14 ZE Het heeft alleen zin om bang te zijn voor dingen waar je invloed op hebt Als je jong bent doe je domme dingen. In dit geval ging het mis zv hebt. Er kan altijd een vliegtuig op je huis vallen, het heeft geen zin om je daar druk over te maken. Maar je bent zelf verantwoordelijk voor hoe je fietst, daar heb je in vloed op." Ondanks zijn slecht ziendheid fietst hij dan ook nog gewoon. „Alleen om dat ik precies weet wat ik zie en kan, durf ik te doen wat ik doe." Voor wedstrijden zorgt hij er al tijd voor dat hij de baan inclu sief alle hindernissen volledig in zijn hoofd heeft. Hij bewaakt zijn fysieke grenzen fel, en is zeker over elke hoek van zijn inschat tingsvermogen. Jarenlang trainde hij gemiddeld twee keer per dag om te schitteren in de wedstrijden van Red Buil Crashed Ice in bin- nen-en buitenland. Maar toen hij opeens nog maar tien procent zag was het alsof alles wegviel. Alles waar hij jarenlang voor had ge werkt leek voor niets. Hij raakte in een depressie, lag de hele dag op de bank, at chips, kwam vijftien kilo aan. „Totdat een vriend van me langskwam en me bijna letterlijk op de weegschaal zette. Een vrien din vertelde me dat ik jarenlang iedereen verbaasde met hoe ik on danks mijn handicap alles uit het leven haalde. Ik werd op twee cru ciale punten flink geconfronteerd met wie ik ooit was en hoe ik was geworden. Het roer moest om." Hij besloot met een paar vrien den naar Oosten rijk te gaan en voor de lol aan een race mee te doen. Hij was he lemaal niet van plan om ook tijd ritten te gaan rij den voor de kwa lificatie voor het WK, het moest immers leuk blijven. Maar toen vroeg een vriend: 'Wat als je mor gen doodgaat?' En toen wist ik wat me te doen stond. Ondanks zijn gebrek aan training, ondanks het roestige lijf werd de Eindhovenaar elfde. Hij versloeg zelfs de wereld kampioen. „Ik ben toen nog naar de organisatie gelopen om te vra gen of ze het wel goed berekend hadden." Stilstaan bij blind worden doet hij niet. Hij koestert zijn vermo gen om te genieten. „Als ik daar dadelijk in St. Louis sta met mijn vrienden en het zonnetje schijnt, dan is er niks wat kapot kan. Ik heb de prestatiedrukvan me afkun nen schudden, alles wat rest is ge nieten van de sport." Ridmtu; Nog geen anderhalfjaar geleden lag Eindho venaar Danny Han sen (24) in een poel van zelfmedelijden zichzelf dik te eten aan chips. Ja renlang had hij iedereen, dokters incluis, versteld doen staan met zijn doorzettingsvermogen, maar toen zijn zicht ineens afnam van 50 procent naar nog maar tien pro cent, stortte alles even in. De Eindhove naar was naast gewoon Danny namelijk ook al tijd een waag hals geweest. Toen een vriend op zijn 13e voorstelde om een crofty- bom te gaan maken, was er dan ook weinig twijfel. Via internet kwamen ze op het recept van de bomcocktail in een plastic fles die een combinatie vormt van gootsteenontstopper, aluminiumfolie en water. Ze ge bruikten dezelfde afmetingen als in het filmpje, maar terwijl in het filmpje minutenlang werd ge schud en de fles ook na het weg gooien nog seconden lang bleef liggen, ontplofte die in het geval van Danny direct. Met alle gevolgen van dien. „Als je jong bent doe je domme dingen. Iedereen doet dat. Meestal pakt dat net goed uit maar in dit geval ging het mis", zegt Hansen. Wie denkt dat Danny sinds die tijd voorzichtig doet, moet hem eens met 60 kilometer per uur van een ijs baan af zien scheuren. Ice cross downhill houdt het midden tus sen stunt skaten, hockey en skiën en lijkt op het eerste gezicht de heftigste ka- mikazesport op ijs ooit. En dat is het ook. Niet iets waar je je aan zou wagen met honderd pro cent zicht, laat staan met tien. „Ik doe nog steeds gekke dingen - ben misschien wel gekker dan de meesten. Maar wat ik van mijn traumatische erva ring heb geleerd is om risico's zoveel mogelijk uit te slui ten." „Ik zou nu misschien weer een crofty-bom maken maar ik zou veel beter alle risico's in calculeren en gevaren uit sluiten." Vlak na het incident leek het er bijna op dat Danny een kluize naar zou worden. Para noïde was het juiste woord voor al die mo menten dat hij bang was. „Maar ik leerde dat het alleen zin heeft om bang te zijn voor dingen waar je in vloed op vrijdag 19 januari 2018 Danny Hansen in actie op het Red Buil Crashed Ice wereldkampioenschap in Landgraaf, foto jarnoschurgers/redbull content pool Danny Hansen ziet alles wazig maar heeft een helder doel Mmt-Uf Eindhovenaar Danny Hansen ziet nog maar tien procent, maar heeft zich toch weten te plaat sen voor het WK ice cross downhill in Amerika, een zeer spectaculaire ijssport. Jelle Krekels Eindhoven -Danny Hansen Danny Hansen. FOTO JURRIAAN BALKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42