'Ik was zo trots op Mira toen ik haar voorstelling had gezien. Toen was ze een held voor mij' Paspoort Huub van der Lubbe Privé met Reinier, wiens zoon in Rusland zit en bij een Russische vrouw een kind ver wacht. Hij leeft in een bos, too kilometer van Moskou. Mira is ook mee naar Ma- roeska. 23 uur thuis, nog één aflevering van Peaky Blinders gekeken, niet gedron ken. Vandaag: meteen alle liedjes van Wat Speelt op de gitaar gespeeld, buik spieroefeningen, muesli, scheren en interview. Of ik ook over helden wil nadenken." „Dan is het opgeslagen. Dan is het niet weg, dan raak ik het niet kwijt." Het is een uitlaatklep. Ook in zijn don kerste jaren, toen bij zijn echtgenote twee keer borstkanker werd ontdekt en - meer recentelijk - ook Mira drager van het gen bleek te zijn. „Ja, zij wel. Ja. Hoe zij zich staande hou den, met alles wat ze meemaken. Mira is actrice, had afgelopen zomer op de Pa rade in Utrecht en Amsterdam een programma van een half uur over haar erfelijke belasting. Over wat er met Teun tje is gebeurd, hoe ze dat heeft meegekre gen, de operaties van haar moeder toen ze klein was. En over hoe ze zich op haar 27ste heeft laten testen en dat ze weet dat ze dat gen ook heeft en hoe daarmee om te gaan. Echt een fantastische voorstel ling. Het was nog tien keer beter dan ik had gehoopt. Luchtig, informatief, helder. Eerlijk, muzikaal, zat theatraal goed in elkaar. Ze gaat er nu het theater mee in en wordt uitgenodigd voor congressen van oncologen. Die gaan vaak over de medische, wetenschappelijke of farma ceutische kant van de zaak, waarbij de patiënt nogal eens wordt vergeten. Maar het mooiste is om te zien wat het met Mira doet. Haar zelfvertrouwen is zo gegroeid door deze voorstelling, dat maakt haar weerbaar voor wat straks komt. Een ingreep straks is onvermijde lijk, maar ze kan altijd zeggen: ik heb er wel een mooie voorstelling over gemaakt. Ik was zo trots op Mira toen ik die voor stelling had gezien. Mensen uit het pu bliek die in tranen en elkaar troostend de tent verlieten. Tóen was ze een held voor mij." „Er zijn momenten in de voorstelling dat ik haar eenzaamheid zo goed voel. Bij een scan, een borstonderzoek. Het moment dat ze de uitslag kreeg - daar wilde ze ons niet bij hebben. De avond vóór die uit slag; zij alleen in haar bedje. Hoe haar hoofd dan tolt. Aan de andere kant: wij hebben haar altijd kunnen voorhouden dat ze mazzel heeft. Het is ontdekt, vroegtijdig, je wordt in de gaten gehouden en jij gaat er niet aan dood. En kijk, hier, je moeder. Zij is 63 en ze is er nog. Teuntjes moeder was 43 en was weg. Ook borstkanker." Is er nog één verhaal om af te maken. Die jonge meid, op de fiets in Amsterdam, drie dagen na het laatste optreden van De Dijk in Paradiso. Ging vroeger met haar ouders, nu met vriendinnen. Van der Lubbe: „Ze zei: ik ga dus niet meer met m'n ouders naar u toe, maar zij waren er ook in Paradiso. En bij Mijn van straat geredde roos ging ik zoals altijd dicht bij mijn vader staan. Want dan moet-ie huilen en dat wil ik niet missen." 41 Geboren 3 april 1953 in Amsterdam. Opleiding Studie Nederlands aan Univer siteit van Amsterdam, opleiding tot theaterregisseur aan de Amsterdamse Theaterschool. Loopbaan Speelt sinds zijn 15de in band jes, vanaf 1981 in De Dijk. Wint in 1987 de Zilveren Harp en in 1993 de Gouden Harp. Is ook dichter, tekstschrijver en acteur op toneel en in films, waar onder Brandende liefde, De aanslag en De bunker. Getrouwd met Teuntje Klinken berg, vader van dochter Mira. Hoe vaak leest u het terug? „Nooit." Waarom schrijft u het dan op? Zijn zij toch helden voor u, ook al kent u ze door en door? Wat trof u het diepst in haar verhaal? Wat Speelt is vanaf 14 februari te zien in het hele land. Zie voor de speellijst huubvanderlubbe.nl 141 zaterdag 20 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 78