'Ik vind dat je op je 30ste moet strijden tegen de dingen waarmee je het niet eens bent' bent klaar, uitgeput. Het kan alleen maar teleurstellend zijn, zo'n ontmoeting. Ook voor de ander, want we kunnen nauwelijks iets terugzeggen. Bovendien, we staan daar in onze onderbroeken. De mensen zien je niet op je joviaalst." „Het punt is: we zijn er niet zo in geïnte resseerd. Laten we wel wezen: een grou pie is toch een speciaal slag man of vrouw, ik heb er niet zoveel mee. Als ik al iets speciaals heb met iemand in het publiek, is het eerder met een vrouw op de vijfde rij, die de hele avond aandachtig luistert en aan het einde van het optreden naar me lacht en knikt, als ik nog één keertje haar richting op kijk. Dan hebben we genoeg beleefd die avond." „Wij zijn niet zo'n band. Dat voelt iedereen, kennelijk. We hebben niet zo'n publiek." „Ja, al vind ik 'verdienen' niet zo'n lekker woord. Maar qua mentaliteit klopt ons publiek bij wat wij doen, dat geloof ik wel. Je best doen, het er niet bij laten zit ten, je iets aantrekken van de medemens en niet al te moeilijk doen." „Dat is mooi." „Ja, ik heb het gevoel dat ik dat verwoord in een aantal liedjes. Dat het ingewikkeld is en dat je het niet zomaar 1-2-3 weet. Dat is misschien de reden dat mensen iets van zichzelf herkennen in De Dijk. Neem een lied als Simpel, dat we eigenlijk nooit meer spelen. 'Het zou allemaal een stuk simpeler zijn, als het niet zo ingewikkeld was'. Of Wakker in een vreemde wereld: 'Wat gebeurt hier allemaal?' Ik verzet me tegen de gemakkelijke voorstelling van zaken die ze in reclames en slechte series en films geven. Het leven is niet eenvou dig, het gaat niet over rozen. Het is meestal ingewikkeld en soms - op ver lichte momenten - heel even wél simpel. Dat probeer ik ook te zeggen in mijn liedjes: koester die momenten dat het wel fijn is. Straks is het allemaal weer anders. Hè, verdraaid, hoor je het? Daar heb je weer een van onze teksten, ha! Uit Wanhoop niet. We hebben het allemaal lastig en het wordt weer beter. Echt." „Ja. Wat wel gebeurt, op een zeker mo ment, is dat er een verzoening met dat gegeven optreedt. En dat moet je niet al op je 30ste overkomen. Op je 30ste moet je vechten voor de zaken die jou goed lij ken. Strijden tegen de dingen waarmee je het niet eens bent. En dat kun je mis schien alleen als je de illusie, de hoop of het geloof hebt dat het uitmaakt." „Dat is op een bepaalde manier weg. Wat ervoor in de plaats komt is een besef van: misschien is het altijd wel zo gegaan." „Tot twee jaar geleden vond ik niets leu ker dan van de ene bezigheid in de andere te rollen; van een optreden naar een repe titie, naar een interview, naar schrijven. Zo van: vanavond met Teuntje naar het theater en daarna nog even daar en daar wat drinken, hup. Met de tong uit de mond bezig zijn en door naar de vol gende activiteit. Dat heb ik niet meer. Ik denk nu: ho, ho, ho. Af en toe wil ik niets. Nou, dat is voor het eerst in mijn leven." Hij klopt op zijn witte, binnenstebuiten gedraaide, linnen tasje: „Dan heb ik dit dagboek. Daarin schrijven is het meest relaxte wat ik ken. Ik doe het vanaf mijn 20ste. Ik schrijf weinig over de wereld en hoe het daarmee gaat. Ik denk altijd: als ik dat nodig heb, koop ik bij een antiquari aat zo'n hele reeks van Het aanzien van, daar staat het allemaal in. Of ik zoek het op internet op." Hij haalt een notitieboek uit zijn tas. Vast merk, Moleskine. Hij schrijft er steevast met een Waterman-pen in. Op verzoek leest hij zijn aantekeningen van de vorige dag voor. „10 uur op. Gitaren. Factuur verstuurd van een tegoed. Buikspieroefeningen. Balletje balletje." Kijkt op: „Dat doe ik met zo'n suède balletje, dat moet ik dan minimaal hon derd keer in één reeks hooghouden met mijn voeten. Als ik dat niet doe, komt mijn dag niet goed. Maar zie, gisteren: 171 keer." Vervolgt: „Cora hier, koffie, de laatste liedjes zingen, ook nog geld van de om zetbelasting terug, ik download foto voor Museumjaarkaart, vijl de nagels van mijn greephand, oefen goed gitaar, zing een paar takes van Maak van je shit een hit ('een nieuw nummer, dat ook in de thea tershow zit'), ga naar Maroeska's verjaar dag, gerookte poon en makreel, heerlijk. Gesproken met Tirza en Geert, met de dochters van Wendel en Chris, we heb ben het over Hamilton, de musical. En Jullie komen zo ook niet in de verlei ding met groupies aan te pappen. Is er tijdens een optreden ooit on dergoed naar uw hoofd geslingerd? Krijg je als band het publiek dat je verdient? Het gevoel dat u kreeg van de muziek van Cuby The Blizzards - mannen die het leven snappen - dat gevoel krijg ik bij De Dijk. Maar net zei u dat u eigenlijk geen snars van het leven begrijpt. Al blijft het leven dus ingewikkeld? En dat is weg op het moment dat die verzoening plaatsvindt? Wanneer trad die verzoening bij u op? Wat doet u als u niets wilt? 121 zaterdag 20 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 76