geen social outcast worden." De commissie werd ingesteld door toenmalig Defen sieminister Jeanine Hennis - op de dag dat zij aftrad om het vernietigende rap port over het mortierongeval in Mali. De veiligheidscultuur was slechts één van de twee onderzoeksopdrachten die Hennis aan de vierkoppige commissie meegaf. Die moest ook onderzoeken 'in hoeverre er op enigerlei moment sprake is geweest van nalatig en/of ver wijtbaar handelen'. Meteen in het voorwoord wordt al duidelijk dat daar geen antwoord op komt. Dat was niet aan deze commissie, zei Van der Veer, om op individueel ni veau iemand aansprakelijk te stellen als de hele organisatie steken liet vallen. „Wij vinden dat Defensie meer had kunnen doen." Over de civielrechtelijke afwikkeling wordt volgens minister Bijleveld al ge ruime tijd gesproken met de nabe staanden. Het gaat over de uitbetaling van een schadevergoeding. „Defensie zal hierbij haar verantwoordelijkheid nemen." Ja, er wordt meer gestaakt dan voorheen", signaleert hoogleraar sociaal recht Barend Barentsen. Deze week kregen de 12.000 werk nemers in het streekvervoer na een landelijke staking een nieuwe cao. De werkdruk wordt aange pakt, er komt een loonsverhoging van 8,3 procent in drie jaar én een vaste baan voor 1.000 uitzend krachten. Het primair onderwijs kondigde donderdag een estafettestaking aan. Er is 270 miljoen euro toege zegd voor meer salaris, maar de leraren willen 900 miljoen. Tijd voor de derde stakingsronde dus. Vakbonden en werkgevers on derschrijven de trend. „Ons 'sta kingsboekjaar' van 2018 begon in december 2017 al", vertelt José Kager van vakbond FNV. „En in nog geen twee maanden tijd wa ren er al de stakingen of stakings dreiging bij leraren, bakkers, PostNL, ambulancemedewerkers, buschauffeurs, KLM-personeel, kartonfabriek Pillopak, Swissport op Schiphol, noem maar op." 2018 is het jaar van de werkne mer, zegt Maurice Limmen, voor zitter van vakbond CNV: „De be drijfswinsten zijn torenhoog, maar die gaan nu vooral naar aan deelhouders en investeerders. Het wordt hoog tijd dat hardwerkend Nederland er ook van profiteert." In de sectoren die in de lift zit ten, moet boter bij de vis, stelt Limmen. „Zeker als we zien dat de lonen zelfs in het economisch top jaar 2017 nog achterblijven. We sluiten acties zoals bij het open baar vervoer en onderwijs in an dere sectoren niet uit." De groei van het aantal stakin gen is in Nederland relatief, zegt hoogleraar Barentsen, omdat hier van oudsher niet of nauwelijks wordt gestaakt. „Op heel veel dos siers worden werknemers en werkgevers het toch wel eens. Sta ken is minder nodig: soms is een paar uurtjes of een dagje genoeg." Kees de Vos van CNV vindt sta ken een laatste redmiddel. „We doen dat alleen als we er met pra ten echt niet uit komen. Het is niet zo dat we zitten te wachten tot we weer kunnen gaan staken. Het is vaak wel dé manier om de onder handelingen een zetje te geven." Staken lijkt dus te werken. Hoe wel... een zaak waarin partijen el- kaars bloed wel kunnen drinken, is de supermarktrel tussen FNV en Jumbo. Zij liggen al 2,5 jaar in de clinch over salaris, toeslagen en andere regelingen. Dagvaarding „Jumbo handelde illegaal door tij dens een staking externe uitzend krachten in te zetten om de drukte op te vangen", licht Debbie van Leiden van FNV Handel toe. „We bereiden een dagvaarding voor, we eisen 500.000 euro voor hun over treding." Hoe hard wordt het stakingsduel uitgevochten? „Als het om banen en rechtvaardigheid gaat, komt er zeker felheid bij kijken. Maar het hoort ook bij het onderhande- lingsspel", relativeert De Vos. „Het helpt nog wel om even te dreigen. En als het niet werkt om een nieuw aanbod op tafel te krijgen, dan heeft het gesprek in elk geval een nieuwe impuls gekregen." Hoogleraar Barentsen valt de CNV-man bij. „Staken is een uitlaatklep, een stok achter de deur. En in Nederland is het ook vaak een stok die achter de deur blijft staan." zaterdag 20 januari 2018 GO Veiligheid tijdens militaire missies is in het geding De veiligheidsprocedures tijdens militaire missies zijn onvoldoende. Defensie heeft te weinig gedaan om de veiligheid van militairen in het buitenland te waarborgen. Dat con cludeert de commissie-Van der Veer die de besluitvorming, cultuur en mentaliteit bij missies onderzocht. Hanneke Keultjes Den Haag M A1 Eerbetoon aan de slachtoffers van het mortierongeval in Mali. - Jeroen van der Veer Leraren leggen het werk neer, bakkers stoppen met bakken en buschauffeurs laten hun bus in de remise. Is staken de nieuwe trend? Maurice de Zeeuw Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7