'Wij hebben een strikt deurbeleid bij de kleedkamer. Wat moetje nog zeggen na afloop? Je bent uitgeput' plaat goed. En dan begint het te draaien in je hoofd. Ik wist zeker, al begreep ik de helft van de teksten niet, hier hoor ik iemand die het leven snapt. Ik zat net in de periode tussen dat ik kind was en dat ik dacht: hoe moet het nu toch verder met me? Dat je die eerste haren op je bal len eruit trekt, omdat je dat nog helemaal niet wilt. Ik wilde niet in die nieuwe we reld stappen. En toen hoorde ik Ginhouse Blues en dat maakte van Cuby een anker voor mij. Cuby zei, volgens mij: Het leven is ook niet leuk. Maar later zul je het leven wel begrijpen." Olijke blik: „Ik heb nog steeds niet het idee dat ik er iets van snap. Het leven is in zijn totaliteit zo gecompliceerd, daar valt nauwelijks chocola van te maken. Voor mijn gevoel zong Cuby dat. Als je aan Harry zou kunnen vragen of dat de bete kenis van zijn tekst was, zou hij waar schijnlijk mompelen dat hij maar wat zinnen had opgeschreven. Heldendom is voor 90 procent interpretatie." „Met Harry kon ik ontzettend goed op schieten. Hij was hartelijk voor me en vriendelijk. Maar hij had ook een zekere Drentse stugheid, waarvan ik wel tegen hem heb gezegd: kom op nou, man. Zo wilde hij nooit meer met zijn gitarist Eelco Gelling praten. Omdat hij vond dat Eelco de band in de steek had gelaten. Er was ooit, hier in Amsterdam, een presentatie van een box met het hele werk van Cuby The Blizzards. Ik was er ook, stond met Harry te praten en zag dat hij rug aan rug met Eelco stond. Letter lijk, misschien wel veertig jaar na de breuk. Dus ik zei: Harry, Eelco staat ach ter je. Is dit niet het moment om met el kaar te praten? Neuh, reageerde Harry. Toen dacht ik: dit is raar!" Verlegen, ogen neergeslagen, stotterend: „Ik weet dat sommige mensen dat wei eens zeggen. Of laten weten aan het management. Maar dat is puur op basis van hun ideeën over mij. Dus ja: dat kan ik me voorstellen. Ik heb ook zo m'n ideeën of waanideeën over mensen. Maar echt: het zijn beperkte visies." „Dat vind ik zo'n onmogelijke vraag. Net als: hoe wil je na je dood herinnerd wor den? Dat is aan anderen, daar ga ik niet over. Ik kan niet in het hoofd van de an dere mensen kruipen." „Zo direct gaat het niet, het loopt altijd via kantoor." „Tja, wat moet ik daarop zeggen. Ik doe dat dan vriendelijk. Als ik die mensen er een plezier mee doe... Maar ik sta daar net als zij te wachten op Bruce Springsteen. Ook een held van mij. Of, nou ja, held... Gelukkig ken ik hem niet, hè. Ik las zijn autobiografie en dan blijkt hij toch be hoorlijk rücksichtslos te zijn. Hij is echt The Boss, zo gedraagt hij zich ook. Die meedogenloosheid heb je misschien wel nodig om zo ver te komen. Maar die kant van zijn karakter kende ik niet. Hij ont mythologiseert zichzelf behoorlijk en is daardoor zeker geen grotere held voor me geworden. Dat is mijn hele punt dus: als je mensen leert kennen, zijn het al gauw geen helden meer. Al vind ik het in dit geval ook mooi dat Springsteen zo eerlijk is in zijn eigen boek. Dat werkt dan weer in zijn voordeel, als held." „Als ze erbij is en het zint haar niet, is ze daar altijd duidelijk over. En ik ook. Dan zeg ik meteen: dit is mijn vrouw." Grijnzend: „Dan zeg ik ook dat ik een vrouw heb. Bovendien valt het wel mee met die belangstelling. Het heeft er mee te maken hoe je erbij loopt. Kijk, je kan uitstralen dat je de zanger bent van een van de beste bands van Nederland: hé, zien jullie me wel? Maar dat lukt me niet, zo loop ik niet over straat. Ik reserveer die uitstraling voor de twee uur dat het op treden duurt. Dan moet ik dat zijn, en dan vind ik dat heerlijk, maar het beperkt zich tot dat moment. Daarna is het over, dan is het weer gewoon." „Dat doen wij nooit, juist om die reden. Wij hebben een strikt deurbeleid bij de kleedkamer, er komt gewoon niemand in. Dat is voor onszelf, om geen getetter aan je kop te krijgen. Wat moet je nog zeggen na afloop, je hebt op toneel laten horen wat er verteld moest worden, je Later leerde u Muskee persoonlijk kennen. Werd ook hij toen ontmas kerd als held? Kunt u zich voorstellen dat u een held bent, voor nogal wat mensen? Wat zijn die (waan)ideeën die uw fans over u hebben? Maar wat zeggen mensen dan als ze hun bewondering uitspreken? Uw goede vriend fotograaf Bob Bronshoff vertelde dat hij een tijdje geleden met u in de rij stond voor een concert van Bruce Springsteen. En toen wilden andere concertgan gers uw handtekening op hun kaartje hebben. Jullie keken elkaar aan en dachten allebei: dit is toch wel een beetje belachelijk. Heeft uw omgeving weieens moeite gehad met üw heldendom? Uw inmiddels volwassen dochter Mira bijvoorbeeld, als u herkend werd op straat? „Nee." Vindt uw vrouw Teuntje het lastig als er vrouwelijke belangstelling is voor de frontman van De Dijk? En als ze er niet is? Ook als jullie na een optreden nog een biertje drinken aan de bar? 101 zaterdag 20 januari 2018

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 74