«r s Ook in de misdaad ontwikkelen digitale technieken zich razendsnel 8 Criminelen weten hun zwarte geld steeds beter te verstoppen. Geheime bergplaatsen en bitcoins maken de jacht op hun vermogen steeds ingewikkelder, zegt het Openbaar Ministerie, dat in 2017 221 miljoen euro afpakte. Het afpakbedrag van exact 221.259.200 euro valt 196 miljoen euro lager uit dan in 2016. Dat recordbedrag van 417 miljoen was te danken aan een megazaak rond het Oezbeekse Telecombedrijf Vimpelcom, die 268 miljoen euro in het laatje bracht. Dit jaar waren de klappers minder groot. „Al met al zijn we tevreden over dit resul taat", stelt Marianne Bloos, hoofd van het Functioneel Parket van het OM, dat gespe cialiseerd is in fraude- en ontnemingszaken. „Toch streven we elk jaar naar meer." De jacht op crimineel geld wordt almaar lastiger omdat boeven hun vermogen steeds beter weten te verhullen. Ze kopen geen patserbak meer, ze leasen er een. Geld ver dwijnt vaker naar buitenlandse rekeningen. „Vroeger liepen geldkoeriers van de onder wereld met sporttassen vol bankbiljetten rond", zegt Bloos. „Nu zijn we soms drie da gen bezig een verborgen ruimte in een auto te vinden." Criminelen maken bovendien handig ge bruik van nieuwe betalingsmethoden zoals cryptovaluta als bitcoin of zogeheten debit- cards. Dat zijn oplaadbare plastic betaalkaar ten, die makkelijk over de grens kunnen worden gesmokkeld. De ontwikkelingen op elektronisch gebied gaan razendsnel, zegt Bloos. Ze houdt bij wijze van illustratie haar tablet omhoog. „Hoe lang bestaat de iPad? Ons doel is te laten zien dat misdaad niet mag lonen Nog maar een jaar of acht. Datzelfde gaat op voor de bitcoin. Criminelen maken slim ge bruik van nieuwe technologische ontwik kelingen. Dat dwingt ons in de jacht op cri mineel geld tot voortdurende innovatie. Niemand mag bij ons achterover leunen." Darknet Een voorbeeld van nieuw crimineel onder nemerschap is de zaak van Mohammed C., die xtc, speed, cocaïne en pure MDMA aan bood via het darknet, het versleutelde deel van het internet. Gebruikers uit 49 landen bestelden in anderhalfjaar tijd drugs met bitcoins ter waarde van zo'n 1,5 miljoen euro. C. probeerde justitie te slim af te zijn door die digitale munten wit te wassen, maar werd toch gepakt. In november werd hij veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. Zijn bitcoins en twee dure auto's zijn afge pakt. Steeds vaker moet het OM de grens over om criminele vermogens op te sporen. Vo rige maand nog was er een internationaal onderzoek naar een 64-jarige man uit Am sterdam die wordt verdacht van witwassen en belastingfraude. Het vermoeden was dat hij via familie in het buitenland de beschik king had over miljoenen euro's. Er volgden huiszoekingen in Amsterdam en in Tel Aviv. Op bankrekeningen in Nederland en Luxemburg is inmiddels beslag gelegd. De man mag niet meer over dat geld beschikken totdat een rechter erover heeft geoordeeld. Afgepakt vermogen: 2011 2017 In totaal heeft het OM beslag gelegd op meer dan 1,5 miljard euro. Dit is pas de eerste stap in het afpakproces. De rechter moet zich er dan nog over buigen of het OM het geld ook echt kan incasseren. Dat het afgelopen jaar voor 359 miljoen euro beslag is gelegd, doet Marianne Bloos goed. „Dit is ons potentiële incassobedrag, dus het is goed als die pot groeit. In een ideale situatie maken we een afpakzaak van elke strafzaak waarin crimi nelen geld hebben verdiend. Zo ver zijn we nu nog niet." Platzak Afpakken blijkt een zaak van een lange adem. Gemiddeld duren afpakzaken acht jaar. Vaak gaan het OM of de criminelen in hoger beroep. En zelfs als een afpakbedrag definitief toegewezen is door de rechter, is de incasso ervan moeilijk. Criminelen zeg gen namelijk vaak niet te kunnen betalen. Zo was er de hennephandelaar die nog 641.841 euro moest voldoen. Omdat hij plat zak zei te zijn, kreeg hij een betalingsrege ling. Dat ging goed tot de FIOD vorig jaar een schip van hem opspoorde dat op weg was naar Spanje. Dat schip leverde in één klap het resterende geld op. „Soms is het frustrerend dat zaken zo lang duren", zegt Bloos. „Maar we laten het er nooit bij zitten. Criminelen mogen niet wegkomen omdat ze doorprocederen." Het plukbedrag van het afgelopen jaar valt eigenlijk nog hoger uit dan 221 miljoen. Be talingen aan slachtoffers of aan de fiscus zijn in dat bedrag niet meegerekend. Zo raakte incassofraudeur Gerard U. uit Apeldoorn in december vorig jaar zijn Thaise villa kwijt. De verkoop van die woning komt nu ten goede aan de gedupeerden. Ook een boot met een waarde van enkele tonnen kon afgelopen jaar niet worden bij geschreven. Het poolexpeditieschip, dat is gebruikt door drugssmokkelaars, werd ge schonken aan het Scheepvaart Transport College in Rotterdam. Bloos sluit soortge lijke maatschappelijke herbestemmingen van crimineel goed voor dit jaar niet uit. Bloos: „Dat sommige bedragen niet mee tellen in ons afpakresultaat is niet belang rijk. We bekijken per zaak wat de meest ef fectieve maatregel is. Ons primaire doel is om slachtoffers te kunnen compenseren en om te laten zien dat misdaad niet mag lo nen." r_ aSj- ■co vrijdag 19 januari 2018 GO Crimineel verstopt zijn geld steeds slimmer Koen Voskuil Amsterdam —Marianne Bloos (OM) miljoen miljoen S S 5 A In beslag genomen geld en telefoons. FOTO POLITIE A De politie nam vorig jaar spullen in beslag in Soest, fotocasparhuurdeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8