3 Tom is asymmetrisch Hippe thermostaat De tulp is er weer in een zelfverbouwde pipowagen van acht vierkante meter, op een platte landsterrein in de provincie Utrecht. Eerder woonde ze in een tipitent en een yurt. „Als ik wakker word, is het ijskoud. De temperatuur binnen ver schilt niet veel van de buitentempe ratuur, dus in de winter ligt dat rond het vriespunt. Ik weet ondertussen dat ik die knop moet omzetten en te gen mezelf moet zeggen: hup, gaan. Dan sla ik de vijf wollen dekens van me af, trek zo snel mogelijk mijn kle ren aan en ga naar buiten om water en hout te halen, voor mijn kachel. Dan word ik vanzelf warm." Hoewel ietsje minder koud van El- bertse wel zou mogen - 'betere isola tie is mijn project voor komend jaar' - zou ze niet willen ruilen met men sen in een stenen huis. „Ik geniet van de vrieskou op het weiland, de stilte Voor bezoek zet ik de kachel wat harder. Anders zitten mensen te rillen op de bank proeven nadat het heeft gesneeuwd. Als je in een stenen huis zit kun je dat óók zien, maar dan heb je die prikkel van het buiten-zijn niet. Bo vendien wil ik niet afhankelijk zijn van een gas- of een elektriciteitsleve rancier. Zelfvoorzienend zijn geeft mij vrijheid." Ook voor Evelien Matthijssen in de Ardennen is leven met de natuur een belangrijke motivatie. „Wij worden er gelukkig van om mee te bewegen met het seizoen. Ik vind: als het koud is, moet je niet zozeer je huis verwar men, je moet jezélf verwarmen. Het is tof om te merken dat je de kou aan kunt; als een overwinning op jezelf. Al zijn we ook altijd weer blij als het zomer wordt, hoor." Is het mogelijk te trainen op kou? Jazeker, zegt Boris Kingma, biofysi- cus bij onderzoeksorganisatie TNO. „De Universiteit van Maastricht deed een onderzoek waarbij ze mensen zes uur op een dag in een koude ka mer van 15 graden lieten zitten, tien dagen achter elkaar. Op dag tien zei den mensen dat ze die 15 graden minder oncomfortabel vonden dan op dag één. Je ziet het ook in de sa menstelling van het lichaam: het bruinvetweefsel dat een mensenli chaam warmhoudt, wordt actiever in die koude omstandigheden." Die training is ook nog eens goed voor je. ]e altijd in behaaglijk warme omgevingen bevinden, is volgens Kingma als 'de hele dag snoep eten'. „Door regelmatig te wisselen van temperatuur, train je je bloedvaten in het transporteren van warmte door je lichaam. Ook train je spieren en bruin vet om beter glucose op te kun nen nemen en verbranden. Dat is gunstig tegen ziekteproblematiek zo als bij obesitas en diabetes type 2." Toch passen Evelien Matthijssen en Marloes Elbertse hun huisje aan zodra bezoek langs komt. Elbertse: „Ik geef bezoek altijd drie waarschu wingen vooraf. 1. Trek je laarzen aan. 2. Neem een extra trui mee. 3. Bereid je voor op matige kou. En dan stook ik de kachel nog iets hoger op dan normaal, al vinden de meesten het dan nog steeds koud." Ook Evelien zet de kachel met bezoek wat harder. „Anders zitten mensen hier maar te rillen op de bank. Of we gaan wande len. Als je terug komt van een wan deling in -9 graden, voelen die 16 gra den hier binnen opeens héél aange naam." M/V De eeuwige strijd om de knop van de thermostaat vrijdag 19 januari 2018 GO -4 Evelien Matthijs- sen is alerter als het koud is in huis. FOTO PAUL VERMEULEN 44 Evelien Matthijssen 'Mag het alsje blieft wat war mer?', vraagt de vrouw. 'Kan het iets minder met die hitte?', vraagt de man. Deze strijd is niet aangedikt: vrou wen hébben het sneller koud dan mannen. Mannen hebben relatief meer spierweefsel, en spieren produ ceren warmte. Daarbij is de door bloeding bij vrou wen slechter: het vrouwenlichaam krijgt bij kou eerder een signaal om diens kerntempe- ratuur te bescher men en vernauwt daarom de bloed vaten van de uit eindes van het li chaam. Vrouwen handen zijn aarom gemiddeld twee graden kouder dan die van mannen. Biofysicus Boris Kingma van TNO: „Pinguïns bescher men zich tegen kou door huddling-, dicht tegen elkaar aan staan. Dus kruip tegen je part ner aan." Ook be wegen genereert warmte. „Doe tien push-ups of knie buigingen. Maar je kunt ook je hou ding veranderen. Als je helemaal 'open' ligt op de bank, verlies je meer warmte dan wanneer je in een foetushouding ligt." Het lijkt wel of de zwaartekracht even niet telt bij dit tafeltje 'Tom'. De constructie is namelijk behoorlijk asymmetrisch. Het onderstel met de flinke ronde buizen valt direct op. Bij het ontwerpen van Tom liet Chris Slutter zich inspire ren door beelden van bruggen en de mari tieme wereld. 'Tom' is verkrijgbaar in meer dere houtsoorten en kleuren en je kunt kiezen uit een recht hoekig of rond tafel blad. Prijs is op aanvraag verkrijgbaar bij het ruim 40 jaar oude Friese meubelmerk Pilat&Pilat. Een thermostaat is niet het mooi ste dat je aan je muur hebt han gen. Al oogt een Nest Learning Thermo- stat (249 euro) goed. Deze is nu ook te koop in koper, koolzwart en in wit. En hij is slim. Binnen twee weken weet hij hoe laat je opstaat en hoe warm het moet zijn als je thuiskomt. Zo vergeet je 'm ook niet uit te zeten. De lente lijkt nog ver weg, maar tulpen kunnen alvast het voorjaar in huis bren gen. Morgen is het Nationale Tulpendag, ze zijn tot en met april volop verkrijgbaar. Tulpen kunnen in elke vaas. Door kleuren en soorten te mixen, krijg je een waar lente feestje. En wist je dat tulpen, in tegenstel ling tot andere bloe men, nog doorgroeien in de vaas? -f"-1 So -0^11/4/^ •5? 's Hnni-ywrll

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 47