Altijd met de handen in de klei mm Uittocht ouderen verwacht Basisscholen moeten regelmatig noodgrepen uithalen om ervoor te zorgen dat kinderen les kunnen krijgen. Ze hebben grote moeite om invalleerkrachten te vinden. Huub van der Lubbe 100 Nederlandse 'Kalifaatkinderen' Walcheren Als vaste leraren ziek of afwezig zijn, moeten directeuren, intern begelei ders of remedial teachers de lessen overnemen. Soms worden twee groe pen samengevoegd. Vooral voor lan gere periodes, bijvoorbeeld als een leerkracht met zwangerschapsverlof gaat, wordt het steeds lastiger om in vallers te vinden. „Er komt een mo ment dat we kinderen naar huis moe ten sturen." Ook scholen in het speciaal onder wijs of scholen met veel achter standsleerlingen zitten regelmatig zonder invalkracht. „Ik ben bang dat we in de laatste maanden van dit schooljaar onvoldoende tijdelijke leerkrachten hebben", zegt Eric Ree kers, directeur van het Transfercen trum Onderwijs Zeeland (TCOZ), de invalpool waarbij bijna alle Zeeuwse basisscholen zijn aangesloten. De problemen zijn een voorbode van een lerarentekort dat dreigt op de Zeeuwse basisscholen. De basisscho len verwachten de komende jaren een grote uittocht van leraren: ruim een kwart van de Zeeuwse leerkrach ten is op dit moment ouder dan 55 jaar. Zelfs als zij allemaal doorwerken tot de AOW-gerechtigde leeftijd, dan wacht het basisonderwijs jaarlijks een lerarentekort van enkele tiental len fulltime banen. De sector berekende dat jaarlijks gemiddeld zestig fulltime leerkrach ten nodig zijn. In die prognoses zijn factoren als pensioen, verhuizingen en bevolkingskrimp meegenomen. Het aantal vacatures valt waarschijn lijk nog hoger uit. „Veel leraren stop pen als ze 63 of 64 zijn, of gaan een dag minder werken", zegt Pim van Kam pen, bestuurder van de Bevelandse scholengroep Albero en voorzitter van het bestuurdersoverleg van Zeeuwse basisscholen. De opleiding leerkracht basison derwijs van de HZ in Vlissingen ver wacht dat de komende studiejaren jaarlijks zo'n zestig studenten hun di ploma halen. Van Kampen: „Van de Veel leraren stoppen als ze 63 of 64 zijn, of gaan minder werken afgestudeerde pabo-studenten stu deert een deel door, of gaat iets anders doen. De meeste leerkrachten willen bovendien niet fulltime werken. Er móet wat gebeuren." Volgens databureau Centerdata loopt het lerarentekort in Zeeland op tot 113 fulltime leerkrachten in 2023. Dat staat in een rapport dat deze week verschenen is, in opdracht van het ministerie van Onderwijs. Het bu reau stelt dat het lerarentekort in Zee land, relatief gezien, groter is dan in de rest van het land.ZEELAND 2 Jan Kees de Visser is boerenzoon, maar geen boer. Wel zit hij nog steeds in de aardappelen VVD en D66 willen zosnel mogelijk van het gas af P6 'Helden bestaan alleen maar in je hoofd' f Ze zitten vast in voormalig IS-gebied maar mogen niet weg 'ikM *>8 SybrandBuma Interview Werk aan de winkel na de storm Bomen ruimen en gebouwen repareren 'Handen af van Mauritshuis en Coentunnel'»Pio SsslilissiA Nieuwsmedia SI c? Groot tekort leraren nekt basisscholen Cornelleke Blok Vlissingen - Pim van Kampen, voorzitter bestuurdersoverleg scholen WEEKEND 12 P2en8 P4enZEELAND1 zaterdag 20 januari 2018 4°C Buien pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 7 1168! 5 5 5 5 4 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1