MIJN HOBBY 6 21 Met een collectie van 45.000 ansichtkaarten heeft Hans Lindenbergh (84) uit Goes een indrukwekkende verzameling van grote historische waarde. De kaarten, grotendeels van Zeeuwse plaatsen en streken, vormden jarenlang de basis van de rubriek De Raadkaart in deze krant. aas» „In 1968 kochten we een woning aan de Oost singel in Goes. Bij antiekzaak Van der Schraaf vond ik een ansichtkaart met ons huis erop. De ver zameling begon met Goes en mijn geboorteplaats Wolphaartsdijk en werd steeds groter." „Ansichtkaarten liggen dicht bij jezelf, omdat je de plaatsen en straten kent. Als je dan kaar ten kunt krijgen van dorpen die je niet kent, ga je je daar ook in interesseren. Ik kan wel zeggen dat het echt een uit de hand gelopen hobby is geworden." „Naast mijn werk als docent lichamelijke op voeding, sportte ik ook in mijn vrije tijd: voet bal en hardlopen. In de overige vrije tijd was ik vaak met mijn verzameling bezig, wel vele uren in de week. Het ordenen van de kaarten kostte veel tijd. En als we bijvoorbeeld op vakantie waren, keken we altijd of er ergens een ruilbeurs was." „Soms kom je kaarten op een rommelmarkt tegen of komen vrienden met kaarten. Op de kaarten die ik dubbel heb, schreef ik met potlood de waarde: 10 of 20 euro. Of soms 75 euro, als het bijvoorbeeld om een zeldzame kaart uit de Tulp serie ging. Als je er zo een te pakken kreeg: dat was het summum." „Ik ging jarenlang elke maand naar café De Goede Verwachting aan de Postweg in Le- wedorp. Daar was een ruilbeurs waar alle gekke verzamelaars uit heel Zeeland zich verzamelden en uren met elkaar praatten en kaarten ruilden." „Ik had veel contact met andere verzamelaars van kaarten, die ik kende van de ruilbeurs." Elma Lindenbergh: „Ik vond het altijd wel ge zellig als hij met de kaarten bezig was. Het kon dan met kaarten overal op tafel een enorme rom mel zijn. Maar hij wist alles vliegensvlug netjes te ordenen en in plastic hoesjes te doen. Eén keer had hij een hele stapel voor 5.000 euro gekocht. Dat vond ik wel een beetje te gek." „Mensen als Kees van den Bovenkamp en Ge- rard Smallegange kwamen bij mij om foto's te zoeken als ze met een bepaald boek bezig waren." „Een kaart waar mijn geboortehuis op staat: hoeve Westerland bij Wolphaartsdijk. Die heb ik op een beurs in Rotterdam gevonden." VJgek? „Familie of vrienden vonden wel eens dat ik er in doorgeslagen was. 'Kun je niet eens over iets anders praten', vroegen ze dan. Maar als mensen op bezoek kwamen, vonden ze het ook leuk om de kaarten van hun woonplaats te bekijken." Elma Lindenbergh: „Vanwege zijn leeftijd is Hans ongeveer vijfjaar geleden gestopt met het uit breiden van zijn verzameling." zaterdag 20 januari 2018 Topstuk is mijn geboortehuis' Joeri Wisse 1 Wanneer bent u met uw hobby begonnen? 2 Wat is er zo leuk aan uw hobby? 3 Hoeveel tijd besteedt u eraan? 4Hoeveel geld geeft u eraan uit? 5 Zit u bij een club? Hoe informeert u zich over uw hobby? 7Wat vindt uw partner ervan? 8 Met wie deelt u uw passie? 9 Wat is uw topstuk? Verklaren mensen u wel eens voor Bent u van plan om uw verzameling nog uit te breiden? Hans Lindenbergh: „Ik kan wel zeggen dat het echt een uit de hand gelopen hobby is geworden." fotomarcelledavidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57