Paus onder vuur door steun aan bisschop Kinderfoto's op Facebook leuk, maar denk na CELTIC COASTS: DE MAGIE VAN IERLAND 16 RISICO'S MISBRUIK EN PRIVACY Zolang er geen bewijs is dat de Chi leense bisschop Juan Barros mede plichtig is aan het verhullen van de pedofiele wandaden van de Chi leense priester Fernando Karadima, maken mensen die claimen slacht offer te zijn zich schuldig aan 'las ter', aldus de paus. De kerkvorst haalde uit na een vraag over de kwestie van een Chi leense journalist: „De dag dat ze me bewijs leveren tegen bisschop Bar ros zal ik praten. Er is geen spatje bewijs tegen hem. Het is allemaal laster. Is dat duidelijk?" De uitspraak leidde tot veel ophef aan het einde van een toch al moei lijk bezoek. De kerk heeft het moei lijk in landen als Chili en Peru. Dat heeft te maken met het weglopen van veel gelovigen, mede als gevolg van wantoestanden in de kerk. Vooral priester Karadima die zich jarenlang vergreep aan minderja rige jongens, zette kwaad bloed. In 2011 werd Karadima door het Vati- caan veroordeeld tot een leven van 'penitentie en gebed'. Afgelopen week getuigde Franciscus nog van zijn 'pijn over de schade die som mige kerkvertegenwoordigers kin deren toebrachten'. Punt is dat een van zijn bescher melingen, bisschop Barros van het zuidelijke bisdom Osorno, weet zou hebben van Karadima's prak tijken. Maar volgens de paus bestaat daarvoor geen enkel bewijs. Commentatoren in Chili noe men de uithaal van de paus een 'enorme fout'. 17-daagse rondreis Ierland StenaLine Hoogstens af en toe een plaatje op de rug geschoten. Deelgrage opa's en oma's krijgen soms het uit drukkelijke verzoek hun kleinkin deren uitsluitend onherkenbaar vast te leggen en veel crèches vra gen uit zichzelf al vooraf schrifte lijke toestemming om foto's te de len, of zetten foto's met 'geblurde' gezichtjes online. Sociale media plaatsen ouders voor dit moderne dilemma. Ze staan niet zelden lijnrecht tegen over elkaar, zegt Justine Pardoen. Ze is eigenaar van Bureau Jeugd en Media en organiseert onder meer ouderavonden op Amsterdamse scholen waar ze spreekt over me diagebruik en de mediawijsheid van kinderen. „De ene ouder wordt verweten gemakzuchtig te zijn en de ogen bewust te sluiten voor de gevaren, terwijl anderen vinden dat er wordt overdreven. Dat kan uitlopen op heftige dis cussies." Het ontgaat ook de scholen niet, weet Pardoen. „Sommige scholen zetten klassenfoto's openbaar op hun site. Steeds meer ouders heb ben daar moeite mee, en willen dat de foto's worden afge schermd." Een terecht verzoek, vindt Par doen. „Ouders hebben het volste recht om de privacy van hun kind te bewaken, vind ik. En ze hoeven niet uit te leggen waarom." Ze vindt bovendien dat kinderen de kans moeten krijgen om hun leven te beginnen zonder een online identiteit door hun ouders ge creëerd. Veel mensen halen hun schou ders op, zegt Rejo Zenger van bur gerrechtenbeweging Bits of Free- dom, vader van een jonge dochter. „Ze zeggen: 'Het staat toch alleen i Is een foto eenmaal geplaatst, dan krijg je die niet meer van internet op Facebook?' Maar mensen reali seren zich vaak niet met wat voor technologie ze bezig zijn." Met zijn vriendin maakte hij een heldere afspraak: geen foto's on line. „Je neemt een beslissing voor een ander. En niet alleen voor nu, maar ook voor over tien j aar. Is een foto eenmaal geplaatst, dan krijg je hem niet meer van het internet af. Je bent de controle over de foto kwijt." Daar komt bij dat de tech nologie zich ontwikkelt. „Een foto lijkt nu misschien anoniem, maar dat kan over vijfjaar anders zijn." Naast privacyschending wordt online misbruik van kinderfoto's genoemd als reden niets te plaat sen. Eerder deze maand waar schuwde minister Hugo de Jonge (VWS) voor het delen van kinder foto's op sociale media. Hij re ageerde op het bericht van RTL Nieuws over een Russische site waar pedofielen miljoenen (ook Nederlandse) kinderfoto's uitwis selen. „We weten niet precies hoeveel kinderfoto's door pedofielen wor den gebruikt op bepaalde sites, maar we zien het wel langsko men", zegt Arda Gerkens van Ex pertisebureau Online Kindermis bruik. Kinderhoofdjes, bijvoor beeld, die van sociale media zijn geplukt en gefotoshopt op licha men van pornoacteurs. „De meest onschuldige foto's kunnen voor rare dingen worden gebruikt. In de speeltuin kun je weglopen als een volwassene raar kijkt naar je kind, op internet kan dat niet. Wees dus voorzichtig, denk niet dat jou zoiets niet kan overkomen." Kritisch De risico's genoemd hebbende zijn zowel Pardoen, Zenger als Gerkens niet per definitie tégen het plaatsen van kinderfoto's op sociale media. Zenger: „Ik zeg niet dat ouders het vooral niet moeten doen, maar: wees kritisch. Het is in onverantwoord zonder na te den ken foto's online te plaatsen." TIPS zaterdag 20 januari 2018 GO Paus Franciscus heeft voor ophef gezorgd in Chili door het aan het einde van zijn staats bezoek op te nemen voor een omstreden bisschop. Bob van Huët Rotterdam anu/b Bjllinjf IERLAND I GROOT BRITTANNIE Ontdek de ruige schoonheid van Ierland! Kijkje ogen uit langs de Wild Atlantic Way en reis via Dingle Peninsula naar het westelijkste puntje van Europa. Dit werd door National Geographic de mooiste plek op aarde genoemd. Je verkent sfeervolle vissersdorpjes en de geheimzinnige meren, bergen en kliffen uit Keltische legendes. En natuurlijk genietje van de 'craic': de unieke sfeer in de Ierse pubs, waar gelachen, gedronken en gemusiceerd wordt. Zing je mee? JE VERBLIJFT in comfortabele hotels, perfect gelegen om de grootste schatten van Ierland (en Noord-Wales) te ontdekken. Vaak in leuke, levendige plaatsjes, zoals Kenmare (Ring of Kerry) en Dingle. Kijk op pharosreizen.nl voor alle hotelbeschrijvingen. INBEGREPEN 14x hotelovernachting met ontbijt retourovertocht Hoek van Holland-Harwich met Stena Line, met 2x overnachting in binnenhut 2x driegangendiner (beide in Dunoon Hotel of Beaches Hotel) retourovertocht Holyhead-Dublin met Stena Line 1x Engelstalige rondleiding met koffie en scone Christ Church Cathedral in Dublin kortingsbonnenboekje Ierse bezienswaardigheden live-tips onderweg (via WhatsApp) reisbescheiden met geheimtips en suggesties (route/uitstapjes) ANWB-reisgids Ontdek Ierland (1 per res.) PRIJZEN Kijk op pharosreizen.nl voor alle prijzen. Er is ook een 12-daagse (zoekcode 10686), een 21-daagse (zoekcode 15244) en een 25-daagse (zoekcode 21720) variant van deze reis, waarbij je een groter of kleiner rondje door (Noord-)lerland maakt. Vroegboekkorting voor 28/02/2018 tot max. 40,-! *Zie voorwaarden op www.pharosreizen.nl/ autovakantie/nachtje-weg. Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserveringskosten 20,-) en Calami teitenfonds 2,50). Wijzigingen voorbehouden. T T Bi www.pharosreizen.nl/gelezen-in/dagbladen 023-5542870 I ZOEKCODE 21719 Sommige ouders krijgen er geen genoeg van: de ene na de andere schattige foto van het grut verschijnt op Facebook. Toch kiezen ook ouders voor het andere uiterste. Van hun kind helemaal geen kiekjes en filmpjes online. Ze vrezen mis bruik en schending van de pri vacy. Wel of geen kinderfoto's online, wat is wijsheid? Laura Obdeijn Hannah Stöve Amsterdam Weeg de keuze goed af: voor wie plaats je de foto's? Wat zijn de risi co's? Scherm Instagram of Facebook af en houd Facebookgroepen ge sloten. Daarmee ver klein je de risico's van misbruik van foto's aan zienlijk. Deel de beelden al leen binnen bepaalde (Whatsapp)groepen en maak duidelijke af spraken met mensen over het verspreiden ervan. Onthoud dat veel foto's, zoals een profiel foto, gewoon zichtbaar zijn. Je kunt ook leuke gezinsfoto's maken zonder herkenbare kinderen erop. Foto grafeer ze bijvoorbeeld van bovenaf, of van de zij- of achterkant. Staat een kind toch duidelijk herkenbaar op de foto, maar wil je hem wel graag delen via sociale media, dan is het plaatsen van een emoji over de ogen of het gezicht eventueel een optie. Vermijd foto's waar van je weet dat ze ge makkelijk worden gefo toshopt tot een onsma kelijk beeld (denk: kind in zwembroek, likkend aan een ijsje).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16