Bloedtest ontdekt vroege kanker "Als fiscus gaan we door tot de laatste spaarder' EUWS 11 We dragen een collectieve verantwoor delijkheid voorons verleden „Wij staan in de peilingen op het ni veau waar we voor de Tweede Ka merverkiezingen ook stonden. Ik heb alle hoeken van de peilingen gezien. Het gaat erom dat je mensen weet te overtuigen. We kunnen nu een ander CDA laten zien dan toen. Toen zaten we net in de oppositie. In mijn ogen staan we nu aan het begin van een nieuwe periode waarin we veel van wat we belangrijk vinden ook in be leid kan worden omgezet." „Bij een goede uitslag is altijd de vraag: van wie komt die? Natuurlijk wordt een deel van de uitslag altijd nationaal bepaald. Van mij mag men verwachten dat ik maximaal bijdraag aan het lokale succes. Het is altijd een gezamenlijkheid waarbij er ook een nationale component is, maar ik hoop dat de lokale invloed groot is, omdat het CDA daar sterk is. Nu was het makkelijker lokaal mensen op de lijst te krijgen dan de vorige keer. Dat zegt iets." „De tijd is ook bij de CDA-achterban voorbij dat mensen moeten tekenen bij het kruisje omdat het CDA re geert. Daar ben ik me zeer van be wust. Per dag moeten we vertrouwen winnen. We moeten laten zien dat het CDA dat waard is." BALTIMORE Wetenschappers hebben een nieuwe bloedtest ont wikkeld die kanker in een vroeg stadium kan opsporen, nog voor dat patiënten klachten krijgen. De test detecteert 70 procent van acht veelvoorkomende soorten kanker. Dat melden de onderzoekers in het wetenschappelijk tijdschrift Science. De zogenoemde CancerSEEK, ontwikkeld door de John Hopkins University in Baltimore, test het dna in het bloed en eiwitten die bij kankerpatiënten voorkomen. Ook kijkt de test naar mutaties in zes tien genen die op kanker kunnen wijzen. De eerste resultaten zijn hoopgevend. De onderzoekers voerden de test uit bij ruim dui zend patiënten met niet uitge zaaide kanker aan de baarmoeder, lever, maag, alvleesklier, longen, borsten, darmen en slokdarm. Bij gemiddeld 70 procent klopte de test. Bij patiënten met baar moederhalskanker was de test het meest nauwkeurig (98 procent), bij borstkanker het minst. „Vroege opsporing van kanker is het aller belangrijkst bij het terugdringen van de ziekte", schrijven de onder zoekers. Eerste resultaten van test bij ruim duizend patiënten zijn hoopgevend De Australische wetenschapper Peter Gibbs spreekt bij nieuws zender ABC van een 'grote stap'. „Voor het eerst is een bloedtest ontwikkeld die ernstige vormen van kanker kan signaleren, waarbij we tot nu toe vaak moesten wach ten tot het stadium waarin zich al symptomen voordeden en de dia gnose te laat kwam." Alvleesklierkanker vertoont bij voorbeeld zo weinig symptomen dat de diagnose pas heel laat wordt gesteld, vaak in een fase waarin de ziekte al vergevorderd is en er uit zaaiingen zijn. De kans op gene zing is dan heel klein. De test is ontwikkeld voor mensen ouder dan 50 zijn en voor jongere men sen die ooit kanker hebben gehad. Veel zwartspaarders beweerden al vijftien jaar dat ze geen volledige openheid kunnen geven doordat de Kreditbank Luxemburg hun gege vens maar tien jaar zou bewaren. Of ze ontkenden überhaupt een reke ning te hebben. Voor de Fiscus was de stelling niet controleerbaar om dat Nederland geen verdrag had om gegevens uit te wisselen met Luxemburg. Dat land stond bekend om zijn strenge bankgeheim. Een deel van de rechtszaken liep daar door op niets uit. Toen in 2011 zo'n verdrag van kracht werd, kwam de Belasting dienst meteen in actie. „Ons werd duidelijk dat er wel degelijk bank gegevens over een langere periode dan tien jaar terug bestaan", vertelt projectmanager Frans van Krieken. „En dat zwartspaarders daarover zelfs correspondeerden met de bank." Volgens de programma-ma nager waren de Luxemburgse col lega's bijzonder coöperatief en is de informatie begin december ver- strekt.Dankzij de nieuwe informa tie kan het grootste deel van de res terende zwartspaarders nu alsnog worden aangepakt. „Er liggen nog flink wat betwiste aanslagen voor de rechter. De nieuwe informatie neemt onduidelijkheden daarover weg, bovendien kunnen we de geëiste boetes beter onderbouwen. Ook starten we mogelijk nieuwe strafzaken." Met het terughalen van de mil joenen wil Van Krieken een duide lijk signaal afgeven. „Dit laat zien: het loont niet om te blijven te trai neren. Als fiscus hebben wij een lange adem en gaan door tot de laat ste spaarder." Hij noemt het dom dat de 120 zwartspaarders persiste ren in hun verzet. Deze groep be lastingplichtigen leeft al vijftien jaar in onzekerheid, ze hebben veel geld en kosten in procedures ge stopt. En dan is er het morele aspect van bewust blijven liegen. Nu lo pen zij risico op een extra boete, ex tra aanslagen en strafvervolging." Met de nieuwe informatie hoopt de Belastingdienst KB Lux eindelijk af te kunnen afsluiten. Rekeningenproject Al met al is de Luxemburgse zwart- spaaraffaire van groot belang geble ken bij de bestrijding van illegale buitenlandse vermogens. „Het re keningenproject, zoals wij het in tern noemen, is de eerste keer dat de Belastingdienst duizenden zwartspaarders tegelijk aanpakte. De stroom aan rechtszaken die dat opleverde, heeft duidelijkheid ge geven over wat de Belastingdienst wél en niet mag bij het aanpakken van zwartspaarders. Daar borduren we in alle nieuwe zaken op voort." Hoeveel Nederlands zwart geld er exact resteert in belastingpara dijzen, weet Van Krieken niet. zaterdag 20 januari 2018 GO met ruim 14 procent van de stem men, nu staat u op 9 procent in de peilingen. De lokale politici krijgen bij verkie zingen niet de credits als het lan delijk niet lekker gaat. Voelt u de druk? Vreest u niet, omdat u nu regeert, met een slechte uitslag in een groef te komen waar het CDA niet meer uitkomt, zoals de PvdA over kwam? Vervolg van pagina 3 De Belastingdienst kan de laat ste 120 Nederlandse zwart- spaarders van het Luxemburgse KB Lux alsnog aanslaan voor miljoenen euro's. De sleutel blijkt het belastinguitwisselings verdrag met Luxemburg dat in 2011 van kracht werd. David Bremmer Rotterdammer Keuze uit 245 campings in 10 landen Luxe bungalowtenten, stacaravans en glamping Per eigen auto, het vliegtuig of de pendelbus Kindvriendelijke campings met uitgebreide animatieprogramma's

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11