Rokers Grote zorgen om Nederlandse kalifaatkinderen Kort parkeren bij ziekenhuis in Goes 2 MAIKEL HARTE Column Woensdagavond viel ik middenin een film over de Elfstedentocht van 1963. De legendarische tocht die werd gewonnen door Reinier Pa ping. Aangezien we waarschijnlijk geen Elfstedentocht meer mee zullen maken, moeten we het maar met films doen. De tocht van '63 leent zich daar uitstekend voor. De omstandighe den waren zo erbarmelijk dat van de 10.000 toerrijders er slechts 67 de finish haalden. Het ene beeld van door sneeuwstormen ploete rende schaatsers volgde het andere op, een beetje eentonig was het ei genlijk wel. Het beeld dat bij mij het meest bleef hangen was dat van rokers in een ziekenhuis. In de film lag Chantal Janzen te bevallen, terwijl haar zogenaamde echtgenoot de Elfstedentocht aan het rijden was. Ondertussen stonden ze in de gangen volop te paffen. Werd er vroeger in de ziekenhuizen ge rookt? Of was dit een verkeerd de tail in de film? Een klein niet-we- tenschappelijk onderbouwd on derzoekje mijnerzijds bevestigde dat. Je kan het je nu niet meer voor stellen, maar vroeger mocht je ro ken in het ziekenhuis. Ik kan het me niet meer herinneren, maar ik heb dan ook nooit gerookt. Als niet-roker had ik wel altijd te doen met patiënten die aan de ingang stonden te smoren. Je trof ze vaak voor de draaideuren in een badjas op pantoffels, sommigen zelfs met een infuus in de hand en dan in de andere hand een peuk. Iets tries tigs had dat eerlijk gezegd wel. Tegenwoordig zijn de rokers verbannen naar een soort bus hokje op de parking. Dat hok zal te zijner tijd echter ook wel verdwij nen en zo wordt een roker lang zaam maar zeker net zo zeldzaam als een schaatser die nog eens een Elfstedentocht mag rijden. Mij heb je er niet mee, ik rook immers niet. Ik ben al lang blij dat je in het ziekenhuis nog gewoon een kaasbroodje of een saucijzen broodje kan kopen. Heerlijk, zo'n vette hap! Werd er vroeger in de ziekenhuizen gerookt? DESTELLING Vandaag: Ik vertrouw erop dat mijn kinderen goed onderwijs krijgen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Jongerenproject Europa bijna klaar Jonge regisseurs mogen film maken Super Bowl in bioscoop BREDA Fiscus pakt laatste zwartspaarders aan Een speciaal team van de kinderbe scherming staat al klaar om de kin deren van de Syriëgangers na te rugkeer in Nederland te begeleiden, maar Nederland biedt zelf geen en kele hulp om kinderen uit Syrië te halen. „Op dit moment laten we ze verrekken", zegt André Seebregts, advocaat van drie vrouwen en hun kinderen die vastzitten in vluchte lingenkampen in Syrië. Zij hebben in totaal negen kinderen, allemaal jonger dan 11 jaar. Eén baby is een paar maanden oud, een ander pas enkele dagen. Ze verkeren in barre omstandigheden. In de kampen is te weinig eten, de hygiëne is slecht waardoor ziektes als tyfus en tuber culose vrij spel hebben. Er is geen medische zorg, kleding ontbreekt. „Ik heb grote zorgen over de kinde ren", zegt Seebregts. Dat geldt ook voor familieleden van de Syriëgangers, die de over heid smeken de kinderen te helpen, zo vertellen ze aan deze krant. Ze snappen dat er weinig sympathie is voor de ouders, maar zijn bang dat kinderen zullen sterven als er niets gebeurt. „Elke dag wachten kan fa taal zijn", zegt een van hen. „Het gaat om kinderen die tegen hun wil zijn meegenomen naar Syrië of Irak of daar zijn geboren." Zij dreigen slachtoffer te worden van de keuze van hun ouders. Nu het kalifaat in elkaar is gezakt, zitten de kinderen met hun moe ders in vluchtelingenkampen, de vaders zitten in een gevangenis, zijn overleden of nog actief als jiha- dist. Volgens officiële cijfers zijn er honderd minderjarige Nederlandse kinderen in Syrië en Irak, familiele den denken dat het er nog zeker tien meer zijn. Hoeveel kinderen en Het gaat om kinderen die tegen hun wil zijn meegenomen of daar zijn geboren moeders er in de kampen zitten, is onbekend. De Koerden die de kampen be waken, laten de gezinnen niet zo maar gaan, maar willen ze wel uit leveren aan hun landen van her komst. Nederland staat echter op het standpunt dat alle Nederlan ders op eigen kracht een Neder lands consulaat moeten bereiken in Irak of Turkije. Dat lukte onlangs een vrouw uit Ede met haar twee kinderen. Zij werd naar Nederland gevlogen en vastgezet.Hulporgani- saties hebben nauwelijks informa tie uit de kampen. P8 Even iemand snel afzetten bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in Goes kan binnenkort ook. Daar ko men speciale parkeerplaatsen voor. Die moeten ervoor zorgen dat er geen gevaarlijke situaties meer ontstaan bij de ingang van het zie kenhuis. Vanaf 22 januari zijn er op het linker parkeerterrein van het ADRZ zeven plaatsen voor 'kort parkeren'. Ze zijn speciaal bedoeld om patiënten en bezoekers bij het ziekenhuis af te zetten en ze even tueel naar binnen te brengen. Auto's mogen er maximaal vijftien minuten staan. Met de introductie van 'kort par keren' komt er een einde aan de onveilige situaties die zich soms voordeden voor de hoofdingang. Het ADRZ vindt het belangrijk dat alle patiënten en bezoekers het zie kenhuis op een veilige manier kun nen bereiken. Daarom legt ze dichtbij de ingang parkeerplaatsen aan om kort te parkeren. Bij deze zone is een overkapping gebouwd. Daar zijn ook bankjes geplaatst. Ook staan er rolstoelen en helpen medewerkers van het ziekenhuis, als dat nodig is, bezoekers en pa tiënten. NEDERLANDERS BEWESEN TE WEINIS LEUK MOOI.' NEEM BAN METEEN EEN PAKJE SI6ARETTEN VOOR ME MEE. zaterdag 20 januari 2018 Reageer op pzc.nl Gisteren: Geef alle kinde ren gratis zwemles 1799 reacties MIDDELBURG Het Europees jongeren project Our Democratie Europe (ODE) nadert zijn voltooiing. Dit weekend komen de jongeren uit Zeeland, Denemarken, België en Polen in het Belgische Roeselare bij een om hun conclusies te formuleren. Hun bevin dingen worden maandag aangeboden aan het Eu ropees Parlement in Brussel. ODE is opgezet om jongeren na te laten denken over de toekomst van Europa. VLISSINGEN FilmstarZ 2018 is begon nen. Aankomende regis seurs kunnen zaterdag 17 februari in Vlissingen hun filmidee presenteren aan de jury. Uiteindelijk krij gen drie filmmakers de kans om, begeleid door coaches, hun plan te rea liseren. De beste produc tie ontvangt eind dit jaar de Gouden Zeester. Af gelopen jaar wonnen Gijs Suy en Jens Ingelse (foto) deze prijs. Meer in formatie: filmalot.nl. VLISSINGEN Liefhebbers van American Football kunnen de Super Bowl bekijken in Cinecity in Vlissingen. De finale van het Amerikaanse footballseizoen wordt ge speeld op zondag 4 fe bruari om 00.30 uur Ne derlandse tijd. De show in de pauze halverwege de finale is jaarlijks een spek takel. Dit jaar treedt Justin Timberlake op. De zaal in Cinecity gaat om 23.00 uur open. Kaarten kosten 13,50 euro. De Belastingdienst zal binnenkort de laatste 120 zwartspaarders bij de KreditBank Luxem burg voor miljoenen aanslaan en beboeten. Dat kan nu de dienst nieuwe informatie in handen heeft gekregen. De fiscus haalde al 239 miljoen euro van 5.500 zwartspaarders van KB Lux terug.P10 Er is grote onzekerheid over het lot van zeker honderd Neder landse kalifaatkinderen in Syrië en Irak. Familieleden vrezen dat de kleinsten zullen sterven voor dat ze ons land bereiken. Cyril Rosman Carla van der Wal Rotterdam - Familielid Jeffrey Kutterink Goes Abonnementsprijzen vanaf 1 maart Per 1 maart 2018 worden de abonnementsprijzen* van de PZC aangepast. Hieronder vindt u per abonnementsvorm de wijzigingen die vanaf die datum gelden. Abonnementsvorm Ma t/m zat (6 dagen papier digitaal) Zaterdag (zat. papier 6 dagen digitaal) Digitaal (6 dagen digitaal) Betaling per maand Betaling per kwartaal 33,95 98,95 22,95 66,95 18,99 54,95 *De prijzen zijn inclusief 2,95 korting voor automatische betaling. Voor de halfjaar- en jaarabonnementsprijzen verwijzen wij u graag naar pzc.nl/service Van abonnees die ons reeds gemachtigd hebben het abonnementsgeld automatisch te incasse ren, nemen wij aan dat zij akkoord gaan met de afschrijving van de nieuwe abonnementsprijs. Directie PZC HEB JE ZIN IN EEN WANBELIN® 9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 2