Doe Nederland niet op slot Arbeidsmigrant mag mogelijk in Braakman Man moet na 30 jaar cel in voor zedenzaak Kiespijn 2 De 78 beste vmbo'ers van Zeeland toonden gisteren hun kunsten tijdens de provinciale vakwedstrijden Skills Talents en de Cooking Battles in Middelburg. Naar de finale WEDSTRIJDEN VMBO'ERS COOKING Commentaar Een korte winterstorm raast over Nederland. We blij ven beduusd achter. Want de tol is hoog. Drie doden en een ontwricht land. Het treinverkeer is ook vandaag nog niet op orde. Het stormwaarschuwingssysteem werkt goed, met de codes geel, oranje en rood. Dit keer geen discussie over vals alarm en dus over onnodige paniekzaaierij. Nu komt eerder de vraag op, of Nederland aan Code Rood harde verkeers maatregelen moet verbinden. De weg over de stormvloed kering in de Oosterschelde wordt donderdagochtend wel preventief afgesloten, maar verder loopt het verkeer pas vast door het kantelen van vrachtauto's of door bomen op de rails. Het preventief blokkeren van wegen en het stoppen van het treinverkeer lost waarschijnlijk weinig op. Dan is er wel minder chaos, maar dan kunnen nog veel minder mensen zich verplaatsen. En het zou gisteren niets hebben veran derd aan de fatale gevolgen van de storm. De drie doden vallen in andere omstandigheden. Het lijkt verstandig Code Rood toch vooral te zien als een indringende oproep om zeer voorzichtig te zijn. Niets meer en niets minder. Voor de een betekent dit thuisblijven. Een ander zal toch het verkeer in gaan. Zo moet het blijven. Een storm houdt lang niet overal even heftig huis. Bijvoor beeld in Zeeland valt het deze keer mee. Ook dat is een goede reden om Nederland bij een Code Rood niet com pleet op slot te doen. Code Rood is niet meer dan een dringende oproep om zeer voorzichtig te zijn Van Hulle erkende woensdag in de raadscommissie Omgeving dat er een oplossing gezocht moet wor den voor de groeiende stroom ar beidsmigranten. „We merken dat er veel vraag naar huisvesting is en in de kernen zien we op plaatsen waar het zich concentreert dat er problemen beginnen te ontstaan." Een deel van de buitenlandse werknemers vindt onderdak in het Hoekse vakantiepark. Tot ergernis van een deel van de vaste bewoners. Volgens Van Hulle bereiken hem niet direct veel klachten van de Ver eniging van Eigenaars. „We pikken geluiden op. Signalen die variëren van 'we zien vreemde auto's rijden' tot gevallen waar de politie inge- We onderzoeken of het aan het veranderen is in een Sodom en Gomorra schakeld moet worden. We onder zoeken of het aan het veranderen is in een Sodom en Gomorra en wat de mogelijkheden zijn om een tij delijke herbestemming mogelijk te maken waardoor mensen er mogen wonen." ZEELAND 6 ALMANAK De Terneuzenaar (38) vond het gisterochtend welletjes. Hij liep al weken met kiespijn rond. Foute boel, zoveel was zeker. En dus belde hij zijn Belgische tand arts. Die trakteerde hem dezelfde middag nog op een wortelka naalbehandeling. Daar had hij meer verstand van dan van Ne derlandse postcodes. Op de fac tuurhad hij braaf'4535 Bernhard Willem' uitgetikt. Doorlopende bezoektijden Lauret tijdelijk secretaris Frans Verwilligen in De Binnendéur TERNEUZEN Dekzwabbersop culturele avond Het is alsof ze een echt restaurant draaiende houden, met een me nukaart, gasten en een strakke planning. Vmbo'ers van vier middelbare scholen werken zich donderdag in het zweet om een driegangen- lunch te bereiden in de keuken van mbo-school Scalda in Middel burg. Ze hakken mango's in kleine stukjes, snijden kipreepjes en bak ken naanbrood. Ouders en docen ten zitten klaar om de gerechten te proeven. Tussen de fornuizen lo pen twee chefkoks die de leerlin gen beoordelen. Ze proeven het resultaat natuurlijk, maar letten ook op de vaardigheden. Om de 'cooking battles' te win nen, moeten de leerlingen alles uit de kast halen, weet Michiel Hardy, die docent is op mbo-school Scalda. „De beste vmbo'ers van de scholen staan hier tegenover elkaar. Ze moeten laten zien dat ze kunnen samenwerken, dat ze goed kunnen voorbereiden en dat ze kunnen omgaan met tijdsdruk." Alle leerlingen maken dezelfde gerechten, maar bedenken zelf hoe ze het gerecht presenteren. „Het komt aan op creativiteit." Hardy hoopt dat de vmbo'ers met uitda gende opdrachten warm gemaakt worden voor een baan in de horeca. „We bieden ze een podium, en ze kunnen een dagje proeven van het vak. Ik heb al van de juryleden ge hoord dat er talenten tussen zitten. We hopen ze straks natuurlijk te rug te zien in de Zeeuwse horeca." Ook de techneuten, timmerlie den, verzorgenden, ICT'ers en on dernemers van de toekomst laten zien wat ze in huis hebben. De leer lingen van de afdeling zorg en wel zijn moeten een uitstapje voor se nioren organiseren naar de dieren tuin. De elektriciens leggen een buitenlamp met tijdschakelaar aan, of een oplaadpunt voor een elektri sche fiets. Scalda-docent Ruud Pijls haalt de talenten er zo uit. „Ze kun nen allemaal een tekening lezen, maar een goede vakman onder scheidt zich doordat hij zich niet snel uit het veld laat slaan." De winnaars van de provinciale vakwedstrijden doen op 17 maart mee aan de landelijke finale van de Skills Talents in Zwolle. WINNAARS Een 71-jarige inwoner van de ge meente Sluis is veroordeeld tot 28 maanden gevangenisstraf in een 30 jaar oude zedenzaak. De man is schuldig bevonden aan het jaren lang seksueel misbruiken van zijn toen minderjarige dochter in de ja ren 80. Tegen de man was drie jaar cel geëist. Twee dochters hadden aangifte gedaan tegen hun vader. Het mis bruik van de oudste was verjaard. Volgens de verklaringen van de jongste dochter, inmiddels 41 jaar, begon het misbruik in juli 1981 toen zij 5 jaar was. Het mis bruik ging door tot 1988. De doch ters stapten vorig jaar naar de poli tie met hun verhaal. Na zijn aan houding bekende de man tegen over de rechtercommissaris dat hij zijn zijn handen niet had kunnen thuishouden. De rechtbank in Mid delburg vat dit op als een bekente nis. Tijdens de zitting twee weken geleden toonde de man geen spijt of berouw. Dit wordt hem door de rechtbank zwaar aangerekend. Het komt zeer zelden voor dat een aangifte van misbruik dat zo lang geleden is gebeurd tot een rechtszaak leidt; laat staan tot een veroordeling. De advocaat van de verdachte gaat in hoger beroep. vrijdag 19 januari 2018 n Wethouder Frank van Hulle denkt aan een tijdelijke herbe stemming van Marina Beach in de Braakman om huisvesting van arbeidsmigranten mogelijk te maken. Maar eerst wil hij na gaan of het vakantiepark werke lijk verandert in een 'Sodom en Gomorra'. Guido van der Heijden Terneuzen - Frank van Hulle, wethouder Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De bezoektijden op de afdelingen neurologie en cardiologie (afdeling A1) van het ziekenhuis in Ter- neuzen blijven 'doorlo pend' tussen 14.00 en 20.30 uur. Een drie maanden durende proef werd door patiënten en verpleegkundigen als po sitief ervaren, laat Zorg- Saam weten. De organisatie gaat nu bekijken of ook op an dere afdelingen 'doorlo pend bezoek' wordt toe gestaan. OOSTBURG Frangois Lauret is in de gemeente Sluis benoemd tot tijdelijk gemeentese cretaris - het hoofd van de ambtenaren. Lauret was zo'n vijftien jaar lang gemeentesecretaris in Terneuzen en ging daar afgelopen zomer met pensioen. Hij wordt ingevlogen we gens langdurige ziekte van de huidige gemeen tesecretaris Samira de Kievit. Hoe lang Lauret in Sluis blijft is nog niet be kend. KLOOSTERZANDE Zanger en troubadour Frans Verwilligen treedt zondag op tijdens 'Uit op Zondagmiddag' in dorps huis De Binnendéur in Kloosterzande. Hij zingt oude en nieuwere, Ne derlandse en Engelsta lige nummers. Aanvang 14.30 uur, entree 2 euro. Ook loopt er een exposi tie in De Binnendéur met werk van Heidi de Vree. Zij maakt kleurrijke land schappen, portretten en collages met zand en schelpen. De Dekzwabbers treden vanavond op tijdens een culturele avond in De Veste aan het Oostelijk Bolwerk in Terneuzen. Die wordt georganiseerd door Stichting Welzijn Ouderen Terneuzen. De avond begint om 18.00 uur, het optreden staat gepland om 19.30 uur. Entree kost 4 euro. Leerlingen Cornelleke Blok Produceren, Installeren en Energie: Calvijn College in Krabbendijke. Zorg en Welzijn: Calvijn Col lege in Middelburg. Media, Vormgeving ICTCal vijn College in Krabbendijke. Economie Ondernemen: Calvijn College in Middelburg. Horeca, Bakkerij Recreatie: Goese Lyceum in Goes. Dienstverlening Producten: Christelijke Scholengemeen schap Walcheren in Middel burg. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 63