Basketbalpaar drijvende kracht achter Terneuzense vereniging 24 ZE Bij Marjolein Kruijsse en haar man Martin van Ham vormt basketbal de basis voor hun relatie. Hun twee kinderen zijn ook vaak in de zaal te vinden. m artin van Ham en Marjolein Kruijsse zijn al jarenlang de drijvende krachten achter de basket balvereniging Scheldesport. Het Terneuzense basketbalpaar be kleedt tal van functies binnen de club. Martin (37) traint en coacht het vrouwenteam en is speler- coach van de mannenploeg. Mar jolein (31) traint al heel lang de jongste jeugd en is een vaste waarde in het vrouwenteam. Beiden zijn ook actief als scheids rechter en vervullen het gros van de bestuurstaken. Marjolein is inte rim-voorzitter, maar zo voelt ze zich niet. „We zijn nog steeds op zoek naar een voorzitter. Guus Acke was tot vijf jaar geleden de laatste voorzitter van Scheldesport. Tien jaar geleden ben ik zelf in het be stuur gestapt. Ik werd in eerste in stantie gevraagd de scheidsrechters en de jurytafel te regelen." Scheldesport verkeerde in het be gin van deze eeuw in een bestuurs crisis en zat daarna nog een aantal jaren in een dip. Marjolein Kruijsse was dus meer dan welkom. Haar bestuurstaken werden al snel uitge breid met het wedstrijdsecretariaat, het vertegenwoordigen van Schel desport op vergaderingen van de Zeeuwse verenigingen, het organi seren van het Zeeuwse basketbal kamp en het dagelijkse reilen en zeilen binnen de vereniging. Martin van Ham, die ook trainer was van de jeugdploegen tot 18 en 12 jaar, sprong in drukke tijden bij om haar te ontlasten. Het echtpaar vormt nu samen met Daniëlle van den Heuvel (secretaris), Anneke de Clerck (wedstrijdzaken) en Michel de Blaeij (penningmeester), die aan het eind van het seizoen stopt, het bestuur. De vereniging steunt voor namelijk op leden van het vrou wenteam, want ook Van den Heu vel en De Clerck zijn actief als speelster. Basketbal vormt de basis voor de relatie van Martin van Ham (in het dagelijks leven accountant) en Mar jolein Kruijsse (kinder- en jeugd- psychologe). Er gaat geen dag voor bij of in huize Van Ham wordt over basketbal gepraat. Toch was basket bal niet hun eerste sport. Kruijsse deed aanvankelijk aan atletiek. „Er werd tegen mij gezegd dat ik van wege mijn lengte eens bij het bas ketbal moest gaan kijken." Zo be gon ze op haar elfde jaar te basket ballen bij Scheldesport. Van Ham startte met judo. Via het pleintjes basketbal kwam hij in aanraking met Scheldesport. Marjolein Kruijsse komt het bes te tot haar recht op de forwardposi- tie, waardoor ze veel onder het bord komt en ook kan profiteren van het midden-afstandsschot. Het hoog ste niveau waarop ze uitkwam, is de overgangsklasse. Martin van Ham heeft in de hoofdklasse gespeeld. Hij is de spelverdeler bij de man nenploeg. Een hoogtepunt vormde de titel bij de junioren in 1996, on der trainer Grusé de Grave. „Maar ook de titels als trainer van de vrou wen waren hoogtepunten." Zwangerschappen Marjolein Kruijsse oogt door een knieblessure de laatste jaren min der fit. Verder was ze door de zwan gerschappen van Elin (3 jaar) en Luuk (10 maanden) een tijdje uit de roulatie. Zwangerschappen hebben sowieso een opmerkelijke rol ge speeld binnen Scheldesport. Een paar jaar geleden besloot men niet naar de eerste klasse te promove ren, omdat (te) veel speelsters in verwachting waren. De Van Hams betrekken hun kinderen al vroeg bij de club. „Ze vinden het leuk om mee te gaan. Ze voelen zich thuis in de zaal", zegt Marjolein. Bij de thuiswedstrijden zijn haar ouders Eugène en Diana Kruijsse de trouwste supporters en tegelijker tijd de oppas voor de kinderen. Met vrienden maken ze jaarlijks We zouden graag verandering zien, maar het loopt niet over van vrijwilligers een trip naar Amerika om basket balwedstrijden in de NBA en het collegebasketbal te bezoeken. „Amerika is het walhalla voor de basketbalfan. Het standbeeld van Michael Jordan in Chicago, een be zoek aan Madison Square Garden in New York en in Boston Kobe Bry- ant in zijn hoogtijdagen in actie zien tegen de Celtics... Dat is echt top", verzekeren ze. Na de geboorte van de kinderen is het lastiger ge worden. Martin maakt nog wel een tripje met ex-basketballers en teamgenoten. Binnen de club staat de sfeer centraal. Opvallend zijn de goede contacten met buitenlandse basketbalsters, die tijdelijk een baan of een stageplek in Zeeuws- Vlaanderen hebben en bij Schelde sport gaan spelen. Zo keerde vorig jaar topscorer Julia Fuertes Cabello voor haar werk terug naar Spanje. „We hebben haar onlangs opge zocht in Tarragona." Jongens U18 Scheldesport is financieel gezond en telt tachtig actieve leden. De jeugdafdeling heeft een meisjes- en jongensteam en twee gemengde teams. Martin: „We hopen volgend jaar met jongens U18 in de compe titie te starten. Dat is goed voor de doorstroming. Al blijft het moeilijk met studenten." Martin is de enige gediplomeerde trainer binnen de club. „Ik ben be zig mijn cursus BT3 af te ronden, waardoor ik landelijk tweede divi sie mag coachen. Ik wil mezelf ver der ontwikkelen en op een hoger niveau training geven", klinkt het ambitieus. Hij geeft wel aan Schel desport niet te verlaten, zolang er geen goed kader staat met trainers. „We zouden graag verandering zien, maar het loopt niet over van vrijwilligers. Het voelt soms kwets baar, omdat we zoveel taken binnen ons gezin en Scheldesport hebben te vervullen. Al redden we het al ja ren op deze manier." zaterdag 20 januari 2018 Scheldesport is familiebedrijf c Marjolein Kruijsse en Martin van Ham met hun kinderen Luuk en Elin. foto peter nicolai Aector Doorns Terneuzen - Martin van Ham

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60