WEER EVEN THUIS II 19 Woensdag 20 maart 1996 was Rilland voor één dag de attractie van Zeeland. Op die historische dag werd de toenmalige woning van Frans en Henny Coremans 'op wieltjes' verplaatst. Terug op de plek aan de Haltestraat in Rilland wordt de inmiddels 73-ja- rige Frans Coremans har telijk ontvangen door de nieuwe eigenaren. Aan de buitenkant is het huis onveranderd, maar van binnen kijkt Coremans zijn ogen uit. Vele herinneringen komen boven. „Ik heb het huis niet voor niets Carpe Diem genoemd, 'pluk de dag', dat is altijd mijn motto geweest. Niets is onmogelijk, een huis van zijn plaats rijden ook niet." Aanleiding voor de verplaatsing ruim twintig jaar gele den was de enorme groei van zijn ei gen metaalbewerkingsbedrijf. Wat begon als een eenmanszaak mondde uit in een bedrijf met 40 werkne mers. „Iedereen die ik aannam ver telde ik, 'jij bent 100 procent zeker de laatste, groter dan dit kan het niet worden'. Daarin vergiste ik me, want het bleef maar groeien." Het bedrijfspand onderging de ene na de andere uitbreiding. „Totdat onze aangrenzende woning uitbouw van het bedrijf in de weg stond." Een nieuwe bedrijfslocatie zoeken of het huis afbreken leken de enige moge lijkheden. „Mijn vrouw Henny en ik waren zo gehecht aan het huis dat ik een andere creatieve oplossing be dacht. Op een dag werd ik wakker met het idee om het huis van zijn plek te rijden. We kochten een stuk boom gaard van de overbuurman, overleg den met de gemeente om het woon- bestendig te maken en binnen de kortste keren bleek alles geregeld." En toen brak de historische dag aan waarop Frans Coremans werd ge leefd. Een 400 ton wegend huis van 14 bij 11 meter moest enkele tiental len meters opschuiven. „Er liepen honderden toeschouwers om ons heen, er werd vuurwerk afgestoken en de hele dag stond ik radio, televi sie en kranten te woord. Symbolisch had ik vooraf al het huisnummerbord 78 vervangen door het nieuwe num mer 63. Dat gaf aan dat ik geen angst kende dat het fout zou lopen." En alles liep ook op rolletjes, of be ter op wieltjes. Een constructie van 40 assen en 80 wielen verplaatste de bungalow over een transportroute van ongeveer 300 meter. „Toen we voor het eerst op de nieuwe plek het huis betraden stond alles exact op dezelfde plaats als een dag eerder. Mijn vrouw was in het begin haar oriëntatiegevoel kwijt, maar andere nadelen waren er niet." De vele aandacht zou voor sommi gen een minpuntje zijn, maar Core mans genoot juist van alle interesse voor de woning. „Nadien stopten au to's geregeld en stonden mensen soms in rijen voor de deur om ons huis te bekijken. Het werd zo'n toe ristische attractie dat er zelfs bussen speciaal naar Rilland kwamen om Niets is onmogelijk, een huis van zijn plaats rijden ook niet zowel de 'oude als nieuwe woonplek' te bezichtigen." Nu Coremans weer terug is op de vertrouwde grond herinnert deze pe riode hem aan het motto 'Leven om te werken'. „Mijn grootste plezier was een order binnenkrijgen en dat naar tevredenheid van de klant afle veren. Ik wilde dicht bij de zaak wo nen zodat ik 's nachts in mijn pyjama een machine aan kon zetten. Klanten liepen 24/7 bij ons binnen. Na de ver plaatsing van het huis kregen we meer privacy en werden werk en ge zinsleven beter gescheiden." In 2007 kwam het onvermijdelijke moment om het huis definitief vaar wel te zeggen. „Ik bereikte de pensi oengerechtigde leeftijd en we zoch ten een plekje in de stad. Dat vonden we in een appartement in Breda, waar we al ruim tien jaar gelukkig zijn." Vlak voordat Coremans terug naar Brabant rijdt heeft hij nog een vraag voor de nieuwe bewoners. „Mag ik een paar foto's maken van de woon kamer?" Er wordt instemmend ge knikt. „Mijn vrouw zal niet weten wat ze ziet, het is binnenin compleet veranderd. Het huis was al prachtig, maar is inmiddels nog mooier ge worden." zaterdag 20 januari 2018 GO Toeristische attractie van 1996 Hans Puik [Coremans -Frans Coremans Heeft u herinneringen aan uw ouderlijk huis die u wilt delen en wilt u weer even terug? U kunt uw verhaal doen in 'Weer Even Thuis'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 08801-30203, chefnieuws@pzc.nl. Frans Coremans voor zijn voormalige woning. FOTO'S HANS PUIK Het huis van Frans en Henny Coremans wordt naar de nieuwe plek gereden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 55