Geld voor grote energieprojecten optiek de'pnge Tidal Technology Center krijgt 2,5 miljoen euro Elsevier-onderzoek: drie Zeeuwse 'superscholen' Cartler 4 WIND- EN WATERTECHNOLOGIE ZEELAND WIL VOOROP LOPEN Getijdenenergie en wind op zee bieden Zeeland de mogelijkheid internationaal voorop te lopen, als test- en opleidingslocatie, De provincie pompt er geld in uit het potje van Balkenende. pe. Het dagelijks provinciebestuur geeft niet wekelijks 3 miljoen euro uit. Deze week gebeurde het wel. Aan het Tidal Technology Center - een testlocatie voor getijdenenergie - in de Grevelingendam is 2,5 mil joen euro overgemaakt. In april, als het stormseizoen voorbij is, begint de bouw, in oktober moet het TTC operationeel zijn. Tegelijk is ook 950.000 euro be schikbaar gesteld aan Scalda, voor een MBO DeltaLab en een Cen trum voor innovatief vakmanschap Wind op Zee. Daar worden studen ten geschoold in onder meer het onderhoud van windmolens op zee. Met beide faciliteiten wil Zeeland vooroplopen, in West-Europa en zelfs wereldwijd. „Het Tidal Technology Center is straks de enige plek ter wereld waar de technologie om energie uit wa ter op te wekken op een betaalbare manier kan worden getest", zegt initiatiefnemer Ferdinand Dees. Hij gaf gisteren in het provinciehuis in Middelburg een toelichting op zijn plannen. Willem den Ouden van HZ University of Applied Sciences en Véronique van de Reijt van Scalda deden dat over de nieuwe opleidingen voor water, wind en energie. De totale kosten voor het TTC bij de Flakkeese Spuisluis in de Greve lingendam bedragen 28,5 miljoen euro. Met de eerder afgesproken Als we nu doorpakken, kunnen we leidend worden in deze industrie injectie van de overheid kan Dees nu haast maken. In april gaat de spa de grond in, zodat het TTC in okto- ber letterlijk en figuurlijk kan gaan draaien. Het wordt de eerste locatie ter wereld waar op land, dus zeer bereikbaar en daardoor tegen ac ceptabele kosten, op grote schaal getijdenturbines kunnen worden getest. Dees: „We staan op een keerpunt. Als we nu doorpakken, kunnen we leidend worden in deze industrie. We hebben de technolo gie en de reputatie, maar het kan niet zonder investeringen van de overheid." De ambities van HZ en Scalda zijn nauwelijks minder. Ze willen studenten opleiden op gebied van watertechnologie en energietransi tie, waarbij met name Scalda zich richt op wind op zee. Ook technici die nu nog werken in de olie- en gasindustrie, kunnen worden om geschoold. Daarvoor komen in Zee land een Centre of Expertise Delta Dit biedt heel veel mooie perspectieven voor Zeeland Technology en het Field Lab Ze- phyros. Die zitten niet op vaste lo caties. Dat wil zeggen: studenten doen hun kennis op bij de institu ten die daarover beschikken, tot in Duitsland, Denemarken en Enge land aan toe, en ze testen die bij be drijven. „Maar dat gaan we allemaal wel vanuit Zeeland regisseren", al dus Den Ouden. Hoewel het om twee verschil lende projecten gaat, is de overlap groot. Beide worden mede betaald uit de 25 miljoen euro die het Rijk heeft uitgetrokken voor de advie zen van oud-premier Jan Peter Bal kenende om de Zeeuwse economie te versterken. Beide passen in de omschakeling naar duurzame ener gie. En beide kunnen elkaar hel pen. Praktijkervaring Scalda en HZ willen, in samenwer king met tal van andere instituten binnen en buiten Zeeland, inspelen op de vraag om onderhoudsperso neel voor met name de windparken op zee, maar ook getijdencentrales. Dees kan daar straks wellicht van profiteren. Andersom wordt TTC een van de vele locaties waar stu denten praktijkervaring komen op doen. Als het gaat om wind- en wa tertechnologie moeten zowel be drijven als studenten, uit binnen en buitenland, straks hun certificaten in Zeeland ophalen. „Dit biedt heel veel mooie per spectieven voor Zeeland", zegt ge deputeerde Ben de Reu. „Ik ben er trots op dat we dat geld kunnen overmaken." SUBSIDIE Drie afdelingen van Zeeuwse mid delbare scholen zijn in het onder zoek 'Beste scholen van 2018' van weekblad Elsevier aangemerkt als superschool. Het gaat om de havo-afdeling van het Calvijn College in Goes, de afdeling vmbo g/t van het Calvijn College in Tholen en de vmbo-ka- der afdeling van het Reynaertcol- lege in Hulst. In heel Nederland hebben 41 af delingen het predicaat 'super- school' gekregen. Het vwo en de vmbo basis van het Reynaertcol- lege worden door Elsevier als 'goed' beoordeeld. De middelbare scholen zijn be oordeeld op het aantal zittenblij- vers, het gemiddelde examencijfer en 'onderbouwsnelheid': de tijd die een leerling nodig heeft om de onderbouw af te ronden. Er is ook gekeken naar het niveau waarop leerlingen uitkomen, in vergelij king met het basisschooladvies. Vorig jaar werden ook twee af delingen van het Calvijn College aangemerkt als superschool: havo in Goes en vmbo-t in Middelburg. zaterdag 20 januari 2018 A Testlocatie voor getijdenenergie in de Grevelingendam. artistsimpressionanteagroup Ernst Jan Rozendaal Middelburg - Ferdinand Dees, Tidal Technology Center De provincie heeft deze week 2,5 miljoen euro overgemaakt aan het Tidal Technology Center Gre velingendam. Het bedrag komt uit de pot van 25 miljoen euro die Den Haag beschikbaar heeft ge steld voor zes projecten uit het investeringsprogramma Zeeland in Stroomversnelling, dat is opge steld naar aanleiding van de ad viezen van oud-premier Jan Peter Balkenende om de Zeeuwse eco nomie te versterken. Het TTC had 4,1 miljoen euro aangevraagd. Over 1,6 miljoen euro wordt nog gesteggeld. Die hadden moeten komen van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland, maar die subsidieaanvraag is afgewe zen. Het beroep daartegen dient later dit jaar, maar TTC moest nu duidelijkheid hebben, omdat in - Ben de Reu, gedeputeerde april met het werk moet worden begonnen. Het ministerie van Economische Zaken haalt die 1,6 miljoen nu tijdelijk uit de aanjaag- gelden, net als TTC één van de zes Balkenende-projecten. Daar mee is dat potje wel in één klap bijna leeg. Van de 950.000 euro voor Scalda komt 450.000 uit de 25 miljoen van Balkenende. De provincie legt 400.000 euro bij. n Lange Vorststra at 40, 4461JP Goes www.optiekdejonge.nl Tel.: (0113) 21 12 72 Mob.: 06 83 87 51 44 ifij O Cornelleke Blok Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40