Pasop, niet allemaal tegelijk 44 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA Koud Bij Evelien thuis is het 's winters op de bovenverdieping 9 graden en beneden wordt het niet warmer dan een graad of 16. Bij Marloes is de temperatuur hetzelfde als buiten. Ze zouden niet anders willen. Lego opbergen in Lego Column Aan de intelligente krantenlezer hoefik het natuurlijk niet uit te leggen: hoe vaker een plant wordt aangeplant, hoe groter de kans op aantasting door ziektes en parasieten. Door huis aan huis buxus in de tuin te zetten, maken we het schimmels en schadelijke insecten wel erg gemakkelijk. In plaats van dat ze zelf op zoek moeten naar slachtoffers, worden die voor hun neus geplant. Het is dan ook niet verwonder lijk dat er in de laatste paar jaar verscheidene nieuwe buxusziektes zijn opgedoken. Grote populariteit leidt tot grote transporten en het is niet alleen de plant, maar ook de parasiet die getransporteerd wordt. Je zou dit alles in een wet kunnen gieten: hoe populairder, hoe kwets baarder. Wie met zijn buxus tobt, adviseer ik om eens op zoek te gaan naar Lonicera nitida, een kam perfoelie met piepklein glimmend blad. Kamper foelie? Is dat geen klimplant? Jazeker, sommige kamperfoelies zijn klimplanten, bijvoor beeld die geurende klimmer die tegen veel schuttingen hangt. Die vooral 's nachts heerlijk geurt en die als hij te droog staat vaak zwart ziet van de luis. Maar goed - 's nachts zie je die niet. Toch zijn er meer heesters dan klimplanten te vinden in de in de uitgebreide kamperfoeliefamilie. Op het ogenblik bloeit bijvoorbeeld de zoetgeu- rende Lonicera fragrantissima, een wat onhan dige heester met harkerige takken die 's winters vol zit met crèmewitte, bloemen. Eén takje in een vaasje doet de hele kamer geuren. De Lonicera nitida werd pas in het begin van de vorige eeuw vanuit China ingevoerd, maar omdat het zo gemakkelijk te stekken is, raakte het al snel in de tuinwereld verspreid. Daarbij komt dat het struikje zich gemakkelijk naar allerlei ver schillende omstandigheden plooit; het gedijt in de zon en in de schaduw, en zowel op zure als op kalkrijke grond. Je kunt Lonicera nitida als bo dembedekker gebruiken en er grote vlakken meer aanplanten; je kunt er bollen, kegels en kip pen van snoeien en voor lage haagjes is er geen heestertje beter geschikt. In een zachte winter blijft de struik groen, maar in een strenge winter verliest hij meer of minder blad - al naar gelang het harder vriest. Maar ook als Lonicera nitida zijn blad verloren heeft, loopt het heestertje vroeg in het voorjaar weer uit. Er zijn verscheidene variëteiten van Lonicera nitida in de handel. Om te beginnen heb je 'Ernest Wilson', genoemd naar de plantenjager die de struik in China vond. Ernest is wel wat gevoelig voor kou. 'Elegant' is een betere keuze - tot anderhalve meter hoog; klein eirond blad, en glimmend violette bessen in het najaar. 'Maigrün' groeit in de breedte en is zeer geschikt als vakkenvuller. 'Redtips' is een vrij recente introductie, met in het voorjaar bordeauxrood jong blad. Eén ding: stap niet allemaal over van buxus naar Lonicera. Want voor je het weet im porteren we de Loniceramot uit China en zijn we terug bij af. Niet alleen de plant, ook de parasiet brengen we hier binnen BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Als je het over koud wonen hebt, heeft Evelien Matthijssen (36) nog wel een verhaal. „Gisteren hadden we pas écht een koud huis. We kwamen terug van een midweekje jeugdherbergen in West-Wallonië met onze drie kinderen van 8,6 en 3 jaar en het was vijf graden in huis. We hebben geen cv die het op een behaaglijke temperatuur houdt." Het gezin had het warm gehad in de jeugdherberg. „Mijn vriend zwéétte gewoon van de hitte, de kinderen ook. Die weten ondertussen: als we gaan logeren in de winter, nemen we de zomerpyjama mee. Waarschijnlijk is het er warmer dan thuis." Thuis is hun vrijstaande huis in de Belgische Ardennen, waar de Neder landse Evelien Matthijssen en haar Als ik wakker word, is het ijskoud. Dan zeg ik: hup, gaan en sla ik vijf wollen dekens af gezin een duurzame en ecologische levensstijl nastreven. Ze houdt er als Green Evelien een blog over bij. Hun vrijstaande huis heeft alleen een grote zelfgebouwde houtkachel in de woonkamer. Matthijssen: „Met die kachel kunnen we het hier redelijk goed verwarmen, maar veel warmer dan 16 graden stoken we niet. In mijn werkkamer boven is het vaak maar 9 graden." Het went, zegt Evelien. Ze zou niet meer anders willen. „Ik werk graag vanuit een koude kamer. Dat houdt me alert. Op warme plekken kak ik in. Als ik het te koud heb, ga ik even naar beneden om mijn handen op te warmen bij de kachel." Toen ze hier net woonde, trof ze meer maatrege len. Onder haar kleding droeg ze een laag thermo-ondergoed en aan haar voeten droeg ze een grote pantoffel met een warmwaterkruik erin. Nu heeft ze dat niet meer nodig. „Het klinkt extreem, 9 graden, maar je li chaam past zich aan. En het is een mindset: als je wilt, dan kun je het. Als ik mensen wel eens zie in de winter, met van die hippe, dunne blousjes aan, dan denk ik: ja, zo ge kleed zou ik het óók koud hebben. Bij ons is het in de winter gewoon altijd warmetruiendag." Isolatie Ook bij Marloes Elbertse (27) is het iedere dag warmetruiendag. Om niet te zeggen: driedubbelewarmetruien- dag. Sinds twee jaar woont Elbertse TIPS NIEUWS vrijdag 19 januari 2018 Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO The Curry Guy Allemaal aan de curry! (Dan Toombs, 19,95). De kat in de wilde stad Huiskat Abatutu over het leven in de stad. (Koos de Wilt, 14,95). Hoe krijg ik een heerlijk huis Als je het huis weer voor jezelf hebt (Doret Schulkes, €24,95). Hier? Welnee! Jette Pellemans Marloes Elbertse Iets minder koud zou wel mogen, vindt Marloes Elbertse. Haar pipowagen isole ren wordt het vol gende project. FOTO SHODY CAREMAN Ze zien eruit als groot uitgevallen Lego-blokjes, het zijn echter handzame op bergdozen. Deze 'bricks' zijn niet alleen ideaal om Lego en Duplo in op te ruimen, je kunt er ook ander rondslingerend speel goed in kwijt. En je zoon of dochter helpt graag een handje, met deze speel- goedtwist. Alle Lego Bricks zijn, net als het echte Lego, stapelbaar. En omdat er een laadje in zit, hoef je ze niet steeds van elkaar af te halen. Ook leuk om op een bureau te stapelen! Een Brick 8 met lade kost 44,95 euro. Grasonderjevoeten.nl 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46