6 OORLOGSGRAVEN RECONSTRUCTIE Wie waren ze en waar droomden ze van, voor ze ver van huis stierven? Scholieren zoeken het levensverhaal van de in Holten begraven Canadese soldaten. Het werk van de scholieren betekent zoveel meer dan alleen een goed cijfer De Canadese erebegraaf plaats in Holten telt bijna 1.400 graven van militairen. Jongens en mannen die waren be trokken bij de bevrijding van Neder land in 1945. Maar ook vaders, zonen of broers met een eigen leven vóór hun diensttijd. De vrijwilligers van het Informa tiecentrum Canadese Begraafplaats Holten (ICBH), dat in 2011 werd ge opend naast de begraafplaats, zijn al jaren bezig de gesneuvelde soldaten een 'gezicht' te geven. Door te achter halen waar ze vandaan kwamen en wat voor leven ze ooit leidden. Een moeizame speurtocht is het vaak. In sommige gevallen kwam via familie of lokale overheden in Canada meer informatie beschikbaar. Maar veel levensverhalen van de ge sneuvelden - vaak jongemannen van even in de 20 - vertonen flinke hia ten. Vaak beschikt het centrum ook niet over meer dan een naam en een foto. „Een doorbraak voor ons was de beslissing van de Canadese overheid om een aantal archieven ook online open te stellen. Hierdoor hebben we al gegevens over gesneuvelde mili tairen kunnen aanvullen via de inzet van Canadese scholieren met wie we contact legden via veteranen", zegt Henk Vincent van het ICBH. „Daarop voortbordurend leek het ons een goed idee om ook Neder landse scholieren te interesseren. Het mes snijdt dan aan twee kanten. Wij krijgen meer informatie over de sol daten hier op de Holterberg en de scholieren kunnen er voor hun stu die een werkstuk of project van ma ken." Het informatiecentrum heeft het project de naam 'Geef elke steen een verhaal' gegeven en mikt op de klas sen drie en vier van havo/vwo. Leer lingen stellen met behulp van de dienstdossiers, die zich in Canadese archieven bevinden, een biografie op van een omgekomen Canadese sol daat. Resultaten Vincent: „We hebben al goede resul taten geboekt met de scholen die participeren in het project. We wer ken op dit moment samen met onder meer de scholengemeenschappen Canisius in Almelo en Tubbergen, het Carmel in Oldenzaal, het Mon- tessori College Twente in Hengelo en Jacobus Fruytier in Rijssen. Als leer lingen een biografie klaar hebben, wordt het project afgesloten met een excursie in ons centrum en op de be graafplaats. Leerlingen presenteren dan hun resultaten aan ons, de do centen en medeleerlingen." Inmiddels is er in het kader van het project een samenwerking opgezet met het Memory Museum in Nijver- dal, waardoor een complete dag excursie kan worden aangeboden. „In Holten zal aandacht worden be steed aan de bevrijding en de geval len Canadezen. In het Memory Mu seum ligt de nadruk vooral op de be zettingsjaren, waar een bezoek aan een nagebouwde barak uit een con centratiekamp en een bunker uit Normandië tot de mogelijkheden be horen. We hopen natuurlijk dat meer scholen geïnteresseerd raken in ons project, want er liggen hier nog veel soldaten over wie we minimale in formatie hebben; soms niet meer dan een naam en enkele foto's." Het project 'Geef elke steen een verhaal' wordt kosteloos aan scholen aangeboden. Scholen krijgen de dos siers digitaal aangeleverd. Behalve de dossiers stelt het ICBH lesmaterialen beschikbaar die bestaan uit onder meer bevrijdingsfilmpjes, achter grondinformatie en handleidingen. Biografie Na afronding van het project gaat het ICBH ervan uit dat de door de leer lingen gemaakte biografieën aan het ICBH aangeboden worden. Die wor den toegevoegd aan de reeds be staande biografieën in het digitale ar chief van het centrum. Dat is toegan kelijk voor de circa 30.000 mensen die jaarlijks het centrum bezoeken, de scholen nog uitgezonderd. Vincent: „Afgelopen schooljaar na men bijna 600 leerlingen deel aan ons project. Zij kunnen nu zelf zien hoe de door hen verzamelde infor matie wordt gebruikt in ons cen trum. Hun werk betekent immers zoveel meer dan een goed cijfer voor een geschiedeniswerkstuk of een groepsproject." vrijdag 19 januari 2018 GO Gesneuvelde Canadezen krijgen hun 'leven' terug Ronald Vrugteman Holten Henk Vincent, ICBH M Leerlingen leggen na de presentatie van de door hen ge schreven levens verhalen een roos op de graven van de bewuste Cana dese militairen. FOTO ICBH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6