Schar 9 0 0 9 Peulvruchten: veel voor weinig MARGOT TT 17 Margot Verhaagen schrijft op deze plaats elke week overeten en drinken in Zeeland De afgelopen weken was ik op zondagoch tenden aan het wandelen met m'n vrien dinnen. Heerlijk even uitwaaien en ge nieten van de Zeeuwse kust. Ach, ik hoef u niet uit te leggen hoe mooi het daar is. Vorige week zagen we zelfs een zeehond die zijn kop boven het water uitstak om vervolgens, na even onder gedoken te zijn, op een heel andere plaats boven te komen. Wat ons wel opviel en zorgen baarde was de enorme hoeveelheid afval langs de vloed lijn. Meer dan anders zo leek het. Ik las een op roep of iedereen die op het strand is, telkens mi nimaal drie stukken afval opruimt. Een goed ini tiatief en dus liepen we met handen vol visnet ten, plastic zakken, schuimrubber en lege jerry cans te sjouwen. Volgende week nemen we een vuilniszak mee om te vullen. We genieten ook van de stranden omdat ze hier zo schoon zijn. Iets verderop liep een visser het water in. Hij kwam uit België speciaal hier in zee vissen op schar en wijting. Gewoon met een hengel en on wetend van alle commotie rondom de pulsvisse rij. Er lagen al een aantal gevangen scharretjes in zijn emmer. Die smaken vast goed, zo bedacht ik, en kocht er twee bij de visboer. De vis lijkt op schol, al schijnt het in de gangbare visserij de meest teruggooide vis te zijn. Best zonde, want hij smaakt naar tong. Spoel twee scharren af, dep ze droog, bestrooi ze met zout en peper en haal ze door de bloem. Bak ze in roomboter op een hoog vuur in acht minuten bruin en houd ze warm. Bak in het bak vet nog een sjalot, wat losse garnalen, wat dra gon, tijm en citroensap. Je proeft de zee. zoals je ze hebben wilt. Ze hebben een paar se conden in de pan gelegen en zijn mooi op smaak, hoewel een extra druppeltje zuur niet misstaan had. De ravioli is al dente en smelt in de mond. Het aardse van de paddenstoelen en truffel vormt een sterke combinatie met de co quilles. De tafelgenoot krijgt gebakken geiten kaas met een tarte tartin van tomaat en een pluk rucola waar niets op aan te merken valt. Het zoute van de kaas, zoete van de tomaten en scherpe van de rucola vormen een bekend, maar prima team. Simpelweg heerlijk. De accordeonist heeft inmiddels een beade mingsapparaat gevonden, als de eendenborst wordt geserveerd. De cuisson van de eend, die zwemt in een paddenstoelensaus, is perfect. De seizoensgroenten - sperziebonen, bloem kool, witlof, gekaramelliseerde ui -, verdienen een extra draai van de pepermolen. De bloem kool zal inmiddels goed kunnen watertrappe len. De zuurkoolstoemp maakt dat groten deels goed. Sacre bleu, hoe kan zoiets ogen schijnlijk simpels toch zo lekker zijn? De vle zige tarbot aan de overkant van de tafel is prachtig. De hollandaisesaus zorgt ervoor dat mijn tafelgenoot zich in een klap beter voelt. En dan moet haar dessert nog komen. Dat chocola elke vrouw haar beste vriend is, blijkt wel als de moelleux verschijnt. De chocola vloeit eruit, zoals het hoort. Ikzelf maak de cu linaire tocht door Frankrijk af met een kaas bordje en chutney van ananas. De Pierre Ro- bert - een witte schimmel van koemelk -, Bouyguette - oude geitenkaas - en de Saint Agur - blauwschimmel uit de Auvergne - zor gen voor een heerlijke afsluiting. Terwijl we afrekenen, zijn we er rap uit: het eten is goed in Bonne Foi. Hier komen we graag terug. A bientöt Bonne Foi. Voorgerecht Hoofdgerecht Nagerecht Bediening Ambiance Prijs kwaliteit We zagen een zeehond die zijn kop boven het water uitstak om vervolgens, na even ondergedoken te zijn, op een heel andere plaats boven te komen BIERVLIET Ben Thomaes van Termont en Thomaes uit Bier vliet geeft aan dat peulvruchten in januari volop in de belangstel ling staan. De consumptie van het product neemt aan het begin van het jaar altijd een grote vlucht: peulvruchten vullen goed en je krijgt veel voor wei nig. Bij Termont en Thomaes verbouwen ze zelf niet maar in- en verkopen, schonen en drogen ze de Zeeuws-Vlaamse peul vruchten, en indien nodig slaan ze deze voor de boeren op. „Op de Nederlandse markt hebben we een koppositie", vertelt me dewerkster Heidi Vercraeye. „We hadden een natte zomer afgelopen jaar dus er waren ook veel natte bonen. Aan ons om deze op een juiste manier te dro gen zodat ze niet scheuren en goed te verkopen zijn. Daarnaast schonen we de peulvruchten met behulp van x-ray-appara- tuur", legt ze uit. „Vervolgens gaan ze naar een fabriek waar ze verpakt worden voor de verkoop. Mensen eten ze als vleesvervan ger omdat er veel eiwitten in zit ten en een vol gevoel geven. Daarom worden ze door mensen die willen afvallen ook zo veel gegeten", zo weet Vercraeye. Zelf stond ze ooit in het boek van Herman den Blijker - Herman over bonen - en eet ze regelmatig kapucijners, omdat ze wat zoeter en knapperiger zijn dan andere peulvruchten. Bak twee ons spekjes en twee ge sneden preien aan in een koeke- pan. Voeg er twee gesneden to maten aan toe met één theelepel provencaalse kruiden, een flinke eetlepel crème fraïche, een eetle pel mosterd en een pot Zeeuwse kapucijners. Laat alles even doorwarmen. Lekker met een witlofsalade. SOTEMMEVElt A FEU CONTINU BEOORDELING zaterdag 20 januari 2018 GO (Prijs/kwaliteit telt dubbel) Heidi Vercraeye met geschoonde kapucijners bij Termont en Thomaes. fotocamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 53