S Heel Noord-Beveland aan de zonnepanelen 'Waar we aan beginnen, maken we ook altijd af 7 CARNAVAL OUTFIT VOOR PAAR EURO BE Stel, je woont in een monumentaal pand op Noord-Beveland en het Je bespaart vijftien jaar lang op je energierekening dak is niet geschikt voor zonnepa nelen. Dan is het tóch mogelijk om te investeren in deze vorm van energie. Hoe dat in zijn werk gaat, weet Adrie Neuféglise als geen ander. De Zeeuws-Vlaming houdt zich onder de noemer Maak Onze Regio Duurzamer bezig met de oprich ting van energiecoöperaties in heel Zeeland. De pijlen zijn nu gericht op Noord-Beveland. „In zo'n ener giecoöperatie kunnen particulieren en kleine mkb-bedrijven meedoen die zelf geen panelen op hun dak kunnen of willen leggen, maar er wel in willen investeren", legt hij uit. De zonnepanelen komen op een groot dak te liggen in hetzelfde postcodegebied. De dakeigenaar krijgt geen vergoeding; na vijftien jaar zijn de zonnepanelen van hem. Als deelnemer heb je volgens Neuféglise wel de lusten, maar niet de lasten. „Je bespaart vijftien jaar lang op je energierekening en je be taalt geen installatie- en onder houdskosten." Volgens hem ligt het rendement van de zonnepane len op minimaal vijf procent, aan zienlijk meer dan een spaarreke ning bij een bank oplevert. Een certificaat (gelijk aan onge veer één zonnepaneel) kost zo'n 315 euro en per deelnemer is de mini- mumafname drie stuks. Per per soon of bedrijf is dus een kleine duizend euro nodig om mee te doen. Als directeur van Ribbstyle, het bedrijf uit Wemel dinge dat onder meer gas- en dampdichte coatings maakt, reist Martijn Meeuwse de hele wereld over. Tijdens die trips zag hij veel armoede. 'Daar moeten we maar eens iets tegen doen', vond hij. Niet veel later zag Color the World het levenslicht. De in 2010 opgerichte stichting is alweer toe aan zijn vierde pro ject. Er wordt geld ingezameld voor de bouw van een overdekte wachtruimte, omheining en ver- bandruimte bij een kliniek in het plaatsje Olebu in Ghana. Veel werk wordt doorgaans verzet door lokale aannemers, maar ook gaat een aantal mensen van de stichting altijd een week naar de betreffende locatie om de handen uit de mouwen te steken. „Dat doen we helemaal op eigen kos ten", zegt voorzitter Monique Schuit, die tevens medewerker is van Ribbstyle. Samen met Meeuwse en de trouwe vrijwilli gers Bram en Heieen de Waard stapt ze morgen in het vliegtuig naar Ghana. In het verleden zijn met het in gezamelde geld van Color the World ook al projecten gefinan cierd in Nicaragua, Cambodja en Gambia. In dat laatste land werd twee jaar geleden een watervoor ziening aangelegd. „We zoeken altijd samenwerking met een stichting van hier uit de buurt", legt Schuit uit. „In het verleden waren dat de Vrienden van Nica ragua, Sawasdee, Talokoto. Deze keer in de keus gevallen op Ony- ame uit Kapelle, dat zich inzet voor mensen in Ghana die onder de armoedegrens leven." In de persoon van Marleen van Asselt heeft deze stichting iemand die vaak in Ghana is. Schuit: „Zij heeft voor ons een presentatie ge geven over wat wij zouden kun nen betekenen voor de kliniek. Haar passie en bevlogenheid heb ben ons geraakt." Om het project te kunnen be kostigen is 12.500 euro nodig. Dat zamelt de stichting in met onder meer het verkopen van wijn, het ophalen van oud ijzer en een steentjesactie, waarbij mensen een steen voor de bouw in Ghana kunnen kopen. Ook worden po tentiële sponsors benaderd. „We merken wel dat het steeds moei lijker wordt om het geld bijeen te krijgen", zegt Schuit. „We gaan hoe dan ook altijd door tot het be nodigde bedrag is gehaald. Waar we aan beginnen, maken we ook af." We zoeken altijd samenwerking met een stichting van hier uit de buurt zaterdag 20 januari 2018 'S-HEERENHOEK Moeders die de rekken afschuimen op zoek naar die ene prinsessenjurk. Kinderen die hun nieuwe outfit stevig vasthouden en vriendin nen die elkaar helpen met pas sen. Het was gistermiddag top drukte op de carnavalsbeurs in 's-Heerenhoek. Dé plek waar je voor een paar euro een outfit voor het komende carnaval kunt vinden. Altijd al politieman willen zijn? 8 euro. Liever een kleurige broek met linten? 10 euro. Pruik erbij voor 2,50 en klaar. Siem heeft ook een nieuw pak gevonden. Zwart, met nep-prikkeldraad op de borst. Wat het is, is niet hele maal helder. Een tovenaar mis schien? Hij haalt z'n schouders op. „Ik ben er blij mee", zegt hij. Janet Welleman organi seert de beurs. „En ik ben zelf helemaal geen carnavalvier- der", lacht ze. „Ik vind het wel heel leuk om te doen." Veel tijd om te praten is er niet. De een na de ander staat met een big smile voor haar tafeltje. De outfit voor dit jaar is (groten deels) binnen. Laat het carna val maar beginnen. FOTO MARCELLE DAVIDSE Vrijwilligers van Color the World tijdens een bezoek aan Gam bia, waar een watervoorziening werd aangelegd. FOTO COLOR THE WORLD Samen investeren in zonnepa nelen. Als het aan Adrie Neufé- glise van zonne-energiecoöpe- ratie Maak Onze Regio Duurza mer ligt, gaat heel Noord-Beve land dat doen. Ellen Jobse Wissenkerke - Adrie Neuféglise, zonne-energiecoöperatie Op 31 januari en 6 februari zijn er informatieavonden, vanaf 19.30 uur in de voormalige brandweerkazerne in Wissen kerke. Wemeldinge - Monique Schuit, Color the World Meer informatie over de stich ting: www.colortheworld.nu. KIJKDAG WOENSDAG 31 JANUARI 16.00-17.00 UUR Beddewijkstraat 12 a Middelburg tlH.MA M Vraagprijs 74.800,- k.k. Ir hartje centrum gelegen pakhuis. Het ligt strate gisch op steenworp afstand van de winkelstraten en de markt. Dit pakhuis kan na wat aannpassingen voor diverse (werk-)doeleinden gebruikt worden. Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 126