Haven Tholen krijgt snelle reddingsboot Prenataal bezoek in Goes blijft DRICKX Toneelvereniging uit Oud-Vossemeer bestaat honderd jaar machinist 7 Toneelvereniging Sint Joseph uit Oud-Vossemeer bestaat honderd jaar. Dat wordt in september gevierd. Zaterdag is er eerst de jaarlijkse uitvoering: Geruchten. Geruchten' speelt zich af rondom een echt paar dat tien jaar ge trouwd is en een feestje houdt. Een klucht, vertelt secretaris, toneel speler én regisseur Eric van Hees. „De teksten en grappen volgen el kaar snel op. Het moet vlot ge speeld worden. Toneelspelen heeft nog steeds een beetje een oubollig karakter, maar dat is niet altijd te recht. Kijk naar de landelijke voor stellingen. Er komen steeds meer kluchten en blijspelen terug in het moderne aanbod van theaters. En acteur Bas Muijs is op tournee met een theatergezelschap dat kluch ten speelt." Sint Joseph heeft jaarlijks een uitvoering in januari. Afgelopen zaterdag was er een middag- en avondvoorstelling in De Vossen- kuil, komende zaterdag volgt nog een avondvoorstelling. Volksver maak, noemt Van Hees dat. „Het dorp loopt uit om de voorstelling te bekijken. Zo'n sfeer hangt er wel omheen. Maar bij de avondvoor stelling zitten er 250 mensen bin nen. Dat is een behoorlijk aantal. Ze moeten een leuke avond heb ben, we willen ze vermaken. Dan is een voorstelling geslaagd. En als het stuk gespeeld is zoals het ge speeld moet worden." Sint Joseph telt 35 leden, van wie er een kleine twintig toneelspelen. „We kunnen putten uit zes a ze ven mannelijke rollen, en tien a twaalf vrouwelijke rollen", zegt Van Hees. „We kunnen uit elke leeftijdscategorie mensen halen, maar elke toneelvereniging heeft moeite met het vinden van man nelijke spelers. Op de één of an dere manier is dat lastig. Ik durf er niet goed de vinger op te leggen waarom dat is. Zelf was ik al jong bezig met teksten en sketches. Of ik verzon liedjes. Carnaval vond ik leuk. Toneel is ook iets heel anders dan voetbal. Het is cultureel. Zo moet je ook denken en bezig zijn. Misschien dat dat niet zo één- twee-drie bij een jongen opkomt als die opgroeit." Mannen Frappant genoeg bestond de van oorsprong katholieke vereniging tot halfjaren zeventig alléén uit mannen. Vrouwen mochten geen lid worden, vertelt Van Hees, die zelf al sinds 1992 onderdeel uit maakt van de toneelgroep. „Het is een hobby, maar je wilt het beste uit jezelf halen. Natuurlijk kun je groei doormaken als toneelspeler. Dat is juist de bedoeling. Als speler raak je steeds meer vertrouwd met Het oubollige karakter van toneel is niet altijd terecht hoe er gespeeld moet worden. Je kunt groei doormaken tijdens het seizoen. Dus naarmate de repetities vorderen, wordt je beter en groei je in je rol. Maar je kunt ook over de jaren heen steeds beter worden. Dat het repeteren makkelijker gaat of dat je beter typetjes kunt doen. Je gevoel voor timing en snelheid ontwikkelt. Er is ook groei als ver eniging. De spelers raken beter op elkaar ingespeeld. Ze weten wat ze van elkaar kunnen verwachten. Dat is mooi als je dat ziet." Aanleiding voor een extra red dingsboot is een aanvaring op het Schelde-Rijnkanaal, vier jaar gele den, tussen een passagiersschip en vrachtschip. Een Poolse tanker zonk toen bij Nieuw-Vossemeer. Gaat het mis, dan kan de blus boot uit Dinteloord niet altijd bin nen drie kwartier aanwezig zijn. Daarom is een snelle boot nodig die kan blussen en mensen ver voeren. Zo'n boot komt in maart in de haven van Tholen te liggen. Met een maximale snelheid van ruim zestig kilometer per uur is de brandweer binnen een half uur ter plaatse. Bijkomend voordeel is dat de boot twintig opvarenden kan vervoeren. „Brandweer Tholen kan met de boot de eerste klappen uitdelen, waarna de Fury het over neemt", zegt Eric Lems van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ). De boot komt er na onderzoek van de Veiligheidsregio. Dat ziet de kans op incidenten op het Schelde-Rijnkanaal toenemen. En dat heeft meerdere oorzaken. Jaar lijks neemt de passagiervaart met twintig procent toe. Ook vervoe ren tankers steeds meer gevaar lijke stoffen. Een derde gevaar zit in het feit dat boten steeds vaker met buitenlandse bemanningen varen, met communicatieproble men als gevolg. Toch is de veilig heid op het Schelde-Rijnkanaal groter dan op de weg, zegt Lems. In 2016 stond de teller op zestien incidenten, uiteenlopend van een kleine aanvaring tot een auto te water. Jaarlijks passeren een kleine 80.000 schepen de binnen- vaartweg tussen Antwerpen en Rotterdam. Dat zijn er net zoveel als tussen Rotterdam en Duits land. De helft vervoert gevaarlijke stoffen. GOES Kwetsbare aanstaande ouders in Goes kunnen ook dit jaar gebruik maken van een pre nataal huisbezoek door een me dewerker van de GGD. Dat heeft de gemeente besloten. In 2017 was deze extra begelei ding tijden de zwangerschap voor het eerst beschikbaar en dat is goed bevallen. Hij is bedoeld voor kwetsbare zwangere vrou wen als tienermoeders, vrouwen in een onveilige omgeving of moeders met een verstandelijke beperking. De gemeente Goes heeft be sloten het prenatale huisbezoek extra in te kopen bij de GGD bo venop de wettelijk vastgelegde taken. Ook een huisbezoek aan alle kinderen van 18 maanden wordt aan het pakket toege voegd. Voor ouders die proble men hebben met opvoeden, is er een traject waarbij thuis ge maakte videobeelden met een deskundige worden besproken. voor op een mobiele kraan vrijdag 19 januari 2018 BH Sint Joseph zorgt voor lach en klucht Michiel Bouwman Oud-Vossemeer Toneelvereniging Sint Joseph speelt Geruchten, foto johan van der heijden - Eric van Hees, regisseur Tholen krijgt een snelle red dingsboot en een boothuis in de haven. Dat is nodig voor het sneller bestrijden van een ramp op het Schelde-Rijnka- naal. De capaciteit is nu, met alleen blusboot Fury 4 in Din- teloord, ontoereikend. Timo van de Kasteele Tholen grondverzet bv waterwerken rioleringswerken minigraafverhuur Wij zijn opzoek naar een In bezit van VCA Rijbewijs B en Hijsbewijs. Wie komt ons team versterken! Neem contact op: Molenbosstraat 6 4641 SK Ossendrecht Tel.: 0164 67 26 44 06 5340 4534 info@hendrickxgrondverzet.nl www.hendrickxgrondverzet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 62