II Stavenisse, op het uiterste puntje van Tholen. Voor buitenstaanders het eind van de wereld. Wie er woont, wil nooit meer weg. Van vergrijzing is nauwelijks sprake. Steeds meer jonge gezinnen strijken er neer. Ook van buitenaf. 12 WEE 100% ZEEUW STAVENISSE A Oo/'e en menne da gae nie saemen - Je kunt geen twee dingen tegelijk doen Als je op zondag de auto gaat wassen, kan niet iedereen dat waarderen Het dorp aan de Ooster- schelde vormt een hechte gemeenschap. Wie zoekt naar een bruisend dorp, kan beter doorrijden naar Sint-Anna- land. Ondernemingsgezind zijn ze in Stavenisse evenmin. En ook een rijk verenigingsleven ontbreekt. Toch is de saamhorigheid in het dorp groot. „In Stavenisse hebben we nog wat voor elkaar over", zegt Joke van der Pol. Van der Pol is import. Als twin tiger kwam ze voor de liefde uit Rotterdam-Zuid naar Stavenisse. Inmiddels zijn we veertig jaar ver der. Voor geen goud wil de uit baatster van dorpshuis De Stove nog terug naar de stad. „Als ik van uit Brabant de Thoolse brug pas seer, kom ik thuis." Joke runt het dorpshuis samen met Cobie Wes- stromingen in het dorp, de Gere formeerde en Hervormde kerk. Of dat een gevolg is van de Ramp van t953 durft De Rijke niet te zeggen. Met 153 doden was Stavenisse het zwaarst getroffen dorp van het ei land. Het zeewater bereikte een hoogte van 3,20 meter. Een marke ring op de Hervormde kerk, mid denin het dorp, herinnert daar 65 jaar later nog aan. Het aantal Sta- venissenaren dat de Ramp bewust heeft meegemaakt, neemt lang zaam af. De Rijke maakte de nacht mee als 5-jarige jongen. Die nacht staat in zijn geheugen gegrift. „In Stavenisse werd lang niet gespro ken over de Ramp", zegt De Rijke. „Tot vijftien jaar geleden tijdens de herdenking. Pas toen kwamen de gesprekken op gang." De Rijke dorp. „Hier komt Stavenisse sa men. Er wordt van alles georgani seerd. Zoals spelletjes voor de jeugd, door Jeugdhonk Tonk. De EHBO-vereniging komt hier sa men voor vergaderingen." Kampen EHBO-verenigingen in andere dorpen met teruglopende ledenaantallen, Stavenisse bewijst dat het ook anders kan. De afgelo pen jaren is het aantal leden fors toegenomen, met opvallend veel jonge vrouwen. Leanne Bentschap Knook (28) is er daar een van. Dat Stavenisse slechts een supermarkt en een schoenmaker van ver in de negentig telt, ziet ze niet als een bezwaar. „Als je hier opgroeit, U weet je niet beter. Je moet overal voor rij den. Dat is gewoon zo." Aan de andere kant krijg je er veel rust en ruimte voor terug. Van vergrijzing is geen sprake. Niet bij het handjevol verenigingen en niet in het dorp. „Steeds meer jonge gezinnen strijken neer in Stavenisse", zegt Tinus de Rijke, secretaris van de EHBO-verening. „Zelden staat hier een huis lang te koop. Negen van de tien keer trekt er een jong gezin in." Waar andere scholen in dorpen met minder dan 2.000 inwoners de deuren moeten sluiten, heeft Stavenisse twee goed gevulde basisscholen, een open bare en reformatorische. Van krimp is evenmin sprake. De Re- hoboth-school vervult een regio functie en zit zelfs in de lift met meer dan tweehonderd leerlingen. De meeste Stavenissenaren zijn honkvast. De een blijft zijn hele leven in het dorp wonen, een an der keert na de studie terug. Zoals de 31-jarige Annemarie Koopman. Studeerde verpleegkunde in Rot terdam, woonde tijdelijk op ka mers, maar wist niet hoe snel ze terug moest keren naar Stavenisse. „Als ik behoefte heb aan de stad, zoek ik het op." Van der Pol en Bentschap Knook geven toe dat Stavenisse voor buitenstaanders misschien niet het meest toegan kelijke dorp is. „Het hangt af van hoe je je opstelt. Als je op zondag de auto gaat wassen, kan niet ie dereen dat waarderen. We hech ten hier veel aan onze normen en waarden." De saamhorigheid is groot. Ook tussen de twee geloofs- zaterdag 20 januari 2018 Stavenisse is het einde Timo van de Kasteele Deze krant onderzoekt in de serie '100% Zeeuw' het Zeeland- gevoel, dat volop leeft en breed wordt uitgedragen. Vanwaar die trots? Wat onderscheidt ons van de rest? En vooral: wat maakt ie mand tot een 'echte' Zeeuw? -Leanne Bentschap Knook Tinus de Rijke. H Volgens onderzoek uit 2013, uitgevoerd door ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, beheerst 88 procent van de inwoners van Stavenisse de streek taal. Daarmee is het na Oostdijk de meest dialect sprekende kern van de pro vincie. Ook bleken de inwo ners zeer honkvast: 62 pro cent gaf aan altijd in Stave nisse te hebben gewoond. Dat is het hoogste percen tage in heel Zeeland. Volgende week zaterdag in dit weekendkatern de negende afle vering van de serie '100% Zeeuw' over het belang van streektaal in Zeeland. I m- -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 48