Noordzee-hengelvisser laat tegengeluid horen 5 Woningbrand mogelijk opzet Meteen slokte veel op betrapt Het totaalverbod op pulskorvisserij waartoe het Europees Parlement deze week in meerderheid besloot, is ingeslagen als een bom in de Nederlandse visserijsector. De verontwaardiging is groot, maar er is ook een tegengeluid: van de beroepsmatige Noordzee-hengelvisser Ger de Ruiter uit Burgh-Haamstede. „Het is nog niet bewezen dat de pulskorvisserij niet schadelijk is." 112 NIEUWS Audi A4 nog niet gevonden Ger de Ruiter behoort tot een groep Nederlandse ambachtelijke vissers die zich afficheert als 'de goede vissers'. Ze werken klein schalig. „Brussel heeft ooit toege staan dat vijf procent van de Ne derlandse kottervloot met de puls- kor uitgerust mocht worden", geeft hij aan. „Dat zijn zo'n 20 schepen. Uit onderzoek moest ver volgens blijken welke effecten deze nieuwe vorm van visserij heeft. Maar Nederland is doorge gaan met het aanvragen van meer ontheffingen, voor meer dan 80 schepen." Nederland heeft daarmee zijn hand overspeeld, vindt De Ruiter. „De overheid had zoals gebruike lijk bij innovaties in de visserij het voorzorgsprincipe moeten hante ren. Dat wil zeggen: eerst de on derzoeksresultaten afwachten en zo mogelijk meer vergunningen afgeven. Dat is niet gebeurd, met als gevolg dat de Nederlandse pulskorvissers nu het lid op de neus krijgen. Ze kunnen dan wel zeggen dat ze zoveel hebben geïn vesteerd, maar dat risico is doelbe wust door hen of hun sectorverte genwoordigers genomen." Waar een pulskorkotter is geweest, vang je geen grote vis meer Pulskorvisserij staat, in elk geval in Nederland, bekend als een vrien delijkere manier van vissen dan de traditionele boomkorvisserij met wekkerkettingen. Het brandstof verbruik is aanzienlijk lager, om dat het minder kracht kost om de pulskor over de bodem te trekken. De zeebodem wordt er ook minder door aangetast. De ongewenste bijvangsten van onder meer on dermaatse vis zijn bovendien la ger. „De pulskor kan inderdaad iets beter zijn dan de traditionele boomkor", onderkent De Ruiter, „maar ik en mijn collega's hebben in de praktijk gezien wat de moge lijke gevolgen zijn. Waar een puls korkotter is geweest, vang je geen grote vis meer. Uit onafhankelijke onderzoeken blijkt dat er wel de gelijk schade ontstaat aan het eco systeem, aan het zeebodemleven. En het is bekend dat door de elek- trische stimulering de ruggengraat van kabeljauwen kan breken." De Ruiter zegt niet tegen inno vaties te zijn, zeker niet. „Maar Ne derland had gewoon de onder zoeksresultaten moeten afwach ten op basis van de vrijstellingen voor vijf procent van de vloot. Nu Het tegengeluid van De Ruiter staat niet op zichzelf. Stichting De Noordzee, een milieuorganisatie die zich om de Noordzee bekom mert, liet zich na het besluit van het Europees Parlement in een persverklaring in dezelfde trant uit. 'De Nederlandse overheid had in het verleden voorzichtiger moe ten zijn met het verlenen van ver gunningen voor puls.' Stichting De Noordzee keert zich tegelijker tijd tegen een totaalverbod op pulskorvisserij, zoals een meerder heid van het Europees Parlement wil. 'Een totaalverbod zorgt ervoor dat deze innovatie niet goed on derzocht kan worden', aldus de milieuorganisatie, 'terwijl de puls korvisserij mogelijk een bijdrage heeft Nederland de hand over speeld en andere vissers zijn er de dupe van. Ik kon altijd op de Noordzee bij Schouwen-Duive- land de kost verdienen. Nu moet ik uitwijken naar het Kanaal, omdat er voor Schouwen nauwelijks meer iets te vangen valt voor mij." De Nederlandse overheid had in het verleden voorzichtiger moeten zijn met het verlenen van vergunningen voor puls kan leveren aan verduurzaming van de visserij'. Onderzoek naar de effecten van de pulskorvisserij loopt nog tot in 2020. Het Wageningen University Research-centrum (WUR) is van plan dit door te zetten. Minister Carola Schouten van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit pro beert ondertussen in samenspraak met de visserijsector nog te redden wat er te redden valt. Topoverleg tussen het Europees Parlement, de Europese raad van visserijminis ters en de Europese Commissie volgt op korte termijn om tot een eensluidend Europees standpunt te komen. Een uitweg voor de Nederlandse pulskorvissers kan zijn dat Euro pees commissaris van Visserij Kar- menu Vella het hele arsenaal aan nieuwe technische maatregelen voor de visserijsector intrekt. Of dat Nederland er alsnog in slaagt de eerst verleende vrijstelling voor vijf procent van de vloot overeind te houden, tot alle onderzoeken zijn afgerond. Zo'n 60 vissers - on der wie waarschijnlijk alle Zeeuwse pulskorvissers - zullen dan hun ontheffing verliezen, ter wijl zij juist dankzij de pulskor de laatste jaren vooral door het lagere brandstofverbruik weer rendabel konden draaien. zaterdag 20 januari 2018 PC MIDDELBURG De politie is nog steeds op zoek naar de automobilist die op 11 ja nuari betrokken was bij een ongeluk op de Langeviele- weg in Middelburg. Een 91- jarige fietser raakte daarbij gewond. De bestuurder van het voertuig, een Audi A4, reed door zonder zijn iden titeit bekend te maken. Di rect na het ongeluk ging de politie op zoek, maar zon der resultaat. Ook getui- genoproepen leverden geen bruikbare informatie op. De politie vraagt men sen die meer weten zich te melden. GEERSDIJK De brand die donderdagavond was uit gebroken in een woning in Geersdijk, is volgens de politie vermoedelijk aange stoken. De politie is giste ren tot die conclusie geko men na sporenonderzoek en een buurtonderzoek. De politie vraagt mensen die iets gezien hebben, zich te melden. De brand brak donderdag avond rond 22.30 uur uit in een woning aan de Barkey Wolfstraat. De brand zou ontstaan zijn doordat het bankstel vlam vatte. De bewoners konden op tijd naar buiten komen. Er is niemand gewond ge raakt. SCHARENDIJKE De politie heeft gistermiddag in Scharendijke een bestuur der betrapt die met een slok te veel op reed. Dat meldde een van de wijk agenten op Schouwen-Dui- veland, Douwe de Vries, via Twitter: „Ook voor de vrij dagmiddag-borrel geldt: regel een bob." Uit een blaastest kwam een score van 365 micro gram per liter lucht. Voor ervaren bestuurders mag dat maximaal 220 micro gram zijn, bij beginnende bestuurders die nog korter dan vijf jaar een rijbewijs hebben, ligt de grens op 88 microgram. De bestuurder kreeg een proces-verbaal voor de overtreding. 'Nederland liep te hard van stapel met pulskor' Harmen van der Werf Burgh-Haamstede - Ger de Ruiter Ger de Ruiter: „Nederland had gewoon de onderzoeksresultaten moeten afwachten op basis van de vrijstellingen voor vijf procent van de vloot." foto marieke mandemaker - Stichting De Noordzee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 41