'Extreem weer is grootste bedreiging' 5 gens die vanwege de harde wind waren gekanteld. „Die vrachtwa gens zijn echte windvangers, zeker als ze zonder lading rijden", zegt Arnoud Broekhuis van de Ver- keerscentrale ANWB. „De chauf- De ANWB heeft de indruk dat vooral veel Poolse truckers in de problemen kwamen KLIMAAT feurs kennen de gevaren, maar ze nemen de gok. Op alle noord- zuidverbindingen kantelden vrachtwagens op de bruggen en kwam het verkeer tot stilstand." Er is geen verbod om met vracht wagens te rijden in een storm. De ANWB heeft de indruk dat de waaghalzen voor een deel Poolse truckers waren. „We denken er met Transport en Logistiek Nederland over na hoe we deze groep kunnen bereiken in situaties zoals deze. Misschien met pictogrammen en borden in an dere talen." Bijna alle huisbezitters hebben een opstalver zekering die schade aan woningen dekt, zoals kapotgeval- len dakpannen of schade door om vallende bomen. Vergelijkingssite voor verzekeringen Independer meldt dat verzekeraars vergoeden als het windkracht 7 of meer waait. Wel geldt er vaak een hoger eigen risico bij stormschade. Takken en bomen op auto's is een ander verhaal. Dat hangt af van de autoverzekering. Wie alleen WA is verzekerd, heeft dikke pech. Tenzij die omgevallen boom van de gemeente al rot was en de ge meente daar al verschillende keren op was gewezen. Maar juridisch is dat bijna niet hard te maken. De hoogte van de schade wordt later vandaag verwacht, maar loopt waarschijnlijk in de tientallen miljoenen euro's. Ook op treinstations was schade. Op Den Haag Centraal kwamen glasplaten naar beneden; het sta tion werd enige tijd afgesloten. Om kwart over 11 ging ook Schip hol vrijwel helemaal op slot. Er werd nog mondjesmaat gestart en geland. Vertrekhallen 1 en 2 gingen dicht omdat er dakplaten van de terminal vlogen. Tegen 13.00 uur was Schiphol weer operationeel. In totaal werden 320 vluchten geschrapt. De Verkeersinformatie dienst telde zeker 66 vrachtwa vrijdag 19 januari 2018 GO Een Poolse chauffeur wacht op hulp nadat hij met zijn voertuig Een brandweerman uit Loenen aan de Vecht is zelf slachtoffer omver werd geblazen nabij de Prins Willem-Alexander brug tussen geworden van de zware storm. Hij kon zichzelf met een ketting- Tiel en het land van Maas en Waal. foto raphael drentent zaag bevrijden, fotopetershotnews Passagiers moeten tussen Haarlem en Heemstede de trein uit. FOTO MICHEL VAN BERGEN DAVOS Zware stormen, hoosbuien, overstromingen en ander extreem weer - gaan we dit de komende decennia vaker zien? Wat in ternationale toppers uit be drijfsleven, politiek en weten schap, verenigd in het Wereld Economisch Forum, vormt ex treem weer in elk geval de grootste bedreiging van de planeet op dit moment. Zij schrijven dat in hun gerenom meerde, jaarlijks verschijnende 'global risk rapport'. Volgende week komen de circa 1.000 leden van de denktank bijeen tijdens een congres in het Zwitserse Davos. In eerdere edities wees het Wereld Economisch Forum vooral naar economische cri ses, oorlogen en terrorisme als grootste gevaren voor de mensheid. De schrik zit erin door de ver nietigende orkanen van het af gelopen jaar, de enorme bos branden op vele plekken in de wereld en de droogte. Ge vraagd naar welke rampen de meeste schade zouden ver oorzaken, werden de grote mi lieurisico's (extreme weersom standigheden, verlies aan bio diversiteit, grote door de mens veroorzaakte milieurampen en het onvermogen om het hoofd te bieden aan de klimaatveran dering) hoog gerangschikt. Kli maatscepticus Donald Trump is in Davos een van de promi- nenste gasten. 7 Vergoedt de verzeke ring de stormschade? Vrachtwagens gekanteld: 66 stuks BRON:VtD 6 Waardoor waaiden al die vracht wagens om?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5