C9 Rijp en groen voor de klas Ypsilon gaat samen met Vlaams Similes Feestavond voor 50 jaar dorpsraad Sluiskil Straatveger 2 Het basisonderwijs stevent af op een lerarentekort. Scholen ondervinden nu al volop problemen. Wie afstudeert op de pabo in Vlissingen, heeft de banen voor het uitkiezen. LERARENTEKORT ZORGWEKKEND A Commentaar Het duurt niet lang meer of Zeeuwse basisscholen moeten hun leerlingen naar huis sturen. Wegens een tekort aan leraren. Deze ernstige waarschuwing komt van de schooldirecties. Die zetten al enige tijd rijp en groen voor de klas om maar geen gaten te laten vallen. De grens van dit welwillende improviseren is in zicht. In de jongste voorspellingen komt het Zeeuwse basisonderwijs de komende jaren steeds tientallen nieuwe leraren tekort. Dit is niet meer op te lossen. De problemen met de mankracht in het basisonderwijs zijn niet van vandaag of gisteren. En ze zijn overal, ledereen zoekt naar oplossingen. Die vallen grofweg uit een in twee soorten. Het lapwerk, met grotere klassen, met schoolloze dagen, met het lokken van studenten of gepensioneerden. En de structurele verbetering, met meer salaris, met minder werkdruk en met een beter imago van het beroep. Het kabinet zet gelukkig in op de goede vari ant. Er komt veel meer geld. Naar het oordeel van de lera ren nog lang niet genoeg. Daarom hervatten zij de onder- wijsstakingen half februari met een estafette. Als die Zeeland aandoet, hebben de stakers sterke argu menten om hoog van de toren te blazen. Het lerarentekort is hier groter dan in de rest van het land. In Zeeland gaat het bovendien om leefbaarheid. Als de basis van het on derwijs hier niet op orde komt, dreigt versnelde vergrijzing en ontvolking. Als de basis van het onderwijs hier niet op orde komt, dreigt extra vergrijzing en ontvolking Een eerste samenzijn is t februari gepland, in cultureel centrum de Bijenkorf aan de Sportstraat in As senede. Similes houdt dan een praatcafé, waarvoor ook leden van Ypsilon Zeeuws-Vlaanderen uitge nodigd zijn. „Wij kunnen over en weer van elkaar leren", geeft regio naal Ypsilon-voorzitter Magda de Feijter de meerwaarde van de sa menwerking aan. „Zo'n praatcafé, waar je ongedwongen met elkaar ervaringen kunt uitwisselen, is daar een voorbeeld van." Ypsilon Zeeuws-Vlaanderen heeft Similes ook zeker wat te bie den. De regionale vereniging stond aan de wieg van Zeeuwse Gronden die kleinschalige, zelfstandige woonvormen biedt aan mensen met psychiatrische problemen. Verschillende keren hebben Vla mingen, onder wie oud-premier Wilfried Martens van België, al hun Over en weer kunnen we van elkaar leren licht opgestoken bij Zeeuwse Gron den. „En", weet De Feijter, „nu komt er zo'n zelfde kleinschalige woonvorm in Brugge." Het praatcafé 1 februari in Asse nede begint om 19.00 uur. ALMANAK Het was donderdag geen weer om een hond door te jagen. De wes terstorm zou hem zo optillen en enkele meters verderop doen lan den. Niet alleen honden waren in gevaar. Auto's reden door ruk winden plots op de andere weg helft. Vlaggen scheurden. Lan taarnpalen wankelden. Met an- dere woorden: voor de gemeente Terneuzen de perfecte dag om de straatveger aan het werk te zetten. De arme man. Met oog voor detail maakte hij de goten. Om vervol gens machteloos te aanschouwen dat de bladeren direct terug op de oorspronkelijke plek werden ge blazen. Binnenstad Hulst moet eenduidiger Fiona Hack presenteert boek SP doet mogelijk opnieuw mee ZUIDDORPE Linda Wille opent nieuwe praktijk Pim van Kampen is bestuurder van de 24 Bevelandse basisscholen van scholengroep Albero. Maar eind vo rig jaar stond hij zelf weer even voor de klas op De Tweemaster in Goes. Reden: er was geen andere invalkracht te vinden. Het is tekenend voor het leraren tekort dat dreigt in Zeeland. Inval lers worden schaarser, doordat deze tijdelijke krachten vaste banen aan geboden krijgen op basisscholen Van Kampen maakt zich grote zorgen. Als voorzitter van CPOZ, het bestuurdersoverleg van Zeeuwse basisschooldirecteuren, ziet hij dat veel basisscholen regel matig moeten improviseren om er voor te zorgen dat leerlingen lessen kunnen volgen. „Scholen zetten di recteuren, intern begeleiders, re medial teachers voor de klas, of voegen groepen samen. Dat kun je niet volhouden: mensen moeten doen waar ze goed in zijn. Boven dien willen we het ziekteverzuim zo laag mogelijk houden. Als een juf er veertien leerlingen bij krijgt, omdat een collega ziek is, dan gaat de werkdruk omhoog. Het gaat ten koste van het welzijn van leraren. Er komt een moment dat we kinderen naar huis moeten sturen Er komt een moment dat we kinde ren naar huis moeten sturen." Het Transfercentrum Onder wijs Zeeland, de invalpool waar bijna alle Zeeuwse basisscholen De dorpsraad Sluiskil bestaat anno 2018 nog steeds, wat reden is voor feest vanavond vanaf 19.30 uur in dorpshuis 't Meulengat. Hoofdact is zanger André Boot, ook dorps raadslid. Hij neemt iedereen mee op een muzikale reis door de afge lopen vijftig jaar. Met de raadsverkiezingen in aan tocht geven politieke partijen acte de présence. Ze mogen vertellen wat ze voor Sluiskil in petto heb ben. Een heet hangijzer is senioren huisvesting, al sinds het ontstaan van de dorpsraad. Eén van de oprichters van de dorpsraad, C. Bleyenbergh, noemde begin 1969 'als probleem voor Sluiskil als geheel het gebrek aan bejaardenhuisvesting'. 'Omdat hier niets is, trekken de bejaarden weg, vaak tegen hun zin'. „Dat is nog altijd de spijker op de kop", reageert huidig voorzitter Jan Dane. „Wij vechten daarom ook al jaren voor een woonzorgcentrum, in het belang van onze inwoners." zaterdag 20 januari 2018 Ypsilon Zeeuws-Vlaanderen, de vereniging van familieleden en naasten van mensen met (ern stige) psychiatrische proble men, bundelt de krachten met de Vlaamse zusterorganisatie Similes. Harmen van der Werf Terneuzen -Magda de Feijter, voorzitter Ypsilon Tip? redactie@pzc.nl HULST Het aanzicht van de Hul ster binnenstad moet eenduidiger worden, vin den onder meer de ge meente en de wijkraad. Daarom hebben ze het document 'Beeld van de binnenstad' opgesteld. Onder meer reclame-ui- tingen en terrassen moe ten in de toekomst meer op elkaar lijken, zodat de openbare ruimte niet te rommelig wordt. De raadscommissie Ruimte praat er dinsdag over in het stadhuis. TERNEUZEN Schrijfster Fiona Hack uit Wissenkerke presenteert woensdag haar nieuwe jeugdboek Allard en de magische zuurstok in de bibliotheek in Terneuzen. Hack schrijft van jongs af aan al gedichten en korte verhalen en nu komt ze met haar nieuwe verhaal waar het thema pesten in verwerkt is. Fiona Hack zal om 14.30 uur in de bibliotheek zijn om haar boek te presen teren. Toegang is gratis. TERNEUZEN De Socialistische Partij (SP) doet mogelijk weer mee aan de raadsverkie zingen in Terneuzen. De lokale afdeling is her start. Leden beslissen komende maandagavond over verkiezingsdeel name. Doet de SP mee, dan dingen 21 maart in Terneuzen veertien par tijen mee naar 31 zetels. De SP had eerder, van 2010 tot 2014, één zetel. Vervolgens trok de partij zich terug. Gezondheidspraktijk Linda Wille opent van daag, zaterdag, een nieuw onderkomen aan de Hoofdweg Noord 28 in Zuiddorpe. Dat ge beurt vanaf 14.00 uur met een lezing over de zes ziektefasen van Dr. Reckeweg. Vanaf 16.00 uur gevolgd door een openings-nieuwjaars- drankje. 'Dit is een probleem van ons allemaal' Cornelleke Blok Vlissingen -Pim van Kampen, voorzitter CPOZ De verbreding van het Kanaal Gent-Terneuzen sloeg diepe wonden in Sluiskil. Zo ontstond (bijna) vijftig jaar geleden één van de eerste Zeeuws-Vlaamse dorpsraden. Harmen van der Werf Sluiskil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 127