<l> r DE WEEK VAN PHLIPPEN 5 Protectionisme en voorspelde 20 CL D Veel economen wisten het zeker: met president Donald Trump zou de bloeiende Amerikaanse economie veranderen in een dorre woestijn. Maar een jaar verder lijkt de economie er beter voor te staan dan ooit. Hebben zijn critici ongelijk? Techbedrijven hebben einde loos veel mogelijkheden om ons leven te vergemakkelij ken. Google Maps weet waar ik heen wil, wanneer ik moet ver trekken en waar ik onderweg zin in zou kunnen krijgen. Albert Heijn zou op basis van mijn eer dere aankopen al moeten weten wanneer wat opraakt in mijn koelkast. Advertenties die ik op een willekeurige plek in de we reld gadesla, meten of ik word geraakt, doordat ze 'terugkijken' met een camera. Gemak is een goudmijn. Het is de sleutel tot onze aankoop. We gaan dit jaar weer een flinke stap zetten in die geautomati seerde toekomst. Europa gaat er voor zorgen dat wij zonder tussen komst van een bank kunnen beta len aan fintechs en techreuzen. Kopen en consumeren gaat wéér een stukje gemakkelijker worden. Het heikele punt is nog dat deze bedrijven ook een blik op onze betaalgegevens werpen op het moment dat we betalen. Wat mij verbaast, is dat we over dat laatste punt ineens vallen, ter wijl we al onvoorstelbaar veel in tieme details hebben weggegeven. Veel mensen zijn bang dat bedrij ven iets 'fouts' doen met onze be taalgegevens. We vroegen 4.000 lezers of ze hun betaalgegevens zouden vrijgeven. Veruit de mees ten zeiden 'nee'. Waarschijnlijk denkt u dat zelf ook, terwijl u dit leest. Maar ik kan u vertellen, het verschil met wat u doet, is levens groot. We willen privacy belang rijk vinden, maar zodra dat onge mak oplevert - zoals vier keer vaker doorklikken - dan kieperen we lil lil alle privacyzorgen overboord. Jongeren maken zich veel min der druk om privacy. Voor hen is de foute geschiedenis van de oor log waarin het je je leven kon kos ten als je gegevens in de verkeerde handen vielen, iets uit een span nende film. Ik denk dat jongeren het bij het rechte eind hebben. Die bedrijven zijn niet bezig met 'fout zijn'. Het gaat hen erom voorop te lopen in gemak waarmee ze ons dagelijks leven ondersteunen. Die bedrijven zijn niet bezig met 'fout zijn'. Het gaat hen erom voorop te lopen in gemak Met betaalgemak kunnen ze veel geld verdienen. Amazon is al vrij geniaal in het vergroten van onze kooplust. Als dat betaalgemak er nog bij komt, dan spenderen we zonder omkijken. Dan leven we er lekker op los, totdat.er ineens een lege rekening opdoemt. Vooral jongeren en laagopgeleiden zijn kwetsbaar. Zij hebben het minste inkomen en zijn het meest ver slaafd aan gemak. Als gevolg loopt het aantal huishoudens met aan houdende schulden verder op. Maar niet getreurd. Een slimme techreus weet heeft daar allang een antwoord op. De kleine mensjes waaraan Amazon zich verrijkt moeten natuurlijk wel wat te be steden blijven hebben. Amazon heeft al M-Turk op de markt ge bracht, waar je met gemak en zon der opleiding geld kunt verdienen. Ik zou er niet van opkijken als Google binnenkort op de markt komt met 'Google Work'. Of wacht, het kan nog simpeler: ze kunnen ook pleiten voor een basisinkomen van de overheid. Goh, het was toevallig ook een ideetje van Bill Gates vorig jaar. Fagron ForFarmers Flow Traders Probiodrug De schrik zat er goed in toen Trump een jaar geleden aan de macht kwam. Dankzij zijn uitgesproken protec tionistische agenda was de zaken man tot president gekozen. Hij dreigde de Chinezen met forse importhefïïngen en wilde allerlei handelsverdragen opzeggen. Americafirst was het devies. Niet lang na zijn aantreden stuurde Trump een tweet waarin hij Toyota dreigde met maatregelen als het bedrijf meer auto's naar de VS zou exporteren. Het kostte de Japanse autobouwer direct 1,3 mil jard dollar aan beurswaarde. Dat voedde weer de vrees voor grote verstoringen in de wereldhandel. Het zou zelfs tot ontwrichtende handelsoorlogen kunnen leiden, waarschuwde onder andere de Rabobank. Larry Summers, hoog leraar economie en minister van Financiën onder president Clin- ton, en zakenman George Soros voorspelden rampspoed voor de economie onder Trump. Maar zie, de Verenigde Staten staan er beter voor dan ooit. De werkloosheid is historisch laag, de economie groeit en de beurzen staan op recordhoogte. „Het ver trouwen van consumenten en pro ducenten is hoog. Bedrijven inves teren weer en die investeringen krijgen nog een extra duw door het nieuwe belastingplan", somt Maarten Leen op, hoofd macro economie bij ING Bank. Belastingverlaging Het grootste succes van Trump is die belastingverlaging voor be drijven en burgers. Eerder deze week kondigde Apple aan dat het 350 miljard dollar gaat investeren in de VS en 20.000 nieuwe banen schept, nu het fiscale klimaat in de VS is verbeterd. „Daar moet je Trump de eer voor geven. Dit gaat economische impact hebben", zegt Corné van Zeijl, fondsmana ger bij vermogensbeheerder Ac- tiam. Het belastingplan is ook een van de redenen dat de beurzen het zo goed doen. „De verwachting is dat de winsten van Amerikaanse bedrijven met 6 tot 11 procent stij gen dankzij het belastingplan. Dat betekent 6 tot 11 procent hogere beurskoersen", legt Van Zeijl uit. @sandraphlippen I Voor hoeveel gemak geeft u uw betaalgege vens 'prijs'? Test uzelf op onze site: Wanneer geef jij je bankgegevens 'weg'? Sandra Phlippen is chef van de redactie economie O zaterdag 20 januari 2018 BR De voormalige divisie van Omega Pharma was de topper op een groene beursdag. De landbouw doet het goed, dus verhoogden analisten hun advies voor het veevoederbedrijf. m De twee nieuwe bestuurders die de intermediair voordroeg, vallen blijkbaar niet in goede aarde. m Een aantal aan deelhouders ver kleinde hun be lang in de farma ceut die een me dicijn ontwikkelt tegen Alzheimer. o Peet Vogels Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20