M 'Uitbreiding spoedzorg onvoldoende' 7 PLATTELANDERS ZEVEN KEER OP DE PLANKEN A De Plattelanders trekken ongetwijfeld weer volle zalen in het Ledeltheater. De jongerengroep van de toneelvereniging houdt het in het stuk dichtbij huis: zelfs schilder Johnny Beerens draaft op. De Spooktrein De Tovenaar van OZburg Verzamelbeurs in Kameleon overstijgt dat van veel andere ama teurgezelschappen, vindt Van- tomme. „Het is zaak dat vast te houden. Er is verloop door studie en verhuizing. Gelukkig hebben Een regisseur moet nooit te lang blijven we er twee nieuwe spelers bij, en twee van de jongeren zijn doorge stroomd. Dat laatste is mooi. De Jongeren Plattelanders vormen de kweekvijver van de vereniging." Het stuk van dit jaar is een men geling van thriller en komedie. „Dit is niet zo'n typisch komisch stuk waarin je al moet lachen om de typetjes. Het is serieuzer, toe schouwers wachten met spanning op de afloop. Zie het als een span nend stuk waarin gelachen mag worden." Van Kansas naar Oostburg Bij de Jongeren Plattelanders gaat het er ook spannend aan toe. Ze spelen het stuk 'De tovenaar van OZburg', naar het bekende verhaal 'The Wizard of Oz' uit 1939. Dat is bewerkt door Monika van de Ree, die in het stuk de Amerikaanse staat Kansas verruilde voor Oost burg. „Ik kwam zijdelings in aanra king met de Plattelanders", vertelt ze. „Ik heb ooit geholpen met de to- neelkleding. Maar regie voeren leek me het einde. Ik heb de kans gekre gen en gegrepen. De hoofdrolspe lers zijn gebleven. Dorothy, haar hond Toto, de vogelverschrikker, de blikkenman, de leeuw en natuur- Ik heb het stuk bewerkt met een knipoog naar onze streek lijk de tovenaar. Alles met een knip oog naar onze streek." Monika voegde dan ook regionale figuren uit het heden en verleden toe. We zien Jantje van Sluis, Anna ter Mui den, maar ook schilder Johnny Bee rens voorbij komen. De Plattelanders spelen vier keer in het Ledeltheater in Oostburg. Op de zaterdagen 3,10 en 17 februari om 20.00 uur en zondag 18 februari om 14.00 uur. Op zaterdag 24 februari volgt nog een voorstelling in De Halle in Axel, om 20.00 uur. De jongeren staan in het Ledel theater op zondag 4 februari om 14.00 uur en op vrijdag 9 februari om 20.00 uur. 'OUDJES' JONGEREN Sinds eind jaren zeven tig van de vorige eeuw brengt toneelvereni ging De Plattelanders een voorstelling op de planken. Het leverde al tientallen keren een uitverkocht Ledelthea ter op. Sinds vier jaar is er tevens een toneelstuk van de 'Jongeren' te zien en te beleven. Dit jaar hebben de 'oudjes' gekozen voor de komi sche thriller De Spooktrein. Regis seur is voor het derde jaar West- Vlaming Damien Vantomme. Die werd aanvankelijk voor twee jaar vastgelegd. „Een regisseur moet nooit te lang blijven", licht hij toe. „Maar werken met De Plattelan ders is zo prettig, dat ik er een jaar aan vast heb geplakt." Het niveau van De Plattelanders TERNEUZEN Wim en Linda Hage houden morgen een verzamelbeurs in centrum De Kameleon aan de Leliestraat (ingang aan de Dokweg) in Terneuzen. Dat doen ze drie keer per jaar. De beurs richt zich op ver zamelaars van 'traditionele' spullen als postzegels, munten en ansicht kaarten. „We doen dit omdat de postzegelclub ermee stopte", ver telt Linda Hage. „Dat vonden we zonde, want er is zeker vraag naar. Dat zien we wel aan het aantal be zoekers, dat loopt prima. Er komen zowel Zeeuws-Vlamingen als Bel gen op af." De beurs is te bezoeken van 09.00 uur tot 16.00 uur. Om 15.00 uur is er een veiling. Er is ook eten en drin ken te koop. De toegang is gratis. De RMDO, die het gemeentebe stuur op allerlei thema's van advies voorziet, reageert in een brief op het plan van ZorgSaam om de spoedzorg in het ziekenhuis in Oostburg vanaf medio maart uit te breiden. Dat gebeurt summier, on der meer door de beschikbaarheid van diensten als gipsen, spalken en het maken van röntgenfoto's in de avonduren te verruimen. Zorg Saam en huisartsenorganisatie Nucleus hadden zelf liever een rui mere uitbreiding gezien, schreven ze eerder in een rapport. Dat kost een half miljoen euro, en dat is er niet. Het huidige, uitgeklede plan kost 250.000 euro. Dat is wel haal baar, vinden de organisaties. Met de verruiming van de dien sten wil ZorgSaam meer klanten naar de spoedzorg trekken. Veel in woners van de streek en toeristen zoeken nu nog hun heil in Knokke. Maar - hoe goed bedoeld ook - de huidige plannen zijn 'geen sub stantiële en structurele verbete ring', meent de RMDO: mensen zullen blijven kiezen voor het zie kenhuis in Knokke - zeker nu door een gloednieuw hospitaal wordt De huidige plannen voor de spoedzorg zijn geen structurele verbetering geopend. De RMDO vindt onder meer dat er constant een zieken huisarts aanwezig moet zijn in Oostburg, en dat alle diensten 24 uur per dag aangeboden moeten worden. Dat kost naar schatting zo'n twee ton extra per jaar. Om dat mogelijk te maken zou de ge meente Sluis moeten meebetalen. Toeristenbelasting De RMDO geeft ook een voorzetje voor waar dat geld vandaan kan ko men: omdat veel toeristen van de spoedzorg gebruik maken en die afdeling juist ook voor hen verder wordt opgetuigd, zou de toeristen belasting omhoog kunnen. Verte genwoordigers van ZorgSaam en Nucleus zijn sceptisch over het idee, lieten ze al weten. Zo is alleen al het vinden van een extra zieken huisarts een lastige opgave. Poli tiek Sluis heeft nog niet gerea geerd. vrijdag 19 januari 2018 Spannend, maar je mag ook lachen - Damien Vantomme, regisseur De Plattelanders Dorothy uit Oostburg vindt haar omgeving maar niets en 'verhuist' naar het land van haar dromen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE - Monika van de Ree, regisseur Jongeren Plattelanders Kaartverkoop en informatie: deplattelanders.nl. Een groepje mensen strandt in de stationswachtkamer van een klein, afgelegen platte landsstation. Ze zullen hier de nacht moeten doorbrengen, aangezien er die avond geen trein meer komt. De stations chef vertelt hen een beangsti gend verhaal over een spook trein die om middernacht het station passeert en adviseert het gezelschap weg te gaan. De bezoekers besluiten toch te blijven. De voorspelde ge volgen blijven dan ook niet uit... Wilma Valk Dorothy vindt wonen in Zeeuws-Vlaanderen maar niks. Ze verlangt naar een plek waar het gras groener is. Als een storm haar en haar hondje naar de kleurrijke we reld van haar dromen blaast, blijkt echter al snel dat ook groen gras gewoon gemaaid moet worden en slaat de heimwee toe. Dorothy gaat op zoek naar de tovenaar uit OZburg, de enige die haar kan helpen de weg terug naar huis te vinden... Oostburg Uitbreiding van de spoedzorg in het ziekenhuis in Oostburg heeft alleen zin als het om een wezenlijke verbetering van de diensten gaat. Desnoods moet het gemeentebestuur in Sluis meebetalen aan verdere op waardering. Dat vindt burgerad viesgroep RMDO Sluis. Martijn de Koning Oostburg -RMDO Sluis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 66