Boosheid om doodschieten zeehond II II Nog geen diploma, maar wel fulltime voor de klas 3 bij aangesloten zijn, kan op dit moment 91 procent van de vraag naar invalkrachten invullen. Di recteur Eric Reekers merkt dat het vooral voor langere perio des, bijvoorbeeld vanwege zwangerschapsverlof, moeilijk is om invallers te vinden. „Ik verwacht dat het in de rest van het schooljaar steeds lastiger wordt. Zeker omdat de vraag dit jaar 20 procent hoger ligt dan vorig jaar." Vooral scholen in het speciaal onderwijs en 'pittige' scholen in Middelburg-Zuid, Goes-Noord of de Vlissingse wijk Bossenburgh hebben moeite met het vinden van tij delijke krachten. Van Kampen: „Invallers worden selectiever: ze geven het liefste les op een dorpsschooltje." Tegelijkertijd slinkt ook de toestroom van jonge leerkrach ten. „In 2016 had je nog vijftig re acties op een vacature, in 2017 waren het er 20 tot 25. Eind 2017 nog 10 tot 15. Het neemt enorm af', weet Van Kampen. Studenten De komende jaren studeren jaar lijks ongeveer zestig jongeren af aan de hbo-opleiding leerkracht basisonderwijs (pabo) van de HZ in Vlissingen. „We leiden op dit moment te weinig mensen op", erkent Henk Zielstra, directeur van de Academie voor Pedago giek en Educatie van de HZ. Het aantal pabo-studenten is de laat ste jaren gedaald. Dat komt onder meer doordat er lang geen uit zicht was op een vaste baan en door extra drempels opgeworpen zijn om aan de opleiding te be ginnen. Mbo'ers die willen door studeren op het hbo moeten een toelatingstoets maken. Dat geldt ook voor havisten die geen exa men hebben gedaan in aardrijks kunde, geschiedenis, biologie of natuurkunde. Lichtpuntje: dit studiejaar begonnen juist weer meer jongeren aan de opleiding. De HZ en de basisschoolbestu ren denken samen na over oplos singen voor het lerarentekort. Van Kampen: „Dit is een pro- Invallers worden selectiever: zegeven het liefste les op een dorpsschooltje bleem van ons allemaal. We moeten het aantrekkelijker ma ken voor Zeeuwse jongeren om te studeren voor leerkracht. We willen ze goed begeleiden en coa chen om te zorgen dat ze niet af haken." Er zijn onder meer proe ven om jongeren meer in de praktijk op te leiden. Zielstra: „Als jonge leerkrachten in de praktijk meedraaien, voelen ze zich serieus genomen. De be trokkenheid groeit en daarmee ook het studiesucces." Daarnaast hebben basisscho len plannen om zij-instromers (werkenden met een afgeronde hbo-opleiding) te gaan betalen voor het halen van hun lesbe voegdheid. De basisscholen zien ook mogelijkheden in het aan stellen van meer onderwijsassis tenten met een mbo-opleiding. Zij kunnen leraren bijstaan in de klas. De HZ begint in september met een nieuwe deeltijdoplei ding op mbo-plus niveau, gericht op ondersteunende medewer kers in de kinderopvang en het basisonderwijs. Zeehondje 'Dax', dat vorig jaar ver zwakt aanspoelde op het strand van Renesse, is in Frankrijk door een ja ger/stroper doodgeschoten. Het diertje is dood gevonden op het strand van Oye-Plage, tussen Duin kerken en Calais. „Dit is zeer spijtig", reageert Karola van der Velde, van zeehondenopvang A Seal in Stel lendam. Het CMNF Coordination Mam- malogique du Nord de la France heeft de dood van het zeehondje ge meld op Facebook. Dax werd op 19 augustus vermagerd (15,56 kilo) en uitgeput aangetroffen op het strand van Renesse. Het beestje is toen overgebracht naar de zeehondenop vang A Seal in Stellendam en is na herstel op 26 oktober weer uitgezet op het strand van Ouddorp. Nauwelijks twee en een halve Dit is ons nog nooit overkomen. Dit is spijtig en zonde van onze moeite om het beestje te redden maand later, op 10 januari, werd Dax dood aangetroffen op het Franse strand. Uit autopsie in de Universi teit van Luik is gebleken dat het dier nog leefde toen het werd gedood. Dax was kerngezond. Uit rönt genfoto's blijkt dat de kop van het beestje vol zat met hagelkogeltjes. De dierenbescherming van Calais in Frankrijk heeft een klacht ingediend bij de overheid (Rijksdienst voor jacht en wilde fauna) wegens ver nietiging van een beschermde dier soort Een onderzoek is opgestart. Karola van der Velde, bedrijfsleider van A Seal in Stellendam, vindt het verschrikkelijk. „Deze dieren zijn beschermd. Dit hoort gewoon niet. Laten we hopen dat de Franse auto riteiten dit onderzoeken en de dader opsporen. Dieren kunnen een na tuurlijke dood sterven, dat komt ui teraard voor. Maar dit... dit is ons nog nooit overkomen. Dit is spijtig en zonde van onze moeite om het beestje te redden." Ze heeft haar diploma nog niet eens in handen, maar toch staat pabo studente Leanne Karelse (21) uit 's-Gravenpolder vijf dagen per week voor de klas. Invalleerkrachten zijn gewild, daar weet Leanne alles van. Na haar afstudeerstage - vanaf dat moment was ze bevoegd om les te geven - schreef ze zich in bij de inval- pool van TCOZ, waar bijna alle basisscho len bij zijn aangesloten. In een mum van tijd stond haar tele foon roodgloeiend. Ze staat twee vaste dagen per week voor de klas in Oostburg en één dag in Krabbendijke. Op de ove rige twee dagen van de week doorkruist ze heel Zeeland. „Alleen op dagen dat ik nog iets voor mijn studie moet doen, lukt het niet. Maar meestal ben ik full time aan het lesgeven. Het is zelfs ge beurd dat ik op één dag door twee scho len gevraagd werd." Ze is al door meerdere scholen gewe zen op vacatures. „Ik merk dat basisscho len heel blij zijn dat ik kom invallen. Di recteuren zeggen wel eens: 'oh, wat fijn dat je kon komen, anders hadden we wéér de intern begeleider voor de klas moeten zetten'. Leanne vindt het invalwerk een uitge lezen kans om veel ervaring op te doen. „Ik vind het heel leuk. Ik ben zelf impul sief en dat is dit werk eigenlijk ook. Je weet niet op welke school je terecht komt en met welke kinderen je gaat wer ken. Je moet veel improviseren. Het voordeel is dat je niet eindverantwoorde lijk bent voor een klas, daar ben ik eerlijk in. Ik kan alles aan het eind van de dag achter me laten. Na- tuurlijk kijk ik wel dictees na, maar ik heb niet te maken met de papieren rompslomp die vaste leerkrach ten wel heb ben." zaterdag 20 januari 2018 - Eric Reekers, directeur Transfercentrum Onderwijs Zeeland Jeffrey Kutterink Renesse -Karola van der Velde, A Seal Zeehond Dax fotoaseal Leanne Karelse uit 's-Gravenpolder viel deze week in op basisschool De Zonnewijzer in Zonnemaire. foto mariekl mandlmaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39